کد خبر: ۲۹۱۸۷۹
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۲
با مصرف حدود ۲۱۹ میلیارد کیلووات ساعت برق در حالی سال گذشته یک رکورد جدید مصرف برق در کشور به ثبت رسیده که همزمان با افزایش مصارف برق خانگی، مصرف انرژی صنایع و کشاورزی با کاهش روبرو شد.
آفتاب‌‌نیوز :
در شرایط فعلی هر چند ایران با در اختیار داشتن بیش از 73 هزار مگاوات بزرگترین ظرفیت تولید برق در بین کشورهای منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد که در کنار افزایش تولید به بزرگترین مصرف کننده این انرژی پاک هم تبدیل شده است.

آمارهای رسمی منتشر شده توسط توانیر نشان می دهد که سال گذشته بیش از 218 میلیارد و 933 میلیون کیلووات ساعت برق در کشور مصرف شد که میزان مصرف برق در مقایسه با سال 92 افزون بر 15 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته است.

بر این اساس بیشتر سهم مصارف مختلف در سال 93 نسبت به سال پیش از آن تغییر یافته است. براساس آمارها سهم بخش خانگی در مصرف از 31.7 درصد در سال 92 به 32.2 درصد در سال 93 افزایش یافته است.


علاوه بر این، سهم بخش عمومی نیز تنها با یک دهم اختلاف از 8.8 درصد در سال 92 به 8.9 درصد در سال93 رسیده است.

با این حال، سهم بخش‌های کشاورزی و صنعتی از سال 92 تا 93 کاهش یافته به طوری‌که سهم بخش کشاورزی از مجموع برق مصرفی از 16.3 درصد درسال 92 به 16.1 درصد و سهم بخش صنعتی نیز از 34.8 درصد در سال 92 به 34.1 درصد در سال 93 کاهش پیدا کرده است.

به عبارت دیگر، با وجود افزایش قیمت برق در بخش خانگی اما مصرف برق به جای کاهش در این بخش در حوزه صنایع و تولید صنعتی کشور کاهش یافته است.

به گزارش مهر، در این میان، سهم مصارف تجاری با افزایش 2 دهم درصدی از 6.6 درصد در سا ل92 به 6.8 درصد در سال 93 رسیده است. با این حال، سهم روشنایی معابر در این مدت تغییری پیدا نکرده و در عدد 1.9 درصد ثابت مانده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین