کد خبر: ۲۹۱۹۷۲
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳
مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی احتمالا برای بار سوم تمدید می‌شود؛ زیرا که شانس دست‌یابی به توافق نهایی دور از انتظار است.
آفتاب‌‌نیوز : بلومبرگ در مقاله‌ای به ارزیابی اظهارات مذاکره‌کنندگان ایرانی و غربی می‌پردازد و می‌نویسد احتمالا تا سی‌ام ژوئن توافقی در کار نیست و مذاکرات باز هم تمدید می‌شود.

به گزارش نسیم، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی احتمالا برای بار سوم تمدید می‌شود زیرا که شانس دست یابی به توافق نهایی تا سی ژوئن دور از انتظار است.

از زمانی که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در دوم آوریل در سوئیس اعلام کردند که چهارچوب سیاسی را تنظیم کرده‌اند، مقامات ایرانی و آمریکایی درباره مفاد این چهار چوب مشاجره دارند و خطوط قرمز متفاوتی ارائه می‌دهند و بر سر فکت شیت‌هایی ارائه شده از جزئیات توافق اطلاعات درگیرند.

مارتین ایندیک، مدیر اجرائی اندیشکده بروکینگز که با مسئولان دولتی در ارتباط است می‌گوید: ‌احتمال دارد توافق به دست بیاید ولی تا سی‌ام ژوئن نخواهد بود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی ایران نیز احتمال افزایش توافق را در سخنان نهم آوریل خود مطرح کرد و گفت: فرصت سه ماه برای جمع بندی مذاکرات امر غیرقابل تغییری نیست و اگر این مدت زمان افزایش یابد، مشکلی وجود نخواهد داشت. عراقچی نز احتمال تمدید مذاکرات را تایید کرده است.

هر مانعی می‌تواند مزایای اقتصادی تسهیل انزوای اقتصادی ایران که روحانی وعده آن را داده است، به تاخیر بیاندازد. این تاخیر مشکلانی را نیز برای اوباما دارد که از سوی کنگره برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه برنامه هسته‌ای ایران تحت فشار است. پس از سی‌ام ژوئن، مهار کنگره برای اوباما سخت‌تر است، کنگره‌ای که جمهوری خواهان می‌توانند دموکرات‌ها را به صف کنند و اکثریتی را به دست آورند تا تصویب تحریم‌های بیشتر به گونه‌ای باشد که اوباما نتواند آن را وتو کند.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود می‌گوید: تا سی‌ام ژوئن، قدرت‌های جهانی ناچار می‌شوند در خصوص موضوعات کلیدی مانند زمان‌بندی رفع تحریم‌ها به توافق برسند اما تاخیر در امضای توافق جامع ممکن به شکاف میان ۵+۱ بیانجامد. اگر این توافق تا موعد مقرر به دست نیاید و اتحادیه اروپا و کنگره تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند، تهران از مذاکرات کنار می‌رود و طرف مقابل را مقصر این شکست معرفی می‌کند.

قرار بود در چهارچوب به دست آمده در لوزان، تنها موارد «تخصصی» از مباحث باقی مانده باشد اما تفاوت‌های علنی میان تهران و ۱+۵، بر سر موضوعات کلیدی نیز ادامه دارد مانند زمان‌بندی رفع تحریم‌ها و دسترسی به تاسیسات نظامی که نیازمند تصمیم‌گیری مقامات ارشد است.

سناتور گراهام از کارولینای جنوبی می‌گوید: به نظر می‌رسد طرفین از دو توافق‌نامه جدا صحبت می‌کنند و تعجب نمی‌کنم اگر اوباما تلاش دارد توافق نامه‌ای را به ما بقبولاند که اصلا وجود خارجی ندارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین