کد خبر: ۲۹۲۱۳۰
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
آفتاب‌‌نیوز : سایت صدای اقتصاد نوشت: بر اساس اعلام مرکز مدیریت اطلاعات انرژی، اگر با توافق نهایی هسته‌ای کشورهای 5+1 با ایران تحریمهای این کشور برداشته شود، قیمت نفت می‌تواند تا بشکه‌ای 15 دلار کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، روز 2 آوریل ایران و کشورهای غربی بر سر مسایل هسته‌ای این کشور به توافق رسیدند و باید جزییات این توافق تا 30 ژوئن امسال نهایی شود. با برداشتن تحریمها که ناشی از این توافق خواهد بود، دوباره ایران می‌تواند بشکه‌های نفت بیشتری را وارد بازار کند که این افزایش تزریق نفت به بازار، بر اساس اعلام مرکز مدیریت اطلاعات انرژی، قیمت نفت را بشکه‌ای 5 تا 15 دلار کاهش خواهد داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده،‌ میزان فروش نفت ایران در سال گذشته بر اثر تحریمهای این کشور به نصف کاهش یافته بود. ایران می‌توان خروجی خود را تا آخر سال 2016 میلادی روزانه 700 هزار بشکه افزایش دهد. بر اساس اطلاعاتی که بلومبرگ منتشر کرده، میزان تولید نفت ایران در ماه مارس امسال حدود 2.85 میلیون بشکه در روز بوده است.

مرکز مدیریت اطلاعات انرژی پیش‌بینی کرده است که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت که آمریکا تولید می‌کند در سال آینده بشکه‌ای 70 دلار و قیمت نفت برنت بشکه‌ای 75.03 دلار خواهد بود. این گزارش افزایش تولید نفت در ایران و فروش اضافه این میزان را در پیش‌بینی قیمتهای سال آینده لحاظ نکرده است.

افزایش تولید نفت ایران می‌تواند میزان رشد میانگین سالانه نفت را در سال 2016 به اندازه 500 هزار بشکه افزایش دهد که باعث خواهد شد به صنفت ذخیره نفت و قیمتهای نفت فشار وارد شود. در هر حال،‌ بدون در نظر گرفته افزایش تولید احتمالی نفت ایران، تخمین زده شده است که تولید نفت در سال 2016 روزانه 100 هزار بشکه افزایش داشته باشد.

اگر توافقات به نتیجه برسد، ممکن است که در سال 2015 نیز افزایش عرضه نفت ایران بر بازار تاثیر بگذارد چون ایران حدود 30 میلیون بشکه ذخیره دارد و قادر است این ذخایر را در نیمه دوم سال 2015 به تدریج وارد بازار کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین