کد خبر: ۲۹۲۱۴۶
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
دبیر شورای استانی (آذربایجان شرقی) ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: به دنبال بارش های اخیر، ارتفاع آب این دریاچه نسبت به شش ماه قبل 55 سانتیمتر بالا آمده است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دبیرخانه این شورا، خلیل ساعی افزود: برابر آمار موجود، ارتفاع سطح تراز آب دریاچه ارومیه در شهریور ماه سال 93 معادل 15/1270 متر از سطح آب های آزاد بود که اکنون این رقم به 70/1270 متر رسیده است.

وی اظهار کرد: هرچند ارتفاع سطح آب این دریاچه نسبت به شش ماه گذشته 55 سانتی متر بالا آمده اما باید توجه داشت که در فصول گرم سال به علت تبخیر و عوامل دیگر ارتفاع آن کاهش می یابد ولی با این وجود وضعیت پایدار و ثابت دریاچه ارومیه بهترین خبر برای دوستداران طبیعت و مردم منطقه است.

وی با ارایه گزارشی از وضعیت پروژه های سال 93 ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: برنامه های جامع و کاربردی آموزش، اطلاع رسانی و آگاه سازی کشاورزان، جوامع محلی و ذینفعان ستاد احیا در شش ماه اول سال 94 در 18 بند مدون اجرایی می شود.

ساعی افزود: برگزاری دوره های آموزشی - ترویجی بهره برداران کشاورزی، دوره های مهارتی و پودمانی، ایجاد مزارع و باغات پایلوت در راستای انتقال تکنولوژی های جدید بخش کشاورزی، هماهنگی و تدوین برنامه های آموزشی در مناطق روستایی حوضه آبریز، ترویج و انتقال دستاورد های تحقیقاتی به کشاورزان و تلاش برای ایجاد تشکل آب بران در راستای فرهنگ سازی و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی از جمله این طرح ها است.

دریاچه ارومیه در 18 سال گذشته با مشکلات جدی کم آبی و کاهش تراز مواجه بوده است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است که حدود سه درصد مساحت کل کشور و این حوضه با داشتن دشت هایی مانند دشت تبریز، ارومیه، بناب، مهاباد، میاندوآب، نقده، سلماس، پیرانشهر، آذرشهر و اشنویه، از کانون های ارزشمند فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران به شمار می رود.

دریاچه ارومیه بزرگ ترین آبگیر دایمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته ، پارک ملی دریاچه ارومیه پس از مرداب انزلی، از جالب ترین زیستگاه های طبیعی جانوران در ایران است.

آب دریاچه ارومیه بسیار شور و میزان نمک محلول در آن دو برابر اقیانوس هاست به این دلیل، هیچ ماهی و نرم تنی بجز گونه هایی از سخت پوستان (آرتمیا)، دیاتوم ها و فیتوپلانکتون ها در آن زندگی نمی کنند و آب آن هیچ وقت یخ نمی زند، شناگران نیز می توانند بر روی آب آن شناور بمانند.

۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزیست و ۲۶ گونه ماهی حیات وحش این دریاچه را تشکیل داده اند. دریاچهٔ ارومیه دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک است که همهٔ آن ها از سوی سازمان یونسکو به عنوان اندوختهٔ طبیعی جهان به ثبت رسیده اند.

این دریاچه که تا نیمه های دهه 70 پرآب بود و حتی برای عدم ورود آب به جاده های حاشیه ای، دایک (دژ) خاکی جلوی آن نصب شده بود، از آن زمان با کاهش میزان بارش و همچنین افزایش مصرف آب بخصوص در بخش کشاورزی، روز به روز از میزان آب آن کاسته شد و اکنون فقط یک شانزدهم سطح حداکثری و یک هفتم سطح تراز آبی اکولوژیک آب در این دریاچه باقی مانده است.

احیای دریاچه ارومیه یکی از نخستین طرح های تصویبی دولت تدبیر و امید است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه با شروع به کار دولت یازدهم و با مسوولیت معاون اول رییس جمهوری فعالیت خود را آغاز کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین