کد خبر: ۲۹۲۱۴۷
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
بارندگی های اخیر مسکنی بیش نیست
50 درصد ظرفیت آبگیری 159 سد تامین کننده آب شرب، صنعت، تولید برق، کشاورزی و پیشگیری از بروز سیلاب، در زمان حاضر خالی است.
آفتاب‌‌نیوز : رضا راعی مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره وضعیت منابع آبی کشور با توجه به بارندگی های اخیر، افزود: تاکنون 205 روز از سال آبی را پشت سر گذاشته ایم و تنها حدود 160 روز دیگر باقی مانده که سه ماه آن تابستان و فصل گرما است.

وی با بیان آنکه متوسط بارندگی در کشور 240 میلی متر است، ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 170 میلی متر بارندگی داشته ایم که تا این لحظه 70 میلی متر نسبت به رقم مورد نظر کاهش بارش را شاهد هستیم.

این مقام مسئول در خصوص وضعیت منابع آبی کشور نیز گفت: در حال حاضر ورودی آب به سدهای کشور 16.7 میلیارد مترمکعب بوده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 20.6 میلیارد مترمکعب بوده با کاهش 19 درصدی مواجه است.

راعی اظهار داشت: حجم مخازن سدهای کشور در حال حاضر 24.3 میلیارد مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 26.4 میلیارد متر مکعب بود، نشانگر کاهش هفت درصدی است.

وی با اشاره به اینکه متوسط بارندگی کشور تا امروز 170 میلی متر بوده است، گفت: در مدت مشابه سال گذشته متوسط بارندگی 192 میلی متر بوده که بارش امسال 12 درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد.

وی افزود: متوسط بارندگی در بلندمدت نیز 199 میلی متر بوده که این میزان در مقایسه با متوسط بارندگی 170 میلی متر سال آبی جاری نشانگر کاهش 15 درصدی است.

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه شش حوضه اصلی آبریز در کشور داریم، خاطرنشان کرد: سه حوضه آبریز وضعیت مناسب و سه حوضه با کاهش بارندگی روبروست.

راعی گفت: در حوضه آبریز ارومیه تا امروز 250 میلی متر متوسط بارندگی را شاهد هستیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45 درصد، حوضه آبریز دریای مازندران با 349 میلی متر بارندگی نسبت به مدت مشابه گذشته 27 درصد و حوضه آبریز سرخس با 172 میلی متر بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل 47 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی افزود: حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با متوسط 213 میلی متر بارندگی 32 درصد، حوضه آبریز مرکز شرق با 74 میلی متر بارندگی با 15 درصد و حوضه آبریز فلات مرکزی با 116 میلی متر بارندگی 11 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد.

به گفته این مدیر حوضه منابع آبی وزارت نیرو، میانگین شش حوضه آبریز کشور نسبت به سال گذشته 12 درصد کاهش و نسبت به بلندمدت یک درصد کاهش را نشان می دهد.

راعی با تاکید بر اینکه مردم باید شکرگزار نعمت های الهی باشند، تصریح کرد: البته نباید اشتباه کنیم چرا که میزان بارندگی چند روز اخیر مسکنی بیش نیست و هنوز از نظر حجم مخازن و میزان بارندگی کمبود داریم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۶
0
2
دوباره روضه خوانی سازمان اب بلند شد . اب نداریم . برق نداریم . گاز نداریم و غیره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین