کد خبر: ۲۹۲۲۷۱
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
نماینده ایران در آژانس بعد از پایان مذاکرات یک روزه هیأت‌های فنی ایران و آژانس در تهران از مفید و مثبت بودن این نشست خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
رضا نجفی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان این که نشست روز چهارشنبه در ادامه نشست قبلی در تهران برگزار شد، گفت: در این جلسه دو اقدام باقی مانده از مرحله سوم همکاری‌ها مورد بحث قرار گرفت و ابعاد مختلف آن به ویژه ابعاد فنی به طور جزیی بررسی شد.

وی نشست امروز را در مجموع مفید و مثبت خواند و افزود: در این جلسه راه‌هایی را برای حل دو موضوع باقیمانده از مرحله سوم همکاری‌ها (محاسبات نوترونی و انفجارات با قدرت بالا) بحث کردیم و قرار شد در جلسه بعدی گفت‌و‌گوها و بررسی‌ها درباره این دو موضوع کامل شود.

نجفی در پاسخ به این که تا چه اندازه امیدوارید که در نشست بعدی دو طرف دو موضوع باقی مانده حل و فصل شود؟ با ابراز خوشبینی از حل این دو موضوع گفت: ما امیدواریم و فکر می‌کنیم در جلسه بعدی بتوانیم از این موضوع بگذریم.

نماینده ایران در آژانس خاطرنشان کرد: زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و آژانس به خاطر درگیر بودن کارشناسان فنی ایران در مذاکرات هسته‌ای و نیز شرکت در جلسه کمیته بازنگری هنوز مشخص نشده است.

به گزارش ایسنا،‌ ترو واریورانتا، معاون آمانو سرپرستی هیأت پنج نفره آژانس را در مذاکرات روز چهارشنبه برعهده داشت. هم‌چنین رضا نجفی، حمید بعیدی‌نژاد، بهروز کمالوندی و برخی از کارشناسان سازمان انرژی اتمی، هیأت فنی ایران را تشکیل می‌دادند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مذاکرات یک روزه ایران و آژانس در ادامه مذاکرات قبلی برای حل و فصل دو موضوع باقی مانده از مرحله سوم همکاری‌ها صبح چهارشنبه در محل سازمان انرژی اتمی آغاز شود.

در قالب تفاهم «چارچوبی برای همکاری» که در آبان سال 1392 به دست آمد قرار شد ایران و آژانس برای حل مسائل باقی مانده مربوط به گذشته و حال فعالیت‌های هسته‌ای ایران با یکدیگر همکاری کنند تا این ابهامات که در قالب مطالعات ادعایی مورد اشاره آژانس قرار می گیرد، حل شود.

تاکنون 16 مورد از 18 مورد موضوعاتی که میان ایران و آژانس مورد بحث قرار گرفته حل شده است. اما دو مورد آن یعنی موضوع محاسبات نوترونید و انفجارات با قدرت بالا است.

ترو واریورانتا، معاون پادمان‌های مدیرکل آژانس در رأس هیأت پنج نفره فنی و کارشناسی آژانس بامداد امروز وارد تهران شد.

ایران اعلام کرده است تا موضوعات گام به گام حل و فصل نشود موضوعات دیگر را در دستور کار قرار نخواهد داد.

مذاکرات فنی ایران و آژانس در حالی برگزار می‌شود که ایران و گروه 1+5 در 13 فروردین در لوزان سوییس توانستند به راه‌حل‌ها برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای دست یابند و قرار است از سه‌شنبه هفته آینده مذاکرات در سطح معاونان و کارشناسی برای آغاز تدوین متن توافق آغاز شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین