کد خبر: ۲۹۲۴۴۳
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان با صدور بیانه ای در واکنش به ادعاهای برخی مقامات لبنانی علیه ایران، با تاکید به اینکه ، این اظهارات را موضع رسمی دولت لبنان نمی دانیم، خاطر نشان کرد که تاریخ برخوردهای دوگانه را فراموش نمی کند.
آفتاب‌‌نیوز :
در این بیانیه که عصر پنجشنبه منتشر شد، آمده است: بخش رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان پس از اطلاع از سخنان برخی از مقامات لبنانی عضو یکی از جریان های سیاسی لبنان در جراید، بر خود لازم می بیند مواردی چند را به اطلاع عموم برساند. 
در این بیانیه تصریح شده است:سفارت ایران دربیروت بخوبی متوجه است که مقامات مذکور هرچند سمت های رسمی در دولت لبنان دارند اما این اظهارات هیچ ارتباطی به مواضع رسمی دولت کشور دوست و برادر لبنان ندارد و از جایگاه شخصی این افراد بیان شده است. 

درادامه این بیانیه خاطرنشان شده است:این نکته ای است که همواره مسئولین ذیربط لبنانی درملاقات با مقامات ایرانی بر آن تاکید دارند وخواستار آن هستندکه نمایندگان دیپلماتیک مقیم لبنان بین اظهارات شخصی برخی مقامات و مواضع رسمی دولت لبنان تفاوت قایل شوند. 
بخش رسانه ای سفارت ایران در بیروت با آگاهی از این واقعیت ذکر چند نکته را خطاب به افکارعمومی ملت شریف لبنان اعلام کرده است. 

در بیانیه سفارت ایران آمده است: یکی از مقامات مورد نظر، اشاره صحیحی به جایگاه بیروت کرده است، بیروتی که به عنوان یک پایتخت فرهنگی و ادبی در جهان مطرح است و این ویژگی ایجاب می کند بین اندیشه تولید کننده تروریسم و تندروی با اندیشه ای که به کمک به کشورها و ملت ها برای صیانت از حقوق و امنیت خود در برابر تجاوزگران صیهونیستی و گروه های تروریستی اهتمام دارد، تفاوت قایل شد. 

در این بیانیه تصریح شده است: اکنون این سئوال مطرح است، این مقامات که خود مسئول عدالت و امنیت یک کشور هستند چه پاسخی در واکنش به کشتار حدود 3000 تن از زنان،مردان و کودکان یمنی که از ابتدای حملات بی رحمانه هواپیماهای جنگی علیه مردم عادی و بی دفاع رخ داده است،دارند؟ آیا درست است که بنا به دلایل سیاسی چنین ایجاد ناامنی ها، قتل عام ها و ظلم ها را نادیده گرفته اند؟ 

به گزارش ایرنا، در بیانیه سفارت ایران در بیروت اضافه شده است:سوال دیگر این است ، با توجه به شناختی که این اشخاص از جبهه النصره و داعش و ریشه های فکری و منابع مالی و تابعیت بسیاری از آنها دارند، چگونه می توانند فجایعی را که در عراق وسوریه و در ادامه آن در یمن از طرف تروریسم انجام می شود و موجب کشتار، سربریدن و زنده سوزاندن افراد بی گناه(سنی، شیعه، مسیحی، ایزدی و ...) شده است، نادیده گرفته و اعتراضی به عاملان واقعی آنها نمی کنند؟ 

سفارت ایران در بیروت خاطرنشان کرده است: یکی از این مقامات به عنوان مقامی صاحب تجربه می داند که یمن یک سرزمین کهن با فرهنگ و تمدن دیرین است و حرکت های مردمی آن تنها برای نیل به احقاق حقوقشان است، این سنت الهی است و نباید سنت های الهی را نادیده گرفت، آیا وقت آن نیست که ایشان بار دیگر تاریخ منطقه را مرور کند و ببیند که در طول تاریخ از چه طرف هایی بر این ملت مظلوم جفا رفته است؟

در بیانیه سفارت ایران در بیروت تاکید شده است: باید دانست که رویارویی امروز، تقابل گفتمان و اندیشه ها است نه جنگنده ها و سلاح ها، یک اندیشه موجب ایجاد تروریست هایی مانند داعش، النصره و القاعده ای می شود و اندیشه دیگر مردم را به تلاش برای نیل به حقوق انسانی و الهی خود تشویق کرده و آنان را در کنار جبهه مقاومت برای مبارزه با اشغالگران صهیونیستی قرار می دهد. 

در این بیانیه آمده است : پس باید به اندیشه و فهم مردم احترام بگذاریم و آنها را برای رسیدن به جایگاه واقعی انسانی خود شماتت نکنیم، افکارعمومی خواهان این پاسخ است، چرا جبهه ای که امروز علیه مردم مظلوم یمن شکل گرفته است، روزی که لبنان و فلسطین مورد تهاجم تروریسم صهیونیستی قرار گرفت، تشکیل نشد؟ باید بدانیم تاریخ این برخوردهای دوگانه را فراموش نخواهد کرد. 

در چند روز گذشته به ویژه بعدازآنکه تجاوز وحشیانه آل سعود علیه ملت مظلوم یمن با گذشت سه هفته در تحقق اهداف خود ناکام ماند و ائتلاف تحت سرکردگی رژیم سعودی در حال فروپاشی است، سران این رژیم و وابستگان آن به ویژه در لبنان بر شدت هجمه خود و اتهام زنی علیه محور مقاومت از جمله ایران و حزب الله افزوده اند. 

درهمین چارچوب و همزمان با تحرکات علی عواض عسیری سفیر آل سعود در بیروت از جمله صدور بیانیه و مصاحبه و دیدارهای فشرده با مقامات لبنانی ، عناصری در حزب جریان المستقبل از جمله نهاد المشنوق و اشرف ریفی وزیران کشور و دادگستری لبنان یک هجمه سازماندهی شده را علیه محور مقاومت ضد صهیونیستی شروع کرده اند. 

این هجمه ها در آستانه تجمع بزرگ عصر جمعه در ضاحیه جنوبی بیروت ضد تجاوز آل سعود علیه ملت مظلوم یمن و سخنرانی روشنگرانه سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در این تجمع افزایش یافته است. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین