کد خبر: ۲۹۲۵۲۳
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۸
در نامه‌ای از سوی ظریف
غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در غیاب دبیر کل سازمان ملل با یان الیاسون قائم مقام دیدار و ضمن گفت‌وگو در خصوص بحران جاری در یمن، نامه دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را تحویل وی نمود.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش ایسنا، متن نامه وزیر امور خارجه کشورمان به دبیرکل سازمان ملل به شرح ذیل است:

جناب آقای بان کی مون

دبیرکل سازمان ملل متحد

عالیجناب

مایلم توجه جنابعالی را به وضعیت شدیدا هشدار دهنده در یمن که در نتیجه حملات هوایی تحریک آمیز نظامی خارجی اخیر، رو به وخامت گذاشته جلب نمایم. این عملیات آشکارا ابتدایی ترین اصول حقوق بین الملل را نقض کرده و اهداف و اصول منشور ملل متحد بویژه الزام به خودداری از بکارگیری زور و یا تهدید به استفاده از زور را نادیده گرفته است.

نیروی های نظامی خارجی بیشتر زیرساخت‌های غیرنظامی یمن را مورد هدف قرار داده و با تخریب بیمارستانها، مدارس، جاده‌ها، کارخانه‌های تولید مواد غذایی و نیروگاههای برق شهروندان یمنی را از دسترسی به نیازهای اولیه خود محروم ساخته‌اند. این حملات غیرنظامیان را مورد هدف قرار داده، مناطق مسکونی از جمله اردوگاههای آوارگان را ویران نموده و منجر به کشته و زخمی شدن شهروندان بی‌گناه بویژه زنان و کودکان گردیده است.

این وضعیت بحرانی رو به تشدید است و بحران انسانی در یمن به ابعاد فاجعه آمیزی نزدیک می‌شود. این شرایط ممکن است به بدتر شدن شرایط تنش آلود در این منطقه که درحال حاضر با یکی از خشن‌ترین اشکال افراطی‌گری و هجمه چند لایه و شوم تروریستهای مورد حمایت نیروهای خارجی، درگیر است، بیانجامد. با تداوم عملیات هوایی خارجی این گروههای تروریستی هستند که موقعیت راهبردی خود را مستحکم نموده و از شرایط موجود بیشترین بهره را می‌برند.

در چنین شرایطی وظیفه فوری جامعه بین الملل مداخله موثر برای پایان دادن به این حملات هوایی بیهوده، برقراری آتش بس و تضمین ارسال کمکهای انساندوستانه و پزشکی برای مردم یمن و کمک به بازگشت صلح و ثبات در این کشور از طریق گفت‌وگو و آشتی ملی بدون هیچ پیش شرطی است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌نماید که این منازعه راه حل نظامی ندارد و تنها راه برقراری صلح و ثبات، ایجاد شرایطی است که همه احزاب یمنی، بدون مداخله خارجی بتوانند دولت وحدت ملی و فراگیر خود را تشکیل دهند. برای رسیدن به این هدف، جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که لازم است کلیه تلاش‌ها، بویژه اقدامات سازمان ملل، در چارچوب مفاد منشور ملل متحد و اصول اساسی حقوق انساندوستانه بین المللی و برای رسیدن به اهداف ذیل صورت پذیرد:

1- برقراری آتش بس و توقف سریع کلیه حملات نظامی خارجی

2- ارسال فوری و بدون وقفه کمکهای انساندوستانه (و پزشکی) برای مردم یمن

3- از سرگیری گفت‌وگوی ملی یمنی و تحت هدایت مردم یمن و با مشارکت نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروههای اجتماعی این‌کشور

4- تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن

اینجانب امیدوارم که جنابعالی سریعا با استفاده از اختیارات خود و مشورت با طرفهای درگیر نسبت به تسهیل و تشویق لازم برای خاتمه دادن به بمبارانهای بی هدف و همچنین آغاز گفتگوهای حقیقی بمنظور یافتن راه حل سیاسی این بحران فاجعه بار اقدام نمائید. دولت جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با جنابعالی برای رسیدن به این هدف است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین