کد خبر: ۲۹۲۸۰۰
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴
بازار اجاره بهای مسکن در حالی به گفته مشاوران املاک چند روزی است آغاز شده که هنوز حدود یک ماه به آغاز فصل نقل و انتقالات باقی مانده است. اما پیش‌بینی مشاوران املاک این است که با کاهش نرخ سود بانکی رویکرد صاحبخانه‌ها از رهن به سمت اجاره تغییر کند.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش فارس، البته برخی مشاوران املاک معتقد هستند چون خرید و فروش مسکن این روزها نسبت به سال گذشته رونق نسبی پیدا کرده اجاره بها نیز رونق و حتی افزایش نرخ بهای زیادی را نسبت به پارسال تجربه کند.

*شیفت رهن به سمت اجاره

صمدی یکی از مشاوران املاک با اشاره به اینکه عدم نظارت بر بازار اجاره موضوع تازه ای نیست و دادن قیمت ها از سوی مالکان دلیل و منطق خاصی ندارد معتقد است: قیمت‌های سرسام‌آور رهن و اجاره همه ساله موجب نارضایتی مستأجران می‌شود و امسال اگر چه نرخ تورم زیر 20 درصد است اما چون زمزمه‌های کاهش نرخ سود بانکی از سال گذشته مطرح شده و ظاهراً نیز تصویب خواهد شد باعث شده تا اکثر صاحبخانه‌ها به سمت اجاره بها شیفت کنند.

رحیمی یکی دیگر از مشاوران املاک در میدان هفت‌تیر به خبرنگار فارس گفت: خوشبختانه خرید و فروش مسکن رونق گرفته البته رونق بدون افزایش قیمت که امیدوار هستیم این موضوع ادامه یابد.

وی افزود: در خصوص اجاره‌بها وضعیت با قیمت مسکن متفاوت است و بنگاه‌های مسکن چندان نقش و حتی دخالتی بر نرخ‌گذاری اجاره واحدهای مسکونی نمی‌توانند داشته باشند.

رحیمی خاطرنشان کرد: سالها بود که با بالا رفتن نرخ تورم نرخ اجاره بها نیز افزایش می‌یافت بنابراین اگر چه قیمت مسکن و نرخ تورم مثل سالهای قبل نیست اما بازار اجاره بها بازاری است که به هر حال باید نظارت بیشتری از سوی ارگان‌های ذیربط صورت گیرد چرا که این مالکان هستند که نرخ اجاره بها را تعیین می کنند.

*رئیس اتحادیه مشاوران املاک:شاخص اصلی تعیین اجاره‌بها، قیمت مسکن است/ بازار اجاره مسکن بازاری با ثبات

موضوعی که حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران به آن اشاره می کند با تایید سالی آرام برای بازار اجاره مسکن، خطاب به مستاجران، موجران و مشاوران املاک تاکید کرد: از آنجا که شاخص اصلی تعیین اجاره‌بها، قیمت مسکن است و قیمت مسکن طی سال گذشته و یک ماه سپری شده از سال جدید، در وضعیت ثبات به سر می‌برد، بدون تردید بازار اجاره مسکن امسال، بازاری با ثبات و بدون افزایش خواهد بود.

عقبایی ادامه داد: افزایش اجاره‌بها صرفا در زمان افزایش قیمت مسکن توجیه دارد و هیچ موجری نمی‌تواند با ملاک قرار دادن صرفا شاخص تورم نسبت به افزایش اجاره‌بهای مسکن اقدام کند.

پس با توجه به پیش‌بینی ثبات قیمت مسکن در تابستان و اینکه ما هیچ گونه سیر صعودی در این زمینه را شاهد نخواهیم بود، بازار اجاره مسکن هم به تبعیت از این ثبات، بازاری آرام و بدون افزایش در نرخ اجاره‌بها را حداقل در حد نرخ تورم را سپری کند اما این موضوع دلیلی بر این نمی شود که نظارت بر بازار اجاره بها فراموش شود.

*نرخ اجاره بها امسال 20 درصد رشد خواهد داشت

اکثر مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که چون قیمت مسکن افزایش نداشته است پس نرخ اجاره بها نیز نباید بالا برود معتقد هستند که نرخ اجاره‌بها نسبت به پارسال چندان افزایش نیافته است اما به هر حال طبیعی است که نرخ اجاره‌بها نسبت به پارسال حداقل به اندازه نرخ تورم که حدود 20 درصد است، افزایش یابد.

پورمصطفی یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه 3 تهران به خبرنگار فارس گفت: قطعاً اجاره‌بها در فصل نقل و انتقالات که از خرداد ماه به اوج خود می‌رسد افزایش می‌یابد اما به نظر می‌رسد چون قیمت مسکن افزایش نیافته است رشد اجاره‌بها نیز نسبت به سالهای گذشته کمتر باشد.

وی ادامه داد: اگر چه به نظر می‌رسد تا حدودی بازار اجاره مسکن یک ماه زودتر از فصل نقل و انتقالات که همواره از خرداد ماه آغاز می‌شد آغاز شده است اما موضوعی که مهم است این است که شوک آن چنانی را نمی‌توان بر بازار اجاره مسکن متصور شد.

*رشد اجاره بها در سال گذشته 12 درصد بود

بر اساس تازه ترین آماری که سامانه املاک آن را ارائه کرده است اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران پس از 9 سال روند صعودی با شیب سالانه متوسط 24 درصد، سرانجام در سال93 به لحاظ «کمترین نرخ رشد» رکورد زد و حداکثر  12 درصد افزایش یافت.


شتاب رشد اجاره‌بها در سال گذشته به کمترین سطح در مقایسه با 9 سال قبل از آن رسید بنابراین به نظر می رسد که امسال نیز نباید روند رو به رشد قیمتی را بر بازار اجاره بها متصور باشیم.

اما موضوعی که اکثر مشاوران املاک به آن اشاره و به آن پایبند هستند این است که یکی از پارامترهای تعیین اجاره بها قیمت هر مترمربع یک آپارتمان در محله خاص باشد یعنی اگر قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 4 میلیون و یا بین 4 میلیون و 500 هزار تومان تا 5 میلیون تومان باشد، به ازای هر مترمربع، یک میلیون تومان اجاره تعیین می‌شود.

البته می توان قیمت های پایین تر از این رقم بسته به موقعیت واحد مسکونی تغییر و کاهش یابد بطوریکه این عدد برای هر متر اجاره واحد مسکونی به متری حدود 800 هزار تومان برسد.

جدول قیمت رهن و اجاره در برخی مناطق تهران
منطقه متراژ(متر مربع) عمر بنا(سال) ودیعه(میلیون) اجاره ماهانه
ولنجک 75 15 20 یک میلیون و 300 هزار تومان
نیرو هوایی 70 نوساز 60 300 هزار تومان
سعادت آباد 100 5 20 یک میلیون و 750 هزار تومان
پاسداران 170 7 100 5 میلیون و 500 هزار تومان
شهرک غرب 75 15 20 یک میلیون و 750 هزار تومان
جنت آباد 120 نوساز 70 یک میلیون تومان
پونک 110 15 70 یک میلیون تومان
خانی آبادنو 60 نوساز 40 300 هزار تومان
نازی آباد 60 نوساز 50 300 هزار تومان
تهرانپارس 100 نوساز 80 100 هزار تومان
نارمک 50 نوساز 35 50 هزار تومان
خیابان ویلا 112 9 60 300 هزار تومان
وحدت اسلامی 70 نوساز 40 رهن کامل
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین