کد خبر: ۳۰۳۳۴۱
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۵
«رمزی کلارک» دادستان کل سابق آمریکا به همراه گروهی از حقوقدانان این کشور پرونده شکایت یک زن عراقی علیه جرج بوش رییس جمهوری سابق، دیک چینی معاون وی و دونالد رامسفلد وزیر دفاع این کشور را که در آن گردانندگان دولت آمریکا به جنایت علیه مردم عراق متهم شده اند به جریان انداخت.
آفتاب‌‌نیوز :
در سال 2013 یکی از دفاتر حقوقی آمریکایی به نام «ایندر کومار» به نمایندگی از طرف یک مادر عراقی به نام «سندس شاکر صالح» پرونده شکایتی در دادگاه های آمریکایی مطرح کرد که در آن جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا، دیک چینی معاونش، «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع، «کاندولیزا رایس» و «کالین پاول» از وزیران خارجه وقت و «ﭘﻞ وﻟﻔﻮوﯾﺘﺰ» معاون وزیر دفاع و رییس بانک جهانی به ارتکاب جنایات از پیش برنامه ریزی شده علیه مردم عراق متهم شده بودند. 

به گزارش ایرنا، پرونده این شکایت در 19 دسامبر 2014 به دلیل تعصبات قاضی دادگاه ناحیه شمال ایالت کالیفرنیا مختومه اعلام شد. 

در این شکایت نامه، «سندس شاکر صالح» گردانندگان دولت بوش را متهم کرده که طرح حمله به کشور عراق را در حدود سال های 1998 از پیش آماده کرده بودند و در سال 2003 به بهانه واکنش در مقابل واقعه 11 سپتامبر و با هدف تغییر رژیم عراق، آن را عملی کرده اند. 

رمزی کلارک (وزیر دادگستری دولت جان اف کندی) با حمایت از به جریان انداختن دوباره پرونده این شکایت گفته است که تلاش این زن عراقی نمونه ای از تلاش همه کسانی است که نگران مساله حقوق بشر در این کشور هستند. 

وی حمایت از این اقامه دعوا را برای مردم آمریکا دارای اهمیت زیادی دانسته و گفته است که به جریان انداختن این پرونده به معنی حمایت از حاکمیت قانون به شمار می رود؛ یعنی مهمترین اصلی که کشورش بر آن بنا شده است.

تاکنون مراجع قضایی بین المللی و آمریکایی متعددی در مورد جنایات دولت بوش در عراق که طبق مصوبات دادگاه نورنبرگ، یک جنگ تهاجمی و در مجموعه جرائم عمده بین المللی به شمار می رود، به دادگاه های مختلف شکایت کرده اند اما هیچکدام از این شکایتها تاکنون به دلیل مصونیت سیاسی سرکردگان این جنایت تاریخی نتیجه ای نداشته است. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین