کد خبر: ۳۰۳۳۷۸
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
دبیر شورای نگهبان در پایان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: ما نسبت به طرف مقابل بدبینی و سوءظن داریم. بالاخره آمریکایی‌ها درس شیطنت را سالهای متمادی خوانده‌اند، قدرت عوام فریبی و فریبندگی دارند. اینها با امروز و فردا کردن و وقت گذرانی و به عقب انداختن مذاکرات، می‌خواهند ما را به ستوه بیاورند تا ناچار به تسلیم شویم. از خداوند متعال می‌خواهیم ما را در نیل به اهداف شهدا موفق بدارد.
آفتاب‌‌نیوز :
آیت الله جنتی، در نشست هفتگی شورای نگهبان که با حضور فقها و حقوقدانان این نهاد برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی بهره‌مندی از فیوضات و برکات آن؛ به مراسم باشکوه تشییع پیکر 275 شهید گلگون‌کفن دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار داشت: من این حضور مردمی را واقعاً تبریک عرض می‌کنم. این مراسم یادآور جمعیت انبوه مردم در 22 بهمن و 9 دی‌ بود.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، دبیر شورای نگهبان، پیام این مراسم را پایبندی مردم به آرمان‌های امام و شهدا دانست و خطاب به دشمنان و برخی افراد در داخل کشور، خاطرنشان کرد: برخی خیال می‌کنند که می‌شود راه شهدا و خط امام را تحریف کرد و با دشمن سازش کرد. آنها فکر می‌کنند که می‌توان مسئله حمایت از مستضعفین و مبارزه با مستکبرین را نادیده گرفت. آنها تصور می‌کنند که برای حل مشکلات خودمان، باید تسلیم بشویم، همه شعارهای گذشته را پس بگیریم و تاریخ جدیدی را آغاز کنیم؛ در حالی که شهدا نشان دادند این‌طور نیست.
 
وی با اشاره به حضور گسترده اقشار و اشخاص مختلف جامعه در این مراسم، گفت: ما در تشییع شهدا کسانی را دیدیم که شاید به‌ظاهر فکر نمی‌شد این‌قدر نسبت به شهدا عشق و علاقه داشته باشند و راه آنها را بپسندند، اما آنها آنجا حاضر بودند. امیدواریم کسانی که باید پیام این حضور را دریافت کنند، متوجه باشند که مردم راهی غیر از راه شهدا را قبول ندارند و بدانند اگر از این راه فاصله بگیرند، از مردم فاصله می‌گیرند و منزوی خواهند شد.
 
وی تصریح کرد: ما نباید از وظایف خودمان غافل بشویم بلکه باید تکلیف خودمان را بفهمیم. ما برای پاسداری از دستاوردهای خون شهدا و ادامه راه آنان مسئولیت داریم. نباید کاری کنیم که روز قیامت در مقابل خدا، پیغمبر، ائمه علیهم السلام و شهدا شرمنده باشیم تا خدای ناکرده در فردای قیامت این شهدا گریبان ما را بگیرند و بگویند: شما چه کردید؟!
 
حضرت آیت الله جنتی در ادامه با تأکید بر لزوم حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی مانند مبارزه با استکبار جهانی، حمایت از مستضعفین و پیروی از دستورات ولی فقیه، به بیانات مقام معظم رهبری در 14 خرداد اشاره کرد و افزود: ما باید مطابق منویات ایشان، تصمیم بگیریم، وظیفه خودمان را تشخیص بدهیم و به آن عمل کنیم. ما باید همان‌گونه که ایشان فرمودند؛ تحریف‌کنندگان راه امام را بشناسیم و به خود تحریف‌ها شناخت پیدا کنیم تا بتوانیم بصیرت‌افزایی کنیم و این امور را به مردم نیز انتقال دهیم.
 
وی با بیان اینکه نباید راهی را انتخاب نمود که غضب و عذاب الهی را به‌دنبال دارد، تأکید کرد: راهی که شهدا پیمودند همین راهی است که رهبر عزیزمان به آن معتقدند. همان مسیری است که امام رضوان الله علیه می‌رفتند. مسیر شهدا مشخص است. راه شهدا، راه ایثار، فداکاری، گذشت از مطامع دنیوی و راه "هیهات منا الذله" است.
 
دبیر شورای نگهبان در پایان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: ما نسبت به طرف مقابل بدبینی و سوءظن داریم. بالاخره آمریکایی‌ها درس شیطنت را سالهای متمادی خوانده‌اند، قدرت عوام فریبی و فریبندگی دارند. اینها با امروز و فردا کردن و وقت گذرانی و به عقب انداختن مذاکرات، می‌خواهند ما را به ستوه بیاورند تا ناچار به تسلیم شویم. از خداوند متعال می‌خواهیم ما را در نیل به اهداف شهدا موفق بدارد. 
 
همچنین آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در نخستین جلسه تفسیر قرآن کریم با محوریت سوره مبارکه «محمد(ص)»، اظهار داشت: بهترین راه خواندن قرآن تفسیر این است که حرف قرآن را با هم گفت‌وگو کنیم و آن را برای جریان زندگی خود و راهبرد خط لازم در زندگی فردی و اجتماعی بفهمیم.
 
امام جمعه مشهد مقدس علت عمده انتخاب سوره مبارکه محمد(ص) را برای تفسیر در ماه رمضان سال جاری شرایط حال حاضر نظام اسلامی دانست و افزود: امروز وضعیت ما در جریان زندگی اجتماعی و در جریان نظام و انقلاب در موقعیت خاصی قرار گرفته که مردم باید راهبردشان را از قرآن بگیرند و سوره‌ای که در این مقطع برای ما نقش آموزش راهبردی دارد، سوره محمد(ص) است.
 
وی شرایط جمهوری اسلامی در تقابل با استکبار جهانی در سال جاری را متفاوت با سال‌های گذشته دانست و گفت: دشمن تا به امروز یا در مقام تهدید نظامی بوده یا در 8 سال دفاع مقدس دشمنِ ما را حمایت کرده و از طریق حزب بعث کافر، با ما رویارویی نظامی و برخورد سخت داشته است، یا از همان اوایل انقلاب در بحث اقتصادی سفره ما را هدف قرار داد و هرچه بیشتر شکست می‌خورد، بر این تحریم‌ها می‌افزود و یا رویارویی در جنگ نرم و شبیخون فرهنگی بوده تا با جمع کردن سفره دین از زیر پای مردم، آنها را از پشتوانه نظام بیرون بکشد.
 
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: امروز هم دشمن می‌خواهد این تقابل را از طریق توافق، تفاهم، مذاکره و هماهنگی انجام دهد و با همان نیت براندازی جلو می‌آید.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری در تحلیل این برخورد مستکبران، از دو پیشامد سازش به‌سبب قدرت ایران و سازش در راستای براندازی نظام اسلامی سخن به میان آورد و تصریح کرد: گاه می‌گوییم دشمن به جمع‌بندی رسیده است که ما را به‌عنوان یک قدرت در دنیا بپذیرد؛ ما در نفوذ ایدئولوژی انقلابی خود که ریشه انقلاب ما است، در مقامی هستیم که دشمن باید ما را بپذیرد؛ اما اکنون این‌طور نیست و آنها آمده‌اند تا از طریق تفاهم ما را سرکوب کرده و این چهره را مقدمه‌ای برای یک تهاجم شدید نظامی و براندازی ما قرار دهند.
 
وی خاطرنشان کرد: وقتی چین کمونیست به‌وجود آمد، جنگ بین بلوک غرب و شرق و دنیای سرمایه داری و سوسیالیستی بود؛ در آن زمان چین از یک طرف در بلوک سوسیالیست، مارکسیست، الحاد و کفر با شوروی در رقابت بود. از طرف دیگر قدرت سومی در دنیا بود که هم شوروی و هم آمریکا با آنها در جنگ بودند و انواع فشارها و تحریم‌های اقتصادی را بر آنها وارد کردند.
 
آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: وقتی شوروی و آمریکا دیدند که چین یک قدرت اقتصادی و هسته‌ای است، او را به‌عنوان قدرتی پذیرفته و عضو شورای امنیت کردند، آنها را به‌عنوان یک قدرت بین‌المللی کنار خود پذیرفتند تا از موضع تفاهم بر آنها مسلط شوند.
 
وی خاطرنشان کرد: این نابودی و براندازی، فقط نابودی بنده و شما و این مملکت نیست، براندازی اساس اسلام است و این بحث ماست؛ بنابراین در این موقعیت فقط باید به‌سراغ قرآن بیاییم تا ببینیم خدا به ما چه می‌گوید و قرآن چه دستوری می‌دهد.
 
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: قرآن کتابی نیست که اگر در جایی از جنگ یا صلحی سخن می‌گوید، فقط مخصوص زمان پیامبر باشد، بلکه کتابی است که برای همه نازل شده و به‌تعبیر امام رضا(ع) که می‌فرمایند قرآن برای هر روزی تازه است و موضوعیت دارد، قرآن تنها وسیله گشایش در مشکلات است.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان "آیات سوره محمد(ص) دقیقاً راهبرد برخورد با کفار در مقاطع مختلف را برای ما مشخص می‌کند" اظهار داشت: در این سوره هم روش، سیره، نوع برخورد و عملکرد کفار مشخص و هم روش، سیره و نوع برخورد و عملکرد مؤمنین مشخص شده است و کفار و مؤمنین با هم مقایسه شده‌اند. خداوند از این مقایسه نتیجه می‌گیرد که مؤمنین در برابر کفار باید موضع قاطعانه داشته باشند و موضع مسالمت‌آمیز با کفار، آن هم کفار استکباری که نظام و اسلام را ابزار نیستی خود می‌دانند، شدنی نیست.
 
وی با اشاره به اینکه عده‌ای از مفسرین به‌سبب بیان همین موارد، نام این سوره را «قتال» گذاشته‌اند، گفت: مسئله مهم در آیات این سوره، زمان نزول آن است که در مدینه بر پیامبر(ص) نازل شده و در زمانی که پیغمبر(ص) و اسلام در مسیر سربالایی قدرت قرار گرفتند و کفار احساس می‌کردند برای حفظ هستی خود باید با پیامبر(ص) بجنگند.
 
آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: همین وضع را آمریکا و استکبار جهانی با انقلاب ما داشتند که در ابتدای انقلاب منابع انسانی، طبیعی و موقعیت خاص استراتژیک از دست آنها خارج شد و نتوانستند با براندازی آن را برگردانند.
 
امام جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: بعد از مدتی دشمنان دیدند این انقلاب از مرزهای مملکت خارج شد و به منطقه‌ای صادر شد که برایش به‌عنوان منبع بزرگ انرژی مطرح است. امروز توسعه گفتمان انقلاب اسلامی و ایدئولوژی اسلام به‌حدی رسیده است که موجودیت آمریکا و استکباری آمریکا در دنیا را تهدید می‌کند در حالی که آنها بر اثر گسترش ارتباطات به وجود آمده، خود را کدخدای دهکده می‌دانستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین