کد خبر: ۳۰۳۵۵۵
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۷
آفتاب‌‌نیوز : جماران نوشت: فرزند ارشد شهید مطهری با توجه به اینکه در خانواده این معلم شهید پرورش پیدا کرده و با در نظر داشتن اینکه در بسیاری از زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از نظرات و دیدگاه های پدر خود بهره مند شده، اعتقاد دارد مبارزه با تفکرهایی که ریشه در تحجر دارد بسیار ضروری است زیرا اینگونه افکار امکان پرورش جریان هایی چون داعش را در وجود خود ایجاد می کنند.

مجتبی مطهری، با تاکید بر اخلاق به عنوان ریشه ای محکم برای فرهنگ، اظهار کرد: با توجه به تدوین برنامه ششم توسعه و اهمیت و جایگاه فرهنگ در این برنامه باید به این موضوع اشاره کرد که فرهنگ امری گسترده است و تصور می کنم که مسئله اخلاق باید ریشه فرهنگ را شکل دهد.

وی افزود: مسئله مهمی که این روزها همگان از آن سخن می گویند نبود اخلاق درجامعه است به صورتی که برخی کارگردان ها یا هنرمندان نیز به این موضوع اشاره می کنند که در جامعه اخلاق نیست، اما ایمان وجود دارد درحالی که این سخن صحیح نیست.

وی تصریح کرد: شهید مطهری در این زمینه به این نکته اشاره می کنند که اگر ایمان واقعی باشد، اخلاق هم برقرار می شود به این معنا که در دیدگاه ایشان اگر فرهنگ به شکلی عمیق ساخته شود به طور یقین اخلاق را هم در کنار خود حفظ می کند. دلیل نبودن ایمان این است که فرهنگ سازی به صورتی عمیق صورت نگرفته است.

فرزند ارشد شهید مرتضی مطهری بر لزوم انجام فعالیت فرهنگی در روند گسترش آثار امام خمینی (س) تاکید کرد و گفت: هم اکنون نیاز به انجام کار عمیق فرهنگی در روند گسترش آثار حضرت امام (س)، تعمق و تفکر در آثار ایشان احساس می شود. تصور می کنم در این مسیر حتی برگزاری کلاس برای تعلیم آثار و اندیشه های امام و حتی شاگردان ایشان نظیر شهید مطهری امری مهم قلمداد می شود که برای گسترش انقلاب و بقای انقلاب در آینده به آن نیاز داریم.

وی ادامه داد: تصور می کنم حتی مسیر انقلاب را باید از همان مسیر حضرت امام مورد بازنگری قرار داد و همچنین در راستای بازنگری دوباره در مسیر انقلاب، شخصیت های بزگواری چون امام خمینی(س)، شهید مطهری و مقام معظم رهبری را به عنوان محور قرار داد.

مطهری اظهار کرد: اگر در زمان فعلی نارسایی وجود دارد از دولت گذشته بر جای مانده به گونه ای که تصور می کنم در دولت گذشته عقلانیت وجود نداشت، اما خوشبختانه هم اکنون عقلانیت برقرار است. به هر حال باید مسیر را پیدا کنیم، اما نکته قابل توجه در این مسیر این است که کار فرهنگی فعالیتی تدریجی محسوب می شود و در این مسیر باید با صبر و تأمل راه را طی کرد.

فرزند ارشد شهید مرتضی مطهری خاطرنشان کرد: بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری هم اکنون کتابی با عنوان خوارج و داعش به چاپ رسانده است که در این زمینه می تواند به عنوان راهنمایی مناسب نقش ایفا کند. معتقدم یکی از مشکلات کشور، وجود تفکر تحجرگونه در برخی زمینه ها در جامعه است و این به هیچ وجه موضوع خوبی نیست. هم اکنون یکی از دردهای جامعه ما وجود تفکرهای افراطی، سطحی نگری، جمود فکری و تحجر نو در برخی زمینه ها است که شاید زمینه ای برای انجام کارهایی برنامه ریزی شده باشد.

به گفته مطهری، متاسفانه یکسری افراد هستند که عقلانیت را حذف کرده و در بیشتر موارد به ویژه در مسائل مربوط به سیاست، فرهنگ و هنر اینگونه فکر می کنند و چنین تفکری خیلی به جامعه صدمه می زند. با توجه به اینکه چنین تفکری امروزه در جامعه ما رسوخ کرده باید سعی خود را در جهت مبارزه هرچه بیشتر با آن به کار بگیریم و اجازه ندهیم تفکر تحجرگونه زمینه ای برای بروز جریان هایی چون داعش را فراهم آورد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین