کد خبر: ۳۰۳۸۰۵
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۵
کشف آثار مربوط به دوره مس و سنگ، مفرغ و برنز نظیر ابزار آلات صنعتی و سرباره های فلز در محوطه باستانی قاراچشمه (کلاته شوری) نشان داد که قاراچشمه مرکزی تخصصی برای تولید ظروف سنگی از جنس مرمر بوده که در هزاره سوم ق.م کالای با ارزشی به شمار می رفته است.
آفتاب‌‌نیوز : به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن باصفا سرپرست هیات کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی قارا چشمه و عضو هیات علمی دانشگاه نیشابورامروز "یکشنبه" با اعلام این خبر گفت: گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور در بهار سال جاری موفق به کشف یکی از مهمترین محوطه های استقراری پیش از تاریخی و آغاز تاریخی در دشت نیشابور از هزاره 5 ق.م تا هزاره اول ق.م شد.

او مهمترین هدف کاوش فصل جاری را شناخت دوره های فرهنگی استقرار اعلام کرد که در همین زمینه در نخستین فصل کاوش دوره های فرهنگی مس و سنگ، مفرغ و آهن شناسایی شد.

سرپرست هیات کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی قارا چشمه خاطر نشان ساخت که بر اساس ارزیابی مواد فرهنگی وسعت محوطه حدود 14 هکتار بوده است.

باصفا قاراچشمه را با توجه به مواد فرهنگی کشف شده از دو نظر صنعتی و کشاورزی بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: حجم زیادی از ادوات کشاورزی و وسایل آرد کردن غلات گواه وجود کشاورزی پیشرفته در بازه زمانی مذکور و همچنین دانه های گیاهی نشان از اقتصاد معیشتی مبتنی بر کشاورزی دارد.

وی گفت: اهمیت دوم قاراچشمه بعد صنعتی آن است و ابزار آلات متعدد و سرباره های فلز در کنار کوره های متعدد گواه این مدعا است. طبق مواد فرهنگی به دست آمده می توان نتیجه گرفت کلاته شوری مرکزی تخصصی برای تولید ظروف سنگی از جنس مرمر بوده که در هزاره سوم ق.م کالای با ارزشی به شمار می رفته و در اختیار طبقه ویژه جامعه بوده است.

باصفا با اشاره به اینکه برنامه ای بلند مدت برای شناخت بهتر این محوطه باستانی در نظر گرفته شده از مسوولین خواست تا ضمن حفظ محوطه در راستای عملیاتی شدن اقدامات پیشنهادی گام بر دارند.

گفتنی است که محوطه کلاته شوری در حوالی روستایی به همین نام در شهرستان فیروزه استان خراسان رضوی و در کنار رودخانه شوری قرار گرفته است.

کاوش های باستان شناسی دانشگاه نیشابور در محوطه باستانی قاراچشمه (کلاته شوری) که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ماه پیش شروع شده است تا 18/4 / 94ادامه دارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین