کد خبر: ۳۱۰۲۶۳
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷
رسانه های خارجی به بازتاب سفر دوره ای وزیر خارجه ایران به منطقه پرداختند و نوشتند : محمد جواد ظریف ، کشورهای عرب منطقه خلیج فارس را به تشریک مساعی علیه تهدیدهای مشترک 'تروریسم، افراطی گری و فرقه گرایی' فراخواند.
آفتاب‌‌نیوز :
پایگاه اینترنتی دویچه وله در این زمینه نوشت : محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه (26 ژوئیه / 4 مرداد) در نخستین سفر خارجی خود از زمان انجام توافق اتمی میان ایران و قدرت های جهانی، با مقامات دولت کویت دیدار و گفت وگو کرد.

او پس از ملاقات با امیر و وزیر امور خارجه کویت به خبرنگاران گفت: «پیام ما به کشورهای منطقه این است که باید با هم برای مقابله با تهدید مشترک همکاری کنیم.»

وی گفت: ایران همواره از مردم منطقه در برابر تروریسم، افراطی گری و فرقه گرایی که همه را تهدید می کند، حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال تاکید کرد که لازمه چنین همکاری ای در منطقه نه تغییر سیاست جمهوری اسلامی ایران بلکه ایجاد تحول در سیاست کشورهای دیگر است.

ظریف ادامه داد : ما همیشه و حتی از 30 سال قبل بر گفتگو، همکاری و گسترش روابط دوستانه بین همسایگان تأکید داشته و آن را اولویت اصلی در سیاست خارجی کشورمان دانسته ایم؛ ولی لازم است گام هایی عملی از سوی برخی کشورهای منطقه نیز برداشته شود.

وی با اشاره مستقیم به رقیب اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بدون نام بردن از کشوری خاص گفت: چیزی که ضروری است تغییر سیاست ایران نیست، بلکه تغییر سیاست برخی کشورهاست که خواهان جنگ و کشمکش در منطقه هستند.

از ماه مارس تا کنون دولت عربستان ائتلافی نظامی علیه شورشیان شیعی حوثی در یمن تشکیل داده است.

**تکذیب سخنان وزارت کشور بحرین

خبر گزاری فرانسه نیز نوشت : ظریف ادعاهای کشور بحرین علیه ایران را تکذیب کرد و گفت: «من به صراحت می گویم که ادعاهای بحرین کاملا نادرست هستند.»

ظریف گفت که زمان اعلام این ادعا نشان دهنده تمایل برای جلوگیری از همکاری میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

یک روز پیش از آن نیز شیخ راشد آل خلیفه، وزیر کشور بحرین، در آستانه آغاز دور اول سفرهای منطقه ای محمد جواد ظریف، ادعاهای علیه ایران مطرح کرد.

**سفر به قطر 

خبر گزاری فرانسه نوشت :وزیر امور خارجه ایران سپس بعداز کویت ، وارد قطر شد و قرار است در سفر به عراق با مقامات این کشور دیدار کند.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که آیا ایران پس از توافق اتمی سیاست خود در سوریه و عراق را تغییر خواهد داد یا نه، گفت که ایران در صف مقدم جنگ علیه داعش (دولت اسلامی) و القاعده بوده و دخالت های به موقع ایران باعث شده که از سقوط بغداد و اربیل و افتادن این شهرها به دست داعش جلوگیری شود.

ظریف هفته آینده به ایران باز می گردد. قرار است فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، و لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، هفته آینده به ایران سفر کنند.

صدای آمریکا گزارش داد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر به قطر با مقام های این کشور از جمله شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و شیخ خالد العطیه وزیر امور خارجه این کشور دیدار و ملاقات کرد. 

این رسانه یکشنبه شب در گزارشی به شرح زیر نوشت: پیشتر در روز یکشنبه محمدجواد ظریف در کویت با شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت و شیخ صباح الخالد وزیر امور خارجه کویت ملاقات کرد. 

امیر کویت سال گذشته به ایران سفر کرده بود. 

در ادامه سفر منطقه ای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، قرار است به عراق نیز سفر کند. 

هدف از این سفر گسترش مناسبات دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی و همچنین تلاش برای مقابله با تروریسم و گروه های تکفیری، به دنبال حصول توافق اتمی ایران با قدرت های جهان است. 

عربستان سعودی و کشورهای غربی متحد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به اهداف ایران در منطقه تردید دارند ،هرچند ابراز امیدواری کرده اند که توافق ایران و غرب امنیت منطقه را تقویت کند. 

بر اساس توافق جامع اتمی ایران، تهران تعهد می کند که برنامه های اتمی اش را در ازای لغو تحریم های اقتصادی محدود کند. 

ایران و قطر سفره های گاز طبیعی مشترک دارند، اما قطر به مدد تجهیزات پیشرفته خود، مقادیر فراوانی از این گاز طبیعی را در مقایسه با ایران، از این منبع مشترک گاز طبیعی استخراج می کند. 

این رسانه افزود: تهران روابط نزدیکی با رهبران ارشد دولتی عراق دارد و نقش موثری در مبارزه با گروه تروریستی داعش ایفا می کند. 

همچنین رادیو فردا نوشت : محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه ایران، شامگاه یکشنبه در سفر به عراق، وارد شهر نجف شد و قرار است با فؤاد معصوم رئیس جمهوری و حیدر العبادی نخست وزیر عراق و برخی دیگر از مقام های این کشور، دیدار و گفت وگو کند.

محمدجواد ظریف پیش از سفر به عراق، به کویت و قطر رفته و با مقام های این دو کشور درباره توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ ، تحولات منطقه ای و روابط دوجانبه گفت وگو کرده بود.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایران، در دیدار خود با مقام های کویت و قطر، بر لزوم تشکیل یک جبهه متحد برای مبارزه با آنچه « خطر افراط گرایی و تروریسم» خواند، تأکید کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین