کد خبر: ۳۱۵۴۴۵
تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۷
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از ظهر امروز، دوشنبه (3 شهریور ماه) به مدت 4 روز در 'وین' پایتخت اتریش، با قرائت بیانیه مقدماتی 'یوکیا آمانو' مدیرکل این نهاد آغاز می شود.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، در آغاز این نشست 4 روزه، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مقدماتی خود را درباره موضوعات این نشست قرائت خواهد کرد.

در این دوره از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ، آمانو نخستین گزارش خود را بعد از توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان)، به این نهاد ارائه می کند. همچنین بررسی آخرین تحولات درباره برنامه هسته ای ایران نیز در دستور کار 35 کشور عضو این شورا قرار دارد.

آمانو و 'علی اکبر صالحی' رییس سازمان انرژی اتمی ایران، سه شنبه 23 تیر ماه سال جاری (14 ژوییه) پس از اعلام دستیابی به توافق هسته ای ایران و غرب در وین، توافقنامه ای موسوم به 'نقشه راه' را امضا کردند تا نگرانی های باقی مانده این نهاد درباره برنامه هسته ای ایران برطرف شود.

ایران نیز در راستای عمل به مفاد این موافقنامه، در موعد مقرر توضیحات مکتوب و اسناد مربوط را در اختیار آژانس قرار داد. این نهاد بین المللی نیز 24 مرداد ماه با انتشار بیانیه کوتاهی دریافت اسناد مذکور را تایید کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد، مسئولیت بازرسی های جدی و سختگیرانه از برنامه و تاسیسات هسته ای کشورمان را بر عهده دارد و پس از شکل گیری توافق هسته ای موقت 'ژنو' در آذر ماه سال 1393 بین ایران و غرب تاکنون در فواصل زمانی معین گزارش های خود را از فعالیت های هسته ای ایران منتشر کرده است. تمامی این گزارش ها پایبندی کامل ایران را به مفاد توافق موقت ژنو ثابت کردند و هیچ نشانی از تایید ادعاهای مطرح شده مبنی بر عدول ایران از تعهدات خود یافت نشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی موظف است تا پنجشنبه 23 مهر ماه سال جاری (15 اکتبر) گزارش خود را مبنی بر پایبندی ایران به مفاد مورد توافق ایران و گروه 1+5 ارائه کند.با تایید پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود، اجرای مفاد توافق وین وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

کنگره آمریکا نیز که اکثریت آن را جمهوری خواهان در دست دارند، فرصت دارد تا 26 شهریور ماه (17 سپتامبر) رای خود را در قبال توافق هسته ای اعلام کند. جمهوری خواهان مخالف اعلام کرده اند که به توافق رای نخواهند داد و باراک اوباما نیز که سخت تلاش می کند توافق وین را به سرانجام برساند، اعلام کرده است با استفاده از اختیارات خود رای منفی کنگره را وتو خواهد کرد.

وی برای این اقدام تا 7 مهر ماه فرصت دارد. از سوی دیگر بر اساس قانون اساسی آمریکا، وتوی ریاست جمهوری نیز می تواند در صورت وجود آرای کافی از سوی کنگره، بی اثر شود.

به همین خاطر اکنون موافقان و مخالفان توافق در آمریکا سخت به تکاپو افتاده اند تا آرای اردوی خود را افزایش دهند و بنابراین انتظار می رود گزارش آمانو در رویکرد آن گروه از سناتورهایی که هنوز موافقت یا مخالفت خود را با توافق به طور رسمی اعلام نکرده اند، موثر باشد و به تبع آن بر سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب در آمریکا تاثیر بگذارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین