کد خبر: ۳۲۰۸۱۴
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۲
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ادامه جنگ تحمیلی منافع شرق و غرب را تامین می‌کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
سردار حسین فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی، با تبریک هفته دفاع مقدس تصریح کرد: دوران جنگ تحمیلی به چند مرحله تقسیم می‌شود؛ مرحله اول جنگ زمانی بود که عراقی‌ها خیلی راحت به داخل کشور آمده و به عبارتی سرشان را پایین انداختند و تا مسافت‌هایی به داخل کشور آمدند و به دنبال این بودند که 13 کیلومتری شهر اهواز را تصرف کنند؛ به مثابه اینکه تقریبا مانعی در سر راه آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: مرحله دوم جنگ زمانی بود که با ندای امام (ره) مردم و رزمندگان جلوی پیشروی دشمن را گرفتند و مرحله سوم زمانی بود که متجاوزان از سرزمینمان بیرون رفتند و کار مجلس در آن زمان این بود که عدم صلاحیت رئیس جمهور وقت را صادر کرد؛ پس از این، مرحله عملیاتی به فرماندهی کل قوا شروع شد و پس از انجام عملیات‌های بسیار خرمشهر آزاد شد و دشمن ناچار به عقب نشینی از سرزمینمان شد.

به گزارش ایسنا، فدوی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عملیات‌های بسیاری در دوران جنگ تحمیلی انجام شد مرحله‌ای در این دوران به وجود آمد که چهار سال ادامه پیدا کرد؛ در حالی که در همین مدت چهار سال برای اطمینان از عدم تجاوز دشمن، عملیات‌های بزرگی طراحی گردید و به لحاظ اینکه این عملیات ها هیچ تعیین تکلیفی برای جنگ نکرد به گمان کشورهای غربی جنگ تحمیلی جنگی بود که غالب و مغلوب نداشت و متأسفانه در این مدت چهار سال منافع بسیاری برای کشورهای غربی ایجاد شد.

وی با بیان اینکه ادامه جنگ تحمیلی منافع شرق و غرب را تامین می‌کرد گفت: ادامه جنگ یک بازار تسلیحاتی بزرگ برای کشورهای تولید کننده سلاح ایجاد کرده بود و از طرفی هم بعد از خیزش مردم شیعه ایران فضایی ایجاد شده بود که عراق که خود اکثریت شیعه دارد به جای بیداری انقلابی متاثر از انقلاب اسلامی در مقابل ایران بایستد. شمار زیادی از کشته‌های عراقی از شیعیان این کشور بودند.

سردار فدوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: عملیات والفجر8 عملیاتی بسیار خاص بود که دنیا را مجبور کرد از تحلیل خود دست برداشته و نسبت به آن شک کند؛ تحلیلی که می‌گفت این جنگ غالب و مغلوب ندارد. زمانی که عملیات والفجر 8 در شمال خلیج‌فارس صورت گرفت، دنیا به خود آمد که این جنگ می‌تواند غالب و مغلوب داشته باشد و زمانی که 9 ماه عملیات کربلای 5 در دروازه‌های بصره که دارای شرایط ویژه‌ای بود، انجام گرفت، با اطمینان اعلام شد که این جنگ قطعاً غالب و مغلوب دارد و قطعاً عراق غالب این جنگ نیست.

تأکید کرد: اگر دقت کنید متوجه می‌شوید در حالی که ما عملیات والفجر 8 را انجام داده و در حال انجام عملیات کربلای 5 بودیم، گلوی دشمن را در صحنه واقعی جنگ و اصلی نبرد می‌فشردیم و دنیا تصمیم گرفت به ما در دو نقطه فشار آورد؛ یکی در جنگ شهرها و دومی در خلیج فارس. بر این اساس در خلیج‌فارس غربی‌ها و آمریکایی‌ها تصمیم بسیار کلانی گرفتند که عراقی‌ها را مجاز کنند که هرآنچه مربوط به ما است در خلیج فارس در سواحل و جزایر را مورد اصابت قرار دهند و آمریکایی‌ها به خلیج‌فارس بیایند تا ما نتوانیم اقدام مقابل انجام دهیم.

سردار فدوی افزود: در اوج عملیات کربلای 5 فشار زیادی به ما وارد شد، تا جایی که ما که به صورت عادی تا 3 میلیون بشکه نفت باید صادر می‌کردیم، ولی در برخی روزها صادرات ما به زیر 100 هزار بشکه رسیده بود. چرا که عراقی‌ها مجاز شده بودند تمام تجهیزات و امکانات ما را در جزایر و سواحل منهدم کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد:580 کشتی در طول 8 سال جنگ تحمیلی مورد اصابت قرار گرفت وبا آمدن ناوهای آمریکایی‌ به خلیج‌فارس در زمستان سال 65 در اواسط عملیات کربلای 5، آمریکایی‌ها به طور مستقیم در جنگ دخیل شدند.

وی گفت: در روز شهادت شهیدان شلمچه، شهید خرازی، به ما ابلاغ کردند که به خلیج‌فارس برویم؛ اولین عملیات مقابله به مثل که در خلیج‌فارس جنگ اصلی ادامه پیدا کرد توجه خاصی نشده است، اما مهم آن است که در یک‌سال و نیم آخر جنگ، جنگ در خلیج‌فارس با سرعت زیاد ادامه پیدا کرد و آمریکایی‌ها نیز در کمتر از 2 ماه ناوهای جنگی خود را از 10 فروند به 86 فروند رساندند؛ اما در این وضعیت رزمندگان اسلام توانستند 139 عملیات مقابله‌به‌مثل، 17 عملیات موشکی، 5 عملیات ویژه انجام دهند.

سردار فدوی افزود: در آن زمان یک سیاست اعلامی و ابلاغی به ما صورت گرفت به گونه‌ای که به ما زمانی اجازه داده می‌شد، کشتی را مورد هدف قرار دهیم که قبل از ما عراقی‌ها یک کشتی را زده باشند، چرا که حداقل تشنج در خلیج‌فارس وجود داشت و مراقبت صورت می‌گرفت تا درگیری در این منطقه بسط همه‌جانبه نیابد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد: این وضعیت بسیار مهم بود که تا الان نیز ادامه یافته است؛ آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که از برنامه‌ریزی‌های قبلی خود نمی‌توانند استفاده کنند و به دنبال آن بودند تا تسلط خود را بر دنیا بیشتر کنند. بر همین اساس روی مسئله انرژی هدف‌گذاری کردند که این موضوع نیز تاکنون ادامه یافته است. آمریکایی‌ها هر چقدر از آن زمان فاصله گرفته‌اند، نیازشان به این عامل بیشتر شده چرا که عامل دیگری را که در اختیار داشتند، تضعیف شده است.

وی خاطر نشان کرد: قرار بر این بود اقتصاد چین در سال 2020 اقتصاد اول دنیا شود، اما اقتصاد این کشور در اواخر سال 2014 به این رتبه رسید. بر این اساس قرار بود در بین سال‌های 2018 تا 2020 چین به‌عنوان بزرگترین مصرف‌کننده انرژی در دنیا شود، اما در سال 2015 به این مرحله رسید؛ این یعنی آنکه سرعت از دست دادن عواملی که از قبل آمریکایی‌ها در دست داشتند، بیشتر شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت از سه کشوری که در دنیا منابع گازی دارند، دو کشور آن در خلیج فارس قرار دارد و به دلیل اینکه نیروهای انقلابی در خلیج فارس حضور دارند آمریکایی‌ها در این منطقه هیچگاه موضع تهاجمی نگرفته‌اند بلکه آنان همیشه در حال انفعال هستند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها براساس منفعت و هزینه اقدامات خود را انجام می دهند و هرگاه هزینه اقدامی بیشتر از منفعت آن باشد آنان کاری نخواهند کرد اما قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران باعث شده که آمریکایی‌ها نتوانند در خلیج فارس هیچ حرکتی انجام دهند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ماهیت دعوای جمهوری اسلامی ایران با آمریکا تنها به موضوعاتی مانند اقتصاد محدود نمی‌شود به دلیل اینکه اگر اینگونه بود در 36 سال گذشته مشکلات حل شده بود بلکه دعوای ما روی موضوع حق و باطل است و حق و باطل در کنار هم قرار نمی گیرند.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا رسما در بیان راهبردهای کشورش اعلام کرده که تا سال 2020 برنامه‌ای برای جنگ ندارد گفت: این به دلیل قدرت بازدارندگی است و مبانی انقلاب اسلامی و انقلابیون باعث شده‌اند که این قدرت بازدارندگی به وجود آید. روند بازدارندگی باعث می‌شود جنگی به وجود نیاید و در این شرایط کشور می تواند برنامه‌های خود را به جلو پیش ببرد، زمانی که قدرت بازدارندگی کشوری از بین برود دشمنان سعی می‌کنند شرایط جنگی را فراهم کنند.

وی ادامه داد: وجود بیش از 200 هزار شهید عزیز در کشور که 40 هزار نفر از آنان از پاسداران گرامی بودند و به برکت انقلاب اسلامی، مردم پای آرمان‌های خود خواهند ایستاد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران نماد حق است و آمریکایی ها طرفدار باطل، بنابراین دعوای حق و باطل در هیچ شرایطی تمام شدنی نیست مگردر صورتی که آمریکایی ها به حق بپیوندند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر مدار بازدارندگی باقی خواهد ماند و انقلابیون آماده شهادت هستند و منتظر پیوستن به رفقای شهید خود خواهند بود. وعده خداوند حق است البته خداوند یکتا شروطی نیز برای وعده خود گذاشته تا به بنده اش عزت دهد براساس فرمایشات امام خمینی(ره) ما مکلف به انجام تکلیف هستیم و نتیجه دست خداوند یکتا است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x