کد خبر: ۳۲۲۳۰۴
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۳
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از اینکه بازیکنانم ناعادلانه کارت زرد گرفتند و محروم شدند عصبانی بودم ولی ما کوتاه نمی‌آییم، پرچم قرمز را پائین نمی‌گذاریم و پرچم سفید را بالا نمی‌آوریم.
آفتاب‌‌نیوز :
برانکو ایوانکوویچ در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس به سوالات پاسخ داد:

هر چند نتایج ابتدای فصل بیانگر واقعیت بازی تیم نبود اما بعد از یک امتیاز در چهار بازی در شروع کار، از 3 شهریور تا 3 مهر در 5 بازی، چهار پیروزی رقم خورد، در این مقطع چه کردید که در آن چهار بازی اتفاق نیفتاد؟

این مساله طبیعی است که انتظار داریم هر چه می‌گذرد به فرم بهتری دست پیدا کنیم. البته در آن چهار بازی اول هم مستحق آن نتایج نبودیم. در ابتدای کار خوب بازی می‌کردیم. فوتبال با کیفیتی ارائه شد ولی نتایج خوب نبود. می‌توانم بگویم از نظر ورزشی بدشانس بودیم و البته نمی‌خواهم به بحث داوری برگردم و درباره تاثیر اشتباه‌ها روی نتایج صحبت کنم. الان فقط روی کار خودمان متمرکز شده‌ایم و در هر بازی دنبال عملکرد بهتر هستیم. طبیعی است که پیروزی برابر تراکتورسازی در تبریز هم روحیه بچه‌ها را بالا برده است. انتظار ما این است که بچه‌ها از این به بعد با آرامش بیشتر و انگیزه بالاتر کار کنند. البته آنها واقعا انرژی گذاشته‌اند. تلاش خیلی زیادی که روی کار گذاشتند نتیجه خود را نشان داد. هر چند بعد از همه این صحبت‌ها باید بگویم اگر در شروع دوباره لیگ صبا را نبریم، همه اینها بی‌فایده می‌شود.

این اتفاقات نتیجه تفاوت در عملکرد فنی نیست که حریفان دیگر با کوچکترین موقعیتی به گل نمی‌رسند و این یک اشکال بود؟

همانطور که گفتم ما مرحله به مرحله در تمام ابعاد بازی، فرم بهتری پیدا می‌کنیم و همزمان روی بخش‌های مختلف کار می‌شود.

شکل بازی پرسپولیس بعد از تعطیلات قبلی تغییر کرد، بعضی بر این باورند از آن تند و تیزی قبلی بویژه در نیمه‌های اول خبری نیست، پرسپولیس حالا محتاط‌تر بازی می‌کند؟

درست گفتید. هر دو عامل در تیم ما اتفاق افتاد و این مساله دلایل خاص خود را دارد. باید بدانیم که بعد از تعطیلات هر چهار روز یک بار بازی داشتیم. طبیعی است که خستگی تاثیر خود را می‌گذارد و باید تقسیم انرژی کنید. از سوی دیگر ما بازی‌های جام حذفی را داشتیم که امکان 120 دقیقه‌ای شدن آنها وجود دارد. کما اینکه در برابر ملوان که تیم خوبی هم بود، 120 دقیقه‌ بازی کردیم. از قبل باید برای چنین احتمالی آماده می‌شدیم و سه روز پس از آن هم در تبریز برابر تراکتورسازی بازی کردیم، اما همه دیدند باز هم بچه‌ها احساس خستگی و درماندگی نداشتند. از سوی دیگر پرسپولیس در این مقطع عاقلانه‌تر بازی کرد. از لحاظ تاکتیکی خوب بود و دیگر بی‌محابا حمله نمی‌کردیم.

شما معروف به این هستید که تمرین محور بوده‌اید اما بعد از آن تعطیلات در حالی که تصور می‌شد حداکثر از یکی، دو ملی‌پوش که حدود سه هفته با تیم نبودند استفاده خواهید کرد، نفرات بیشتری را به کار گرفتید و این یک غافلگیری برای کارشناسان و حتی همکارانتان بود؟

آنها بازیکنان ملی‌پوش ما هستند. به هر حال عضو تیم ملی شده‌اند چون کیفیت دارند. هر چند در تیم ملی برنامه‌ای متفاوت با باشگاه دارند. همیشه اینطور است که بعد از بازی‌های ملی اعضای تیم که بر می‌گردند با مشکلاتی روبرو هستید. تطبیق دوباره آنها و فرم گرفتنشان طول می‌کشد که میزان آن، بستگی به مدت دوری آنها دارد. به همین دلیل اولین بازی باشگاه‌هایی که ملی‌پوشان متعددی دارند بعد از بازی تیم ملی ضعیف‌تر است. در تمام دنیا اینگونه است. بایرن مونیخ، بارسلونا و منچستریونایتد هم چنین مشکلی پیدا می‌کنند.

و این بار چگونه خواهد بود؟ بار دیگر موتور تیم در حال گرم شدن بود که با وقفه‌ای چند هفته‌ای روبرو شده‌ایم؟

پنج بازیکن خودمان را نداریم. این مساله قطعا آسیب می‌زند. یک بار دیگر ریتم خودمان را پیدا کرده بودیم اما همه چیز قطع شد ولی من پاسخی غیر از کار بیشتر ندارم.

در حال حاضر یکی از نگرانی‌ها مربوط به جام حذفی است. در مصاف با قهرمان دوره قبل بهترین گلزن و دروازه‌بان اصلی ما محروم شده‌اند.

بله! این زمین‌گیری بزرگی بود اما وقتی کسی نیست، دیگر نیست. تیم نباید قائم به فرد کار کند. ما بعد از بازی با ملوان خیلی عصبانی بودیم چون فکر می‌کنیم بازیکنان ما ناعادلانه کارت زرد گرفته و از بازی بعدی محروم شدند اما فرقی نمی‌کند چه نفراتی را نداریم و با چه تیمی بازی می‌کنیم. ما بالاترین رده جام را هدف گرفته‌ایم. غیر ممکن است بتوانند ما را منصرف کنند و قطعا پرچم قرمز را پائین نمی‌گذاریم و پرچم سفید را بالا نخواهیم برد.

ایمان صادقی در شروع این فصل تجربه سختی داشت، فکر می‌کنید برای این تجربه جدید چه شرایطی داشته باشد؟

باید در نظر بگیریم ایمان صادقی تنها پنج روز قبل از شروع لیگ به جمع ما اضافه شده بود، آن هم بعد از دو ماه استراحتی که داشت، طبیعی بود نمی‌توانست تمام قابلیت خود را نشان بدهد ولی حالا شرایط تغییر کرده است. او در پروسه کاری تیم قرار گرفت و بیش از دو ماه است که کار می‌کند. هم او و هم مرتضی قدیمی‌پور در حال حاضر شرایط خوبی دارند.

استراتژی شما برای جمع کردن امتیازات چگونه است؟

ما در این ارتباط با توجه به مقاطع مختلف برنامه‌هایی داریم اما همه آنها در قالب یک برنامه کلی قرار می‌گیرد و آن هم کار، کار، کار و باز هم کار است.

فکر می‌کنید طبق این برنامه، پرسپولیس در چه مقطعی از لیگ به میانگین دو امتیاز برای هر بازی برسد؟

شما با این سوال کمی مرا مأیوس کردید. ما همیشه برای گرفتن سه امتیاز کار می‌کنیم، نه برای رسیدن به دو امتیاز.

اگر منظورم را اشتباه متوجه نشده باشید، سوال این است که شما بالاترین نقطه یعنی قهرمانی را می‌خواهید، یعنی همان خواسته هواداران و میانگین دو امتیاز حدنصاب معمول برای این هدف است. با احتساب وضعیت حریفان، اشتباهات داوری و توانایی خودمان باید به این مرز برسیم، آیا غیر از این است؟

ما در هر بازی فقط و فقط برای پیروزی به میدان می‌رویم. در تمام بازی‌ها همین تفکر وجود دارد. بازی به بازی جلو می‌رویم و تکلیفی غیر از کسب سه امتیاز در تمام بازی‌ها برای خود قائل نیستیم. البته طبیعی است که مسائل همیشه نمی‌تواند به میل ما باشد، اما فلسفه پرسپولیس و فلسفه کاری ما همیشه یکی است و آن هم پیروز شدن است. دنبال حساب و کتاب دیگر نمی‌رویم و با این روش کار می‌کنیم و کارمان را در زمین انجام می‌دهیم. به دلایلی که در ابتدا گفتم در ابتدا شرایط جور نشد ولی برنامه ما برای گرفتن بیشترین امتیاز تغییر نمی‌کند.

در چند روز گذشته از شما درباره مهدی طارمی زیاد سوال شد اما گذشته از این بحث؛ سوال این است که آیا برانکو ایوانکوویچ خارج از بحث فنی رفتار بازیکنانش را مدیریت می‌کند؟ آیا پیش آمده است که در این مدت بازیکنان را به دفتر خود بخوانید؟

بستگی دارد که بازیکنان چگونه مصاحبه یا رفتاری انجام بدهند. البته در مواقع لازم برخوردهای لازم را هم داشته‌ام. درباره مهدی طارمی هم وقتی از تیم ملی برگشت، می‌خواهم با او صحبت کنم. اگر در آینده هم موردی پیش بیاید که بازیکن علیه همبازی‌اش مصاحبه کند، صدایش خواهم کرد و صحبت می‌کنیم.

شما به یک مربی بسیار آرام و خویشتن‌دار شهره بوده‌اید، آیا تاکنون به اندازه‌ای که این اواخر شاهد بوده‌ایم، در دوران کاری‌تان به خاطر مسائلی که پیش آمد عصبانی شده‌اید؟

من هم مثل هر انسان دیگری عصبانی می‌شوم. میزان آن، بستگی به موقعیت دارد. وقتی حس می‌کنم نسبت به تیم و میلیون‌ها هوادار بی‌عدالتی می‌شود، طبیعی است که عصبانی می‌شوم و اعتراض می‌کنم.

در یکی از بازی‌ها به نظر می‌رسید از شدت ناراحتی نمی‌دانستید چه کنید، نسبت به گذشته هم کمتر روی نیمکت می‌نشینید؟

فکر می‌کنم دیگر همه بدانند در این مدت چه اتفاقاتی برای تیم ما رقم زده شد. چیزهایی دیده‌ام که در دوران کاری خودم ندیده بودم. خود شما چند سال است فوتبال را دنبال می‌کنید، آیا چنین وضعیتی را دیده بودید؟

نه در فوتبال بلکه در طبیعت هم دیده نمی‌شود. به فرمول‌های ریاضی جدید نیاز است که بتواند این شرایط را توجیه کند؟

به هر حال ما با این شرایط روبرو شده‌ایم و هیچ چاره‌ای جز کار بیشتر نداریم و این را به بازیکنانم هم گفته‌ام. در ضمن من هر کاری کنم، می‌گویند چرا طور دیگری عمل نمی‌کنی. وقتی می‌نشینم و آرام هستم، می‌گویند چرا مثل فلان مربی بلند نمی‌شوی و داد و فریاد نمی‌کنی؟ اگر این کار را انجام بدهم، بعضی دیگر نظر متفاوتی دارند، به هر حال نظرات مختلف است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین