کد خبر: ۳۲۲۳۶۳
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۱
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: متاسفانه یک یا دو کشور همسایه ایران از درک تهدید و سرنوشت مشترک ناشی از اقدامات تروریست ها و افراط گرایان ناتوان هستند و به همین علت برخورد غیرمسوولانه دارند که اخیرا در نحوه رفتارشان با قربانیان فاجعه منا بروز یافت.
آفتاب‌‌نیوز :
محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان " حفظ صلح و امنیت بین المللی" حل مناقشات در خاورمیانه و شمال آفریقا و مقابله با تهدیدات تروریستی در منطقه گفت: در عصر جهانی شدن که تهدیدها مرز نمی شناسند، افراط گرایی خشونت طلب همچنان در حال شیوع است و مناطق دور و نزدیک را درگیر می کند. موج پناهندگان و مهاجران در اروپا و دهها هزار تروریست خارجی که بین خاورمیانه و جوامع خود در حال تردد هستند، حکایت از جهانی شدن بحران جاری دارد. جای نگرانی شدید است که مطابق یک برآورد اخیر، روند عزیمت تروریست های خارجی به عراق و سوریه همچنان در حال اوج گیری است. این امر حاکی از آن است که تلاش های بین المللی برای کنترل این جریان به هیچ روی کافی نبوده است.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: هیچ یک از اعضای جامعه بین المللی نمی تواند خود را از عواقب بحران جاری در منطقه ما مصون تصور کند. از آنجا که این تهدید جهانی است، دفع آن نیز مستلزم تلاشی جدی، فکر شده و جهانی است. برای موفقیت در این مبارزه ذهنیتی نو به دور از الگوهای کهنه که بر مبنای حذف و برد و باخت استوار بودند و به چیزی جز تقابل نینجامیدند، نیاز است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی شان در مجمع عمومی سازمان ملل با توجه به لزوم برخوردی جهانی با این تهدیدات بر نظر خود مبنی بر تشکیل یک جبهه متحد علیه افراط گرایی خشونت طلب تاکید کردند و پیشنهاد تدوین یک برنامه عمل جامع برای این منظور را اراده دادند. تشکیل چنین جبهه ای به ویژه از آنجا ضروری است که تهدیدات تداوم یافته، عواقب انسانی بسیار وخیمی در پی داشته و ائتلاف بین المللی موجود نیز نتوانسته توفیقی در نیل به اهداف خود داشته باشد.

ظریف اضافه کرد: برنامه عمل جامع که از سوی رئیس جمهور ایران پیشنهاد شده، باید بتواند بر مبنای اجماع گسترده بین المللی موجود در مورد ضرورت ریشه کن کردن افراط گرایی خشونت طلب، اقدامات عملی موثری را که تاکنون صورت نگرفته، مشخص کند. این برنامه عمل باید بر مبنای اصول مندرج در منشور سازمان ملل و در جهت تلاش برای تعدیل ذهنیت های موجود و حرکت در جهت الگویی نو تدوین شود و از جمله درصدد حمایت از یک جبهه فرهنگی و ایدئولوژیکی علیه ایدئولوژی های افراطی برآید.

وی ادامه داد: این برنامه همچنین باید عواملی مانند دیکتاتوری، فقر، فساد و تبعیض را که زمینه ساز افراط هستند، مورد توجه قرار دهد و شامل تدابیری برای مبارزه با اسلام هراسی باشد. تدابیری نیز باید در این برنامه برای بسیج همه کشورهای منطقه جهت جلوگیری از تامین مالی و جذب نفرات توسط تروریست ها و تردد آزادانه آنها از مرزها اتخاذ شود. از آنجا که تداوم اشغال اراضی فلسطین و جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین برای شعله ورتر کردن افراط گرایی مورد سوءاستفاده قرار گرفته، ضروری است که در برنامه عمل به این موضوع هم توجه ویژه شود.

ظریف در پایان تصریح کرد: اجازه دهید تاکید کنم که ما در ایران کاملا آگاهیم که افراط گرایی، تروریسم، ذهنیت تکفیری و فرقه گرایی چالش هایی هستند که همه ما در منطقه و فراتر از آن را تهدید می کند و ضروری است که به صورت دسته جمعی به این چالش ها پاسخ داده شود. ما متاسفیم که یک یا دو همسایه ما از درک تهدید و سرنوشت مشترک ما ناتوان هستند و به این علت برخوردهایی غیر مسئولانه دارند که از جمله در سیاست های منطقه ای آنها و اخیرا در نحوه رفتارشان با قربانیان فاجعه اخیر در منا بروز و ظهور یافته است. جهان هنوز همدستی آنها در ایجاد القاعده و طالبان و جنایات صدام علیه مردم ما و مردم خودش را فراموش نکرده است. اینها از جمله عوامل عمده ای بودند که به ظهور افراط گرایی خطرناک تکفیری انجامیدند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اما ما ایرانیان به اندازه کافی مدبر هستیم که بدانیم نباید در گذشته بمانیم و ضروری است که از راه گفتگوهای جدی و همکاری برای حل مشکلات کوشش کنیم، چرا که ما به جد معتقدیم امنیت همسایگان ما امنیت خود ما است. ما قویا امیدواریم که یک یا دو همسایه ما نیز که از قافله عقب افتاده اند، واقعیت های موجود را بپذیرند و به شکلی مثبت و مسئولانه به فراخوان برای عمل، گفتگو و همکاری در سطح منطقه پاسخ گویند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین