کد خبر: ۳۲۶۹۳۸
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۹
اتاقی کوچکی در سفارت ترکیه محلی است که امروز شهروندان ترک مقیم تهران وارد آن می‌شوند تا آرای خود را درون صندق بیاندازند.
آفتاب‌‌نیوز : برخی تک به تک و برخی هم با خانواده‌های خود به سفارت آمده‌اند. لبخند به لب دارند و از دیدن خبرنگاران و تصویربردارانی که انتظار آنان را می‌کشند کمی شوکه می‌شوند.

اسامی احزابی که باید به آن‌ها رای بدهند روی مقوایی نوشته شده، اسامی را برداشته به محل امن برای نوشتن نام کاندیدای مورد نظر خود رفته و رای خود را در پاکتی خردلی رنگ قرار داده و درون صندوق شفاف می‌اندازند.

به گزارش ایسنا، امروز یک‌شنبه انتخابات پارلمانی ترکیه از 9 صبح هم‌زمان در سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های این کشور در تهران، تبریز و ارومیه برگزار و تا ساعت 21 ادامه خواهد داشت.

طبق قانون ترکیه پیش از آغاز انتخابات در ترکیه باید آراء شهروندان ترک خارج از کشور اخذ شود و برهمین اساس هم انتخابات پارلمانی ترکیه از 16 مهر در کشورهای مختلف آغاز شده و امروز پایان می‌یابد.

قرار است یک‌شنبه هفته آینده مصادف با اول نوامبر انتخابات پیش از موعد ترکیه در این کشور برگزار شود. دستور برگزاری این انتخابات از سوی رییس جمهور اردوغان صادر و تاریخ آن معین شد.

احزاب کمونیست، ملت، حرکت ملی‌گرا، سعادت، وطن، نجات مردم، حق و آزادی، راه راست و دمکرات لیبرال به همراه 21 نفر که به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده‌اند در این انتخابات با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

بیش از 5 ماه پیش (17 خرداد) بیست و پنجمین انتخابات ترکیه برگزار و احمد داوود اوغلو به عنوان نخست‌وزیر این کشور روی کار آمد ولی تشکیل نشدن دولت ائتلافی دلیل برگزاری این انتخابات پیش از موعد عنوان شده و امید می‌رود که پس از آن دولت اقتدار بیش‌تری یافته و بتواند با برخی ناآرامی‌ها به‌ویژه گسترش گروه‌های افراطی و تروریستی در خاک ترکیه مقابله کند.

شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی ترکیه قرار است به کاندیداهای 16حزب این کشور رای دهند تا حزب پیروز دولت جدید را تشکیل دهد.

انتخابات مجلس برای ترک‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و آن را مهم‌ترین انتخابات پس از انتخابات ریاست جمهوری می‌دانند چرا که نتایج این آراء، حزب پیروز که وارد مجلس شده و رییس مجلس را انتخاب می‌کند مشخص خواهد کرد. حزبی که بخواهد پیروز میدان شود و دولت و مجلس را در دست داشته باشد باید 45 درصد آرا را از آن خود کند؛ در غیر این‌صورت حزبی که بیش‌ترین درصد آرا را به خود اختصاص دهد مجبور به تشکیل دوبت ائتلافی با سایر احزاب خواهد شد.

در انتخابات گذشته پارلمانی ترکیه هرچند حزب عدالت و توسعه (آک پارتی) به رهبری داوود اغلو توانست بیش‌ترین آرا را به خود اختصاص دهد اما موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد و به همین دلیل ترکیه مجبور به برگزاری انتخابات پیش از موعد شد.

رضا هاکان، سفیر ترکیه در ایران در حاشیه برگزاری این انتخابات به خبرنگاران می‌گوید: در حال حاضر میزان مشارکت شهروندان ترکیه در انتخابات پارلمانی 30 درصد است ولی باتوجه به استقبالی که شده احتمال افزایش این رقم تا پایان امروز زیاد است.

وی دلیل انتخاب تنها یک روز برای حضور شهروندان ترک مقیم ایران را تعداد اندک آنان در قیاس با شهروندان دیگر نقاط دنیا می‌داند و درباره روند انتخابات در ایران توضیح می‌دهد: این انتخابات در تهران، تبریز و ارومیه در جریان است، اما با توجه به این که سرکنسولگری ایران در مشهد تازه کار خود را آغاز کرده این‌بار در این شهر صندوق رای نگذاشتیم ولی ازاین پس مشهد هم جز محل‌هایی خواهد بود که شهروندان ترکیه مقیم آن می‌توانند پای صندوق رای بروند.

سفیر ترکیه در ایران واجدان شرایط شرکت در انتخابات ترکیه در ایران را 1029 نفر اعلام کرده و می‌گوید: 829 نفر در تهران، 140 نفر در تبریز و بقیه واجدان شرایط هم در ارومیه هستند. تاکنون 22 درصد واجدان شرایط در ایران پای صندوق‌های رأی آمدند و من امیدوارم در این دوره از انتخابات میزان مشارکت افزایش یابد چرا که انتخابات اصلی‌ترین حق مردم است و مقامات ترک برای این حق تلاش زیادی کرده‌اند.

هاکان تکین هم‌چنین در مورد چگونگی حفظ امنیت آراء انتخابات پارلمانی ترکیه که در خارج از این کشور برگزار می‌شود، توضیح می‌دهد: تمام تدابیر لازم برای حفظ امنیت آراء اتخاذ شده است. در همین راستا اوراق رأی‌گیری و تمام تجهیزات با یک پیک سیاسی منتقل شده و بلافاصله پس از پایان رأی‌گیری به همراه یک صورت‌جلسه مهر و موم شده و در مخزن امن سفارت قرار می‌گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ترکیه برود. علاوه بر این پاکت‌های آراء هم در این‌جا باز نخواهد شد و فقط تعداد آراء شمرده می‌شود و درنهایت این آراء در ترکیه باز و خوانده خواهد شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین