کد خبر: ۳۲۶۹۶۷
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۶
در نیمه دوم آبان ماه تحقق می یابد؛
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در نیمه دوم آبان ماه با حضور رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح خواهند شد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، رکن الدین جوادی اظهار داشت: در تلاش هستیم بخشی از فاز های ١٩ تا ٢١ میدان مشترک پارس جنوبی را نیز قبل از پایان امسال به تولید برسانیم.

معاون وزیر نفت در مورد وضع توسعه لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی نیز، افزود: بخشی از حفاریهای این لایه به پایان رسید و تاسیسات شناور فرآورشی در نظر گرفته شده برای این لایه نفتی نیز در حال ساخت است. پیش بینی می شود تولید از این لایه برای دهه فجر سال آینده آغاز شود.

جوادی با اشاره به آنکه هم اکنون عملیات حفاری و خطوط لوله جمع آوری نفت خام در طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی به سرعت در حال اجراست، گفت: هم اکنون فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی در مرحله راه اندازی است.

وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در فاز نخست توسعه میدان آزادگان شمالی روزانه ٧٥ هزار بشکه نفت تولید و ارزیابی می شود در صورت نبود مشکل برای اوائل زمستان امسال تولید در این فاز به پایداری برسد.

تا پایان سال جاری دومین دستاورد تدبیر بیژن زنگنه وزیر نفت در پارس جنوبی به طور کامل به ثمر می نشیند؛ شیخ الوزرای ایران بلافاصله بعد از حضور مجدد خود در صنعت نفت برای تسریع در برداشت گاز از این میدان مشترک، فازهای در حال توسعه آن را به دو بخش اولویت نخست و دوم تقسیم و بیش از ٦٠ درصد از توان صنعت نفت را برای راه اندازی هرچه سریعتر فازهای اولویت نخست بسیج کرد.

امسال، قرار است تولید روزانه گاز ایران از محل فازهای اولویت نخست (١٥ و ١٦، ١٧ و ١٨ و بخشی از فازهای ١٩ تا ٢١) حدود یکصد میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد؛ بسیاری از کارشناسان صنعت نفت ایران معتقدند تحقق این امر می تواند تحولی بزرگ در همه بخشها بخصوص تامین خوراک مجتمعهای پتروشیمی کشور ایجاد کند.

به گفته عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی هم اکنون ایران از ظرفیت تولید سالانه ٦٠ میلیون تن محصولات پتروشیمیایی برخوردار است که به دلایل مختلف از جمله کمبود خوراک، تنها حدود ٧٠ درصد این ظرفیت استفاده می شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین