کد خبر: ۳۲۷۹۴۸
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان این‌که تا کنون بیش از هفت هزار نفر به علت مشکلات تنفسی ناشی از بارندگی‌های اخیر به اورژانس بیمارستان‌های سراسر استان مراجعه کرده‌اند، تأکید کرد که مردم حتما به گزارش‌های هواشناسی توجه ویژه داشته باشند و درصورت بارندگی تا حد امکان از خانه بیرون نروند.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر ایرج نظری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت مراجعه‌ بیماران تنفسی به بیمارستان‌ها، اظهار کرد: در ابتدا باید به این نکته توجه شود که به صورت غلط اصطلاح "باران اسیدی" در ارتباط با بروز این پدیده در میان مردم رایج شده است در حالی که حداقل درباره بارندگی‌های امسال و سال قبل بر اساس اندازه‌گیری PH آب باران، اطمینان داریم که این باران‌ها اصلأ اسیدی نیست.

وی یادآور شد: سال گذشته وقتی که برای علت‌یابی بروز این پدیده در استان بررسی هایی انجام شد به دلیل آن که متوجه شدند که برخی علائم باران اسیدی با بارش‌های صورت گرفته شبیه هستند اصطلاح غلطی رایج شد که این باران‌ها اسیدی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان این‌که در حال حاضر سیستم بیمارستانی و اورژانسی در استان اگرچه به خاطر مراجعات زیاد تحت فشار است، به‌صورت کاملا مجهز وضعیت را کنترل کرده و بر شرایط مسلط است، گفت: بیش از 90 درصد مراجعان به اورژانس‌ها به‌صورت سرپایی درمان و از بیمارستان مرخص شدند و تعداد کمی که نیاز به درمان‌های بیشتر داشتند نیز تحت درمان‌ قرار گرفتند.

نظری با اشاره به این‌که مطابق آخرین آمار بیش از هفت‌هزار نفر به اورژانس‌ها در سراسر استان مراجعه کرده‌اند، افزود: تا کنون موردی که ارتباط مرگ با حادثه تنفسی داشته باشد، گزارش نشده است. تقریبأ از تمام شهرهای استان به اورژانس‌ها مراجعه شده ولی شدت آن در شهرهای مختلف متفاوت بوده است.

وی با بیان این‌که مراجعه به اورژانس‌ها هم‌چنان ادامه دارد ولی نسبت به شب گذشته بسیار کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر مراجعات وضعیت عادی به خود گرفته است و اعضای هیأت‌رییسه و معاونان دانشگاه با چندین بازدید از بیمارستان‌ها بر وضعیت خدمات‌رسانی به بیماران و مراجعان نظارت مستقیم دارند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درخصوص علت این پدیده با اذعان بر این‌که علت قطعی برای این موضوع نمی‌توان مطرح کرد، اظهارداشت: آنچه مسلم است، موادی در هوا وجود دارد که می‌توانند در هنگام بارندگی مجاری تنفسی را تحریک کنند و باعث اسپاسم و گرفتگی مجاری تنفسی شوند.

نظری با توصیه به مردم استان برای این‌که حین بارندگی کمتر از خانه خارج شوند و پنجره‌های خانه را ببندند، تأکید کرد که به‌خصوص افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی، خانم‌های باردار، افراد سالمند و کودکان لازم است که کمتر در معرض هوای آزاد قرار بگیرند تا مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید.

وی افزود: هم‌چنین مردم باید به گزارش‌های هواشناسی توجه ویژه داشته باشند و در صورت پیش‌بینی و اعلام وقوع بارندگی از سوی هواشناسی کمتر از خانه بیرون بیایند و در معرض هوا قرار نگیرند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین