کد خبر: ۳۲۸۰۱۰
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۳
امیرعبداللهیان گفت: بیانیه 9 بندی توافق شده در نشست وین درباره سوریه چارچوب و پایه و اساس گفت‌وگوهای بعدی است.
آفتاب‌‌نیوز :
معاون عربی آفریقای وزارت خارجه در جمع خبرنگاران ایرانی پس از پایان نشست وین در خصوص جلسه طولانی که از صبح تا عصر به طول انجامید، اظهار کرد: دیدگاه‌های مطرح شده در این نشست از یکدیگر فاصله زیادی داشتند و برخی کشورهای شرکت‌کننده در این نشست تلاش داشتند تا طی بیانیه‌ای اعلام کنند که بشار اسد چه وقت و در چه چارچوبی باید از قدرت کناره‌گیری کند و همچنین برخی می‌خواستند ایده‌های سیاسی خود را درباره منطقه با تمرکز بر سوریه پیش ببرند و برای ایران هم مهم این بود که راهبرد خود را پیش ببرد.

به گزارش ایسنا، امیرعبداللهیان در ادامه گفت: آمریکا طرحی را شب گذشته روی میز قرار داد و روسیه نیز طرح مکتوبی را ارائه کرده بود و در چنین فضایی کار دشوار آقای ظریف این بود که رویکرد ایران را در حالی که با برخی از کشورها در تعارض بود مطرح کند.

معاون ظریف که وی را در نشست وین همراهی کرده است، با اشاره به نتیجه مذاکرات طولانی امروز گفت: در نهایت طرف‌های شرکت‌کننده بر روی یک بیانیه 9 بندی توافق کردند که تقریبا در همه‌ی بندها ایران تلاش کرد دیدگاه‌های مورد نظر خود را درج کند. متاسفانه برخی کشورها دیدگاه سازنده نداشتند و آقای ظریف تلاش کرد تا چارچوب اصلی سیاست ایران در بحث سوریه در خروجی بیانیه‌ی مشترک بیاید.

امیرعبداللهیان با اشاره به بیانیه 9 بندی که قرار است به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد، گفت: در این بیانیه حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی سوریه مورد تایید قرار گرفت و تصویب شد هیچ کس به دنبال تجزیه سوریه نیست.

وی در خصوص تلاش برخی کشورها برای برکناری بشار اسد،‌ خاطرنشان کرد: در طرح آمریکا جدول زمان‌بندی برای پروسه انتقالی پیش‌بینی شده بود که با تلاش آقای ظریف قرار شد هیچ جدول زمانی در این بیانیه نداشته باشیم و با چانه‌زنی زیاد تصویب شد که یکی از بندهای این بیانیه این باشد که مردم سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کنند.

معاون ظریف در خصوص گروه‌های افراطی و تروریسم که در سوریه هستند و یکی از موضوعات مورد بحث در نشست وین بوده است،‌ تصریح کرد: یکی از چالش‌هایی که در این نشست با آن روبرو بودیم، این بود که هر یک از کشورها تعریف متفاوتی از گروه‌های تروریستی ارائه می‌کردند و حتی برخی روسیه را متهم می‌کردند که داعش و النصره را در سوریه مورد هدف قرار داده‌ است. ما معتقدیم معارضه معتدل مسلح نداریم و وجود اینگونه معارض تنها یک اسم زیباست و با همین نگاه اگر بخواهیم پیش برویم وضعیت پیچیده‌تر می‌شود.

امیرعبداللهیان درباره نقش سازمان ملل در بحث سوریه و ادامه مذاکرات، خاطرنشان کرد: ما برای نقش سازمان ملل بسیار اهمیت قائل هستیم و در هر پروسه سیاسی معتقدیم که سازمان ملل باید چه به لحاظ شکلی و چه محتوایی نقش داشته باشد. در همین چارچوب تصمیم گرفته شده است که در هر پروسه سیاسی از جمله آتش‌بس این اقدامات در چارچوب سازمان ملل و تلاش این نهاد بین‌الملی صورت گیرد.

وی در خصوص ادامه مذاکرات درباره سوریه که گفته می‌شود طی دو هفته آینده یک بار دیگر در وین برگزار خواهد شد، با بیان اینکه قرار است جلسه دیگری در وین برگزار شود اما تاریخ آن مشخص نیست. قرار شده است که آقای دمیستورا نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در تماس و مشورت با کشورهای مختلف، تاریخ و سطح مذاکرات بعدی را اعلام کنند. ممکن است ادامه این جلسات در قالب یک گروه تماس را شاهد باشیم.

امیرعبداللهیان در ادامه با بیان اینکه نشست وین بسیار سخت و دارای پیچیدگی‌های خاص خود بود، تصریح کرد: می‌توانم در ارزیابی اولیه بگویم این نشست برای شروع خوب بود و می‌توانیم بگوییم شروع یک گفت‌وگوی چندجانبه خوب و سازنده می‌تواند باشد. متاسفانه برخی از کشورها سعی داشتند با نگاه غیرسازنده این جلسه را تحت‌الشعاع قرار دهند و با همین نگاه نیز وارد نشست شده بودند.

معاون عربی آفریقای وزارت خارجه در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه آیا بیانیه 9 بندی مبنای ادامه مذاکرات و موضوع بررسی نشست‌های بعدی درباره سوریه خواهد بود، چرا که برخی کشورها پس از این نشست اظهارات ضد و نقیضی نسبت به بیانیه مذکور ارائه کرده‌اند، گفت: درباره این مساله هم بحث شد که آنچه درباره بیانیه توافق می‌شود موضوع مکتوب و نوشته شده است اما طبیعی است که هر یک از کشورها می‌توانند خارج از این بیانیه اظهارنظرهای خاص خود را داشته باشند اما بیانیه چارچوب توافق و پایه و اساس گفتگوهای بعدی درباره سوریه است. در این میان طبیعی است کسانی که نظرشان در این نشست و در بیانیه تامین نشده سعی دارند خواسته‌های خود را به گونه‌ای در فضای بین‌المللی و رسانه‌ای مطرح کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین