کد خبر: ۳۲۸۰۴۰
تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
نمایندگان 17 کشور به اضافه سازمان ملل و اتحادیه اروپا در پایان نشست‌شان در وین از سازمان ملل خواستند مخالفان و دولت سوریه را با هدف بررسی روند سیاسی سوریه و به منظور تشکیل دولتی مورد اعتماد و غیرطایفه گرا پای میز مذاکره بکشاند.
آفتاب‌‌نیوز :
شرکت کنندگان در نشست وین که هفت ساعت طول کشید، توافق کردند که دولتی در سوریه روی کار بیاید که مورد اطمینان و غیرطایفه گرا باشد و هیچ گروهی را کنار نگذارد. در پی آن نیز قانون اساسی جدید تدوین و انتخابات برگزار شود.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین خواستار آتش بس در سراسر سوریه شده و بر تعیین زمان جدیدی برای مذاکره توافق کردند که به این ترتیب دو هفته دیگر نشست جدیدی در وین برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه الجزیره، شرکت کنندگان در بیانیه مشترک در بند یک تاکید کردند که برای توافق آتش بس در سراسر سوریه تلاش خواهند کرد و نیز توافق کردند که این کشور یکپارچه باقی بماند و در عین حال اذعان کردند که اختلافات ریشه‌ای همچنان به قوت خود باقی است.

براساس بند دوم بیانیه نشست وین آمده است که شرکت کنندگان به نقاطی مشترک درباره وحدت سوریه استقلال آن، تمامیت ارضی و هویت سکولار این کشور به عنوان اصولی اساسی دست یافتند و در پی آن تاکید کردند سازمان‌های نظام سوریه باید باقی بمانند.

براساس بند سوم، این بیانیه تاکید شد حقوق تمامی سوری‌ها باید صرف نظر از ریشه و وابستگی دینی حفظ شود.

به موجب بند چهارم، باید هر چه سریعتر تمامی تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان جنگ اجرایی شود.

در بند پنجم این بیانیه بر تضمین ورود سازمان‌های بشردوستانه به تمامی مناطق سوریه تاکید شده و آمده است شرکت کنندگان حمایت خود را از آوارگان داخلی و نیز آوارگانی که میزبان کشورهای دیگر هستند تقویت خواهند کرد به موجب بند ششم توافق شد که باید داعش و دیگر گروه‌های تروریستی نابود شوند. همچنین باید این گروه در لیست سازمان ترور شورای امنیت قرار بگیرد.

در بند هفتم بیانیه آمده است: براساس عمل به بیانیه ژنو و قطعنامه 2118 شورای امنیت شرکت کنندگان از سازمان ملل خواستند تمامی نمایندگان دولت مخالفان سوریه را پای میز مذاکره بنشانند تا این مذاکرات به تشکیل دولتی معتبر، فراگیر و در پی آن تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات صورت بگیرد. همچنین در بند هفتم آمده است که باید انتخابات تحت نظارت سازمان ملل با موافقت دولت و براساس معیارهای بین‌المللی به صورت شفاف برگزار شود و تمامی سوری‌ها و سوری‌های مقیم خارج حق شرکت در آن را دارند.

براساس بند هشتم، سوریه مسئول اصلی هدایت روند سیاسی است و ملت سوریه درباره آینده‌اش تصمیم می‌گیرد.

براساس بند 9 شرکت کنندگان از جمله سازمان ملل مقدمات و اجرای اتش بس در سراسر سوریه را از تاریخی مشخص و هنگام با روند سیاسی جدید بررسی خواهند کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین