کد خبر: ۳۲۸۳۰۶
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
قاضی صواتی در این جلسه خطاب به متهم گفت :صبح امروز وکلای خارجی شما با بنده تماس داشتند، برای واریز پول به حساب ،ما منتظر ضمانتنامه آنها میمانیم.
آفتاب‌‌نیوز : بابک زنجانی دربخشی از دفاعیات خود بااشاره به برخی صحبتهای مطرح شده درجلسه دیروز دادگاه،گفت: باید به من بگویند زنجانی پشتوانه پولت کجاست نه اینکه دنبال منشا آن بگردند.

وی افزود: با بازپرس پرونده مشکلی ندارم باهم اختلاف نظر داریم.اختلاف من با بازپرس این است که وی cash desk را براساس پول ارزیابی میکند امامن معتقدم cash desk را باید با اعتبار سنجید.

زنجانی ادامه داد: بخاطر کمک به وزارت نفت ،بانک مرکزی و داشتن نقش کلیدی درجابجایی پولها مورد تحریم اتحادیه اروپا و وزارت خزانه داری امریکا قرار گرفتم.اگر بامدارکی که ازمن دارند این موضوع اثبات شود باید 15 تا 20 سال هم درخارج ازکشور زندان بروم وبه همین خاطر وکلای من دراین زمینه پیگیری انجام نمیدهند.

زنجانی گفت: شماره حساب‌هایی که به من اعلام شده است،ازآن دست شماره حسابهایی است که نه میتوان درآن پول ریخت و نه میتوان ازآن پول برداشت کرد.

متهم نفتی افزود: 65میلیون یورو به مدیرعامل و هیئت مدیره وقت بانک "م" دادم تا دردادگاه مفاسد اقتصادی محاکمه نشوند، اما امروز به من می‌گویند از مدیر امور بین الملل بانک م پول گرفته ای و این درحالی است که این فرد کارمند است و ا زصبح تا شب کار می‌کند تا برجی 5میلیون تومان حقوق بگیرد واین فرد شاید 65 میلیون یورو را تاکنون یکجا ندیده باشد. بانک م بداند پولم را وصول میکنم.

در ادامه قاضی خطاب به متهم گفت:مدیرعامل قبلی بانک "م" در شعبه 15 دادگاه انقلاب بخاطر پرونده 3هزار میلیاردی در حال محاکمه است.

بابک زنجانی گفت: قبل از اینکه به ادامه دفاعیات خود در خصوص کیفرخواست بپردازم توضیحاتی را در مورد نحوه فروش نفت ایران و پول هایی که بانک مرکزی در خارج دریافت می کند ارائه می دهم که البته دیروز به مدت 40 دقیقه در مورد آن صحبت کردم.

وی ادامه داد: وزارت نفت به بیش از 7 کشور اجازه فروش نفت را نداد و ایران مجبور است از این منابع برای واردات استفاده کند و از طرفی این پول به حسابهای داخلی آن کشور قابل پرداخت است و اینکه ما از یک کشور خارجی بخواهیم پولی را بریزیم امکان پذیر نیست.

زنجانی تصریح کرد: آقایان نفتی به دادگاه نامه نوشتند و چهار شماره حساب دادند، آنها اگر توانستند پنج دلار پول بریزند و فیش آن را بیاورند بنده تمام اتهامات را قبول می کنم چرا که این شماره هایی است که نمی شود از بیرون به آن پولی واریز کرد.

متهم ردیف اول پرونده نفتی گفت: دیروز تعریفی از شرکت و شرکت داری و موضوع برات و عملیات بانکی بیان کردم و امروز در رابطه سوئیفت توضیح می دهم.

وی اضافه کرد: سیستم سوئیفتی وسیله پرداخت است در واقع وسیله ای مثل ایمیل است که با یک چارچوب منظم و غیر قابل هک پیامها را بین بانکها جا به جا می کند، البته بانکها می توانند با فکس هم این کار را انجام دهند و شرکت های تجاری نیز سوئیفت دارند و حتی وزارت نفت قبل از تحریم، سوئیفت داشت و پولش را در خارج از کشور خودش جا به جا می کرد و بعد از اینکه سوئیفت قطع شد به سمت بانک مرکزی رفت.

زنجانی تصریح کرد: سوئیفت تعهد آور است و مانند گذشته که برات را امضا می کردند دو سه نفر باید آن را امضاء کنند و امروز امضاهای الکترونیک در سوئیفت لحاظ می شود.

متهم ردیف اول پرونده نفتی در ارتباط با پیامهایی در قالب MT گفت: MTفرمت های منظمی است که در گذشته وقتی می خواستند برای کسی برات صادر کنند اسم گیرنده، صادر کننده و ... را می نوشتند که بعدها MT طراحی شد و زبان ها را واحد کرد یعنی اگر در قالب MT تجارت کنیم و صدور LC یا برات را با نظم MT بنویسیم و با ایمیل یا فکس ارسال کنیم نتیجه واحد است و فرقی نمی کند.

زنجانی در ارتباط با قانون UCP گفت: این قانون هر یک سال یا چند سال تغییر می کند و قوانینی بین شرکتها و بانکها است به طور مثال اگر من گفتم فلان بانک صد دلار به فلان کس بدهد طبق این قانون باید ظرف 24 ساعت یعنی طی زمان مشخص این پول پرداخت شود و طبق این قانون نمی شود پرداخت آن را به تعویق انداخت.

بابک زنجانی مدعی شد، متأسفانه در این پرونده می بینیم که گفته می شود زنجانی فاقد منشاء است و پول منشاء ندارد به همین دلیل عملیات بانک جعل محسوب می شود این در حالی است که طبق قانون موضوع منشاء در پرونده منتفی است و پشتوانه مالی اهمیت دارد و باید در این رابطه از من سوال شود.

وی خطاب به قاضی گفت: من صلاح کار خود را می بینم و دستور را نگاه می کنم و یک سری پرداخت هایی از سوی صندوق بازنشستگی نفت بوده است که جداگانه توضیحات آن را برای شما نوشتم.

زنجانی به انواع مختلف بانکها در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: یک سری از بانکها بانکهای بازرگانی یا آف شور هستند و داخل کشورها کار می کنند و این بانکها می توانند با وجه رایج آن کشور کار کنند، بانکهای بازرگانی وقتی از مردم سپرده گیری میکنند مجبور هستند سپرده قانونی به بانک مرکزی بدهند اما بانک های سرمایه گذاری آن دسته از بانکهایی هستند که لازم نیست در بانک مرکزی سپرده گذاری کنند.

زنجانی مدعی شد به شرکت HK فرم داده شده و این شرکت 50 فرم امضا کرده که در آن نوشته شده بانک مورد نظر بانک سرمایه گذاری است بنابر این حتی اگر من پول شرکت HK را برداشته ام و سرمایه گذاری کرده ام این روال قانونی و ذاتی کار من بوده است که البته من این کار را نیز نکرده ام.

بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود گفت: بانکی که من در خارج از کشور داشتم بانک FIIB است که نمونه آن در دبی و مالزی وجود دارد که در این نوع بانکها جذب سرمایه خارجی صورت می گیرد. پول هایی که در این بانکها است هر کاری را نمی شود با آن انجام داد. این بانک، بانک آفشور بوده و مجاز بوده با هر اسنادی کار کند، بانک های بازرگانی وظیفه شان دادن وام به مردم و یا شرکت در بورس ها است و ساختن ساختمان و برج سازی کارهای ممنوعی است اما وظیفه بانک های سرمایه گذاری این است که پول مشتری را سرمایه گذاری کنند ولی با ارز رایج آن کشور نمی توانند کار کنند.

وی گفت: زمانی که فرد نتواند سفته را پرداخت کند مجرم است، پس وقتی یک شرکت بتواند سفته وعده دار حتی با رقم نامحدود صادر کند پس بانک هم می تواند این کار را کند که در اصل به این امر پشتوانه مالی می گویند و به آن منشاء نمی گویند و ما باید بین پشتوانه و منشاء تفکیک قائل شویم.

بابک زنجانی مدعی شد: بنده احساس می کنم که نزد دیگران مقبولیت دارم و اگر به فردی بگویم یک میلیون تومان پول به من بده و وی بدهد این اعتبار من است و پشتوانه در قانونی که ما از آن تبعیت می کنم حدود و اندازه ندارد.

متهم ردیف اول پرونده نفتی گفت: قانونگذار برای اینکه بداند معامله تجاری بین چه کسانی انجام شده همه را موظف کرده که معاملات روشن و شفافی داشته باشند که منشا آن مشخص باشد، اخفاء و پنهان کردن واقعی منشا طبق قانون پولشویی قابل مجازات است، یک مجموعه تجاری در قانون می تواند بی نهایت بدهکار شود، اگر در تجارت وجود پشتوانه ضرورت داشت کسی برات و سفته اختراع نمی کرد، من اگر پولی را به حساب شرکت HK ریختم خودم را به این شرکت بدهکار کردم.

وی ادامه داد: وقتی بانک «م» نزد کارگزار حسابی را باز کرد این به معنی تأیید است و بعد از یک سال هر اتفاقی برای کارگزار بیافتد ایشان باید جواب مشتری را بدهند و جواب کارگزار را جداگانه پیگیری کنند.

بابک زنجانی مدعی شد: سازمان تأمین اجتماعی دنبال دعوا است

متهم ردیف اول پرونده نفتی خطاب به تأمین اجتماعی گفت: چهار میلیارد یورویی که من به حساب شما ریخته ام را ریجکت کنید در این صورت شما نه طلبی به من دارید نه چیزی که دنبال دعوا هستید.

وی در ارتباط با تجارت و بانکها و موضوع اعتبار گفت: تاجران و بانکها چون به امر واقف هستند به اندازه ارزیابی مشتری به آن اعتبار می دهند.

وی مدعی شد: وزارت نفت یک شرکت من را ارزیابی کرده که بیش از 8 هزار میلیارد تومان پول دارد و آن شرکت را به میزان 1306 میلیارد تومان از من برداشته اند یک چنین کاری را می شود در تگزاس انجام داد.

زنجانی ادامه داد: هیچ قانونی نمی گوید اگر کسی سفته ندارد دولت آن را پرداخت کند، تاجران باید اعتبار و پشتوانه طرف معامله خود را درست ارزیابی کنند.

بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود مدعی شد که 65 میلیون یورو به مدیر عامل و هیئت مدیره وقت بانک (م) داده است و در توضیح آن گفت: در یک پنجشنبه که شرکتم تعطیل بود مشغول انجام کارهای هفتگی بودم که بانک «م» ساعت 11 صبح با من تماس گرفت و گفت موضوع حیاتی پیش آمده است و کل اعضای هیئت مدیره بانک (م) و اداره بین الملل در حالی که دست و پاهایشان می لرزید آمدند و گفتند که ما به شخصی 65 میلیارد تومان پول داده ایم و وی پول را پس نداده و ما از وی هیچ چک و سفته ای نداریم بنابر این از من خواستند که 65 میلیارد تومان پول دستی به آنها بدهم.

وی ادامه داد: من ساعت 12:30 دقیقه روز پنجشنبه سوار هواپیما شدم و از آنجایی که در کیش بانکها تا ساعت 5 بعد از ظهر باز هستند به بانک «م» رفتم و 67 میلیون یورو را به بانک م فروختم و در بانک (م) شعبه ونوس برای شرکتی که گفته بودند واریز کردم و بانک (م) به من گفت که تا هفته دیگر پول من را پس می دهد.

زنجانی تصریح کرد: به مدت سه ماه تمام پول من را پس نمی دادند و می گفتند ما نداریم که پس بدهیم و اگر شما موافقت کنیم به جای آن به شما املاک می دهیم و وقتی پرسیدم سند املاک کجاست؟ گفتند برایت سند می زنیم که دیگر جوابی به من ندادند.


قاضی صلواتی: مدیر عامل قبلی بانک (م) در شعبه 15 دادگاه انقلاب به خاطر پرونده سه هزار میلیاردی در حال محاکمه است

متهم ردیف اول پرونده نفتی مدعی شد، امروز در کیفرخواست گفته اند که شخصی به نام (ر.ک) 65 میلیون یورو را دستی به زنجانی داده است و زنجانی این پول را واریز کرده است در واقع خودشان را طلبکار من هم کرده اند. آیا این دستمزد انسانیت است؟، آیا فردی که درآمد ماهیانه آن 5 میلیون تومان است 65 میلیون یورو را یکجا دیده است؟

بابک زنجانی خطاب به قاضی صلواتی گفت: بانک (م) بداند که اگر زورم در ایران هم به وی نرسد هر کجای دنیا پول داشته باشد پولم را از آنها پس می گیرم که در این میان قاضی صلواتی گفت: مدیر عامل قبلی بانک (م) در شعبه 15 دادگاه انقلاب به خاطر پرونده سه هزار میلیاردی در حال محاکمه است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
0
1
به نظر که دفاعیات خوبی میاد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
1
2
با این ادعاهایی که بابک زنجانی دارد باید محاکمهء نامبرده علنی ودر حضور حقوق دانهای مستقل انجام پذیرد وبه این پرونده نگاهی ملی داشته باشیم ! پیدایش بابک زنجانی و امثال او در 8 سال دولت گدشته به وجود امده است وقطعا رسیدگی کامل نیاز دارد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین