کد خبر: ۳۲۸۸۱۵
تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۱
معاون اول رئیس جمهور:
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ماموریت جدید و ویژه ای است که رهبر معظم انقلاب آن را از قوای سه گانه و بخصوص دولت مطالبه کرده اند، گفت: اقتصاد برون گرا لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است که بخش اعظم وظایف آن بر عهده نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است.
آفتاب‌‌نیوز : معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ماموریت جدید و ویژه ای است که رهبر معظم انقلاب آن را از قوای سه گانه و بخصوص دولت مطالبه کرده اند، گفت: اقتصاد برون گرا لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است که بخش اعظم وظایف آن بر عهده نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، مبنای کار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را قانون اساسی کشور دانست.

وی افزود: رویکرد ما در مواجهه با مسائل بین المللی براساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب، بر مبنای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است و بارزترین بخش وعده های رئیس جمهوری که تا کنون محقق شده، مربوط به حوزه سیاست خارجی است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: خوشبختانه امروز خطر تهدید، جنگ و تحریم از ملت ایران دور شده است که باید از شرایط جدید و فرصت های بوجود آمده برای توسعه کشور استفاده کنیم.

جهانگیری با اشاره به تلاش ها و زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای خاطرنشان کرد: قدرت مذاکره و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات به نمایش گذاشته شد و خوشبختانه امروز سرمایه و منزلت اجتماعی تخریب شده کشور بازسازی شده و جمهوری اسلامی ایران توانست از حقانیت ملت ایران در عرصه بین المللی دفاع کند.

وی ادامه داد: دکتر ظریف و همکاران ایشان در نهایت شجاعت، فداکاری و البته مظلومیت توانستند مذاکرات هسته ای را با موفقیت به نتیجه برسانند و بی تردید این اقدام مهم در حافظه تاریخی ملت ایران باقی خواهد ماند و نام این عزیزان از ذهن مردم پاک نخواهد شد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت توافق هسته ای برای کشور، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به همه تعهداتش تاکید کرد و گفت: البته اینکه عده قلیلی در کشور با این توافق مخالفت دارند، نشان دهنده آزادی بیان در کشور است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: خوشبختانه این توافق با تایید رهبر معظم انقلاب به نتیجه رسید و دولت الزامات این توافق را که از سوی ایشان ترسیم شده است را به طور جدی و دقیق مورد توجه قرار خواهد داد.

جهانگیری گفت: امروز باید همه تلاش خود را بر این موضوع متمرکز کنیم که چگونه می توانیم نهایت استفاده را از فرصت های ایجاد شده به واسطه توافق هسته ای برای کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه توافق هسته ای همانطور که در عرصه بین المللی شرایط جدیدی را بوجود آورده در داخل کشور هم امید و البته انتظاراتی را ایجاد کرده است، تصریح کرد: توافق هسته ای یک فرصت تاریخی است که امید ملت ایران را به آینده افزایش داده است و در فضای مثبت ایجاد شده قادر هستیم برای انجام کارهای بزرگ برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهوری نقش دستگاه دیپلماسی و حوزه سیاست خارجی کشور را در توسعه کشور و گشایش های اقتصادی تعیین کننده و پراهمیت ارزیابی کرد و افزود: باید اقتصاد کشور را شکوفا کنیم و دولت برای این کار برنامه های عملیاتی جدی در دستور کار قرار داده است.

جهانگیری توجه به مسائل اقتصادی و تلاش برای رشد اقتصادی کشور در مقطع فعلی را دارای اهمیت خواند و اظهار داشت:رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار هیات دولت با ایشان، تاکیدات ویژه ای برای اولویت دادن به حل مسائل اقتصادی داشته اند.

وی اقتصاد ایران را اقتصادی مبتنی بر درآمدهای نفتی عنوان کرد و گفت: بخش مهمی از صنایع ایران به صنایع ساختمانی و خودرو سازی مربوط می شود که البته این دو بخش همواره به نیازهای داخلی توجه کرده و سهم ناچیزی از بازارهای بین المللی دارند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز بخش مهم دیگری از اقتصاد ایران را شامل می شوند که متکی به نفت و منابع طبیعی هستند و صادرات این بخش ها نیز متکی به انرژی ارزان قیمت و منابع طبیعی کشور است.

جهانگیری اضافه کرد: اقتصاد ما که متکی به منابع طبیعی، نفت و انرژی ارزان قیمت است تاکنون از حضور معنادار در مجامع بین المللی اقتصادی غفلت کرده است و تلاش های جدی برای اینکه سهمی از بازارهای بین المللی کسب و نظر سرمایه گذاران خارجی را به سمت ایران جلب کنیم، صورت نگرفته است.

وی با تاکید براینکه این شیوه مدیریت اقتصاد کشور شیوه ای نادرست است و نیاز به بازنگری جدی دارد، خاطرنشان کرد: امروز چالش های جدی پیش روی کشور قرار دارد که یکی از این چالش ها، وجود 3 میلیون جوان جویای کار در کشور است و علاوه بر آن رفاه مردم ایران نیز کاهش یافته و در سال های اخیر درآمد مردم افت کرده است.

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری اینکه جایگاه اقتصاد ایران در منطقه باید افزایش یابد، گفت: ایران از نظر سابقه تاریخی، موقعیت جغرافیایی و امکانات و ظرفیت های مختلف با هیچ یک از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست و لازم است برای ارتقای جایگاه اقتصادی کشور در منطقه به صورت جدی تلاش کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: این موضوعی است که در سند چشم انداز 20 ساله کشور هم بر آن تاکید شده است و بر اساس این سند ملی، ایران باید رتبه نخست اقتصادی درمیان کشورهای منطقه را کسب کند.

وی با اشاره به افزایش درآمدهای نفتی در دهه های گذشته، افزود: درآمد نفتی کشور در این سالها بیش از یک هزار میلیارد دلار بوده و این منابع مالی وارد اقتصاد ایران شده است اما متاسفانه این منابع به بدترین شکل ممکن مصرف شده که در نتیجه بودجه دولت متورم شده و نظام اداری ناکارآمد در کشور شکل گرفته است.

**دستیابی به رشد 8 درصدی یک ضرورت است


معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: متاسفانه امروز با وجود همه مشکلات، با افت قیمت نفت روبرو شده ایم اما به رغم این شرایط، دولت تلاش می کند تا آینده ای مطمئن و شکوفا برای ملت ایران بسازد.

جهانگیری با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب برای دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصد در برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: امروز دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصد یک توصیه نیست بلکه یک ضرورت برای کشور محسوب می شود چرا که اگر نتوانیم به این میزان از رشد اقتصادی دست یابیم، معضلات اقتصادی کشور نظیر بیکاری، مسائل و مشکلات را دو چندان خواهد کرد.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصد باید سالانه 150 میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری جدید انجام شود، گفت: با اتکا به توان اقتصادی ایران، بخش خصوصی، نظام بانکی و منابع نفتی قادر نخواهیم بود به این حجم سرمایه گذاری دست یابیم پس لازم است منابع مالی جدیدی به کشور جذب کنیم.

**تاکید بر افزایش فعالیت دستگاه دیپلماسی برای جذب منابع خارجی

 
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: این منابع می تواند در قالب سرمایه گذاری مستقیم خارجی از طریق ایجاد خط اعتباری فاینانس باشد و ماموریت دستگاه دیپلماسی و سفرای ایرانی این است که برای جذب این منابع و تشویق سرمایه گذاران خارجی فعالیت دو چندان داشته باشند.

جهانگیری تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که این سرمایه گذاری ها نباید فقط معطوف به تامین نیازهای بازار داخلی کشور باشد بلکه باید در صنایعی سرمایه گذاری صورت بگیرد که بتوانیم سهم عمده ای در بازارهای بین المللی و بازار صادرات جهانی کسب کنیم.

وی با تاکید براینکه باید صادرات کالا و خدمات ایرانی به شکل روز افزون توسعه پیدا کند، گفت: اولویت نخست ما کشورهای همسایه هستند و لازم است با تعیین کشورهای هدف، موانع پیش روی توسعه صادرات به این کشورها را برطرف کنیم.

** فعالان اقتصادی از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند

معاون اول رئیس جمهوری صندوق توسعه ملی و صندوق ضمانت صادرات ایران را دو ظرفیت مهم برای توسعه صادرات کشور برشمرد و گفت: صندوق توسعه ملی بیش از 40 میلیارد دلار منابع دارد که این منابع باید در اختیار فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و صادرکنندگان کشور قرار گیرد.

جهانگیری با اشاره به موقعیت ممتاز جمهوری اسلامی ایران و امتیازات و ظرفیت های منحصر به فرد کشور تصریح کرد: ایران در جایگاه نخست ذخایر گازی جهان و رتبه چهارم منابع نفتی دنیا قرار دارد که با توجه به این ویژگی ها باید بتوانیم انرژی مورد نیاز بخش عمده ای از کشورهای جهان را تامین کنیم.

وی زیرساخت های زیربنایی و صنعتی کشور را از دیگر ویژگی ها و مزیت های ایران دانست و گفت: ایران از سابقه طولانی در بخش صنعت برخوردار است و در بخش نیروی جوان تحصیلکرده نیز جزو چند کشور اول در تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید مجدد بر لزوم توجه بر مسائل اقتصادی و وظیفه خطیر و مهم نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای تحقق اهداف اقتصادی کشور گفت: در مقطع فعلی اصلی ترین شاخص ارزیابی دستگاه های اجرایی کشور، پیشبرد اهداف اقتصادی دولت است و دولت انتظار دارد همه دستگاه ها با این نگاه وظایف و تکالیف خود را دنبال کنند.

در این مراسم روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور نیز مسائل و دغدغه های خود را بیان کردند و ضمن ارائه گزارشی از مشکلات فراروی سرمایه گذاران خارجی برای فعالیت در ایران، پیشنهاداتی در جهت رفع موانع و محدودیت های موجود مطرح کردند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین