کد خبر: ۳۲۸۹۴۶
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
حدود یک ماه دیگر، «جنگ ستارگان: ارتش به پا می خیزد» میهمان پرده های نقره ای سینماهای جهان می شود. شکی نیست که مهم ترین مسئله ای که در مورد این فیلم پیش بینی می شود، فروش فوق العاده آن است. اما آیا می تواند رکورد «اوتار» را بشکند?
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش تسنیم، حدود یک ماه دیگر، «جنگ ستارگان: ارتش به پا می خیزد» میهمان پرده های نقره ای سینماهای جهان می شود. شکی نیست که مهم ترین مسئله ای که در مورد این فیلم پیش بینی می شود، فروش فوق العاده آن است. مجله ایمپایر در شماره این ماه خود سراغ سه تن از کارشناسان فروش سینما رفته و در مورد حوزه تخصصشان سوالاتی از آنها پرسیده است:

1- «جنگ ستارگان: ارتش به پا می‌خیزد» چقدر باید بفروشد تا یک شکست نباشد؟

چارلز گانت (گاردین): فکر می کنم باید 2 میلیارد دلار را رد کند. وقتی در نظر بگیریم که «دنیای ژوراسیک» 1.66 میلیارد دلار فروخته و «سریع و خشن 7» 1.5 میلیارد، باید به وضوح تفاوت «ارتش به پا می خیزد» را با این فیلم ها ببینیم. اگر بیش از 2 میلیارد دلار بفروشد، تنها دومین فیلمی خواهد بود که توانسته در اولین اکران رسمی خود چنین کند (بعد «اوتار») اما این سطح توقعات است.

یان سندول (اسکرین دیلی): قطعا توقع می رود حداقل فروش جهانی آن یک میلیارد دلار باشد. اما هدف این فیلم در پایین ترین سطح، تبدیل شدن به پر فروش ترین فیلم سال 2015 است. هم اکنون این عنوان از آن «دنیای ژوراسیک» با 1.66 میلیارد دلار است.

اسکات مندلسون (فوربس): من مطمئنم اگر این فیلم نتواند روی «دنیای ژوراسیک» بیاید و/یا نتواند رکورد کوتاه مدتی را به نام خودش ثبت کند، شما مقالاتی با تیتر "چه چیزی اشتباه پیش رفت؟" را خواهید دید. اگر فروش جهانیش بیش از 1 میلیارد دلار نشود با "وحشت در آسمان" مواجه خواهید شد. «بدترین سناریو» ی واقع بینانه حدود 1.1 میلیارد دلار است و این هشدار را در مورد ارزش (ساخت) فیلم های جنگ ستارگان در دهه آینده به ما می دهد که از خوب بودن فیلم و شکستن رکورد هم مهم تر است.

2- آیا می‌تواند پر فروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شود؟

گانت: می تواند. اما لازم است یک میلیارد دلار بش از «دنیای ژوراسیک» بفروشد تا بتواند «اوتار» را پایین بکشد و این خواسته بزرگی است. از طرف دیگر بازار جهانی از زمان «جنگ ستارگان: تهدید شبح» در سال 1999 بسیار بزرگ تر شده است.
سندول: من هنوز قانع نشده ام که این فیلم می تواند پر فروش ترین فیلم تاریخ سینما شود. اما کاملا توقع دارم که در ابتدای سال آینده، شبیه یک احمق جلوه کنم. این فیلم مطمئنا شانس بزرگ ترین (پر فروش ترین) آغاز را دارد. در حال حاضر این رکورد در اختیار قسمت دوم «هری پاتر و یادگاران مرگ» است که در سه روز اول 483.2 میلیون دلار فروخت.
مندلسون: هر اتفاقی ممکن است. اما به شدت شک دارم. «دنیای ژوراسیک»، «انتقام جویان» و «سریع و خشن 7» همه داستان باکس آفیسشان با موفقیت همراه بود. اما حتی آنها هم با وجود اکران سه بعدی و پتانسیل منفجر کردن گیشه های جهان نتوانستند با فروش 1.8 میلیارد دلاری «تایتانیک» در سال 1997 برابری کنند. چه رسد به 2.7 میلیارد دلار «اوتار»؟!

3- به نظر شما «جنگ ستارگان: ارتش به پا می خیزد» چقدر می فروشد؟

گانت: 2.5 میلیارد دلار. اما واقعا چه کسی می داند؟
سندول: اگر کمتر از 1.5 میلیارد دلار بفروشد تعجب خواهم کرد.
مندلسون: من می گویم چیزی حدود 1.4 تا 1.6 میلیارد دلار در سطح جهان.

«جنگ ستارگان: ارتش به پا می خیزد» در روز 17 دسامبر اکران جهانیش را آغاز می کند. تا کنون 6 فیلم از این مجموعه ساخته شده است. «یک امید جدید» در سال 1977، 307 میلیون دلار در خاک آمریکا فروخت. این رقم برای فیلم دوم تا 209 میلیون دلار کاهش پیدا کرد تا «امپراطوری ضربه می زند» کم ترین فروش آمریکای مجموعه را داشته باشد. «بازگشت جدای» در 1983، 252 میلیون دلار فروخت تا مجموع فروش سه گانه اول در خاک آمریکا به یک میلیارد دلار نرسد. سال 1999 تریلوژی دوم از این مجموعه با «تهدید شبح» آغاز شد. فیلمی که 431 میلیون دلار فروش کرد تا پر فروش ترین فیلم این مجموعه در آمریکا شود. «حمله کلون ها» توانست 302 میلیون دلار در سال 2002 بفروشد. آخرین فیلم این مجموعه هم تا قبل از «جنگ ستارگان: ارتش به پا می خیزد»، «انتقام سیت» است که در 2005 فروشی معادل 380 میلیون دلار را به نام خودش ثبت کرد.

جالب است بدانید بین بازیگران این مجموعه، پر فروش ترین فیلم ها از آن ساموئل ال جکسون بوده است. مجموع فیلم های کارنامه کاری این بازیگر سیه چرده در خاک آمریکا 4.589 میلیارد دلار فروخته است. لیست 10 نفر اول این فهرست به شرح زیر است:

1- ساموئل ال جکسون- 4.589 میلیارد دلار
2- هریسون فورد- 3.936 میلیارد دلار
3- لیام نیسن- 2.941 میلیارد دلار
4- فرانک از- 2.148 میلیارد دلار
5- ایوان مک گرگور- 2.079 میلیارد دلار
6- ناتالی پورتمن- 2.060 میلیارد دلار
7- کرا نایتلی- 1.490 میلیارد دلار
8- کری فیشر- 1.321 میلیارد دلار
9- مارک همیل- 1.236 میلیارد دلار
10- کریستوفر لی- 992 میلیون دلار

تاکنون هیچ فیلمی از مجموعه «جنگ ستارگان» تا قبل از «جنگ ستارگان: ارتش به پا می خیزد» نتوانسته در اکران اول و اصلی خودش 1 میلیارد دلار فروش جهانی داشته باشد. در این بین فقط «تهدید شبح» بوده که با اکران مجدد در سال 2012 توانسته این رکورد را بشکند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین