کد خبر: ۳۲۸۹۶۱
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸
مراسم راهپیمایی 13 آبان در تهران هم‌زمان با سایر شهرهای کشور در مقابل لانه جاسوسی و با حضور اقشار مختلف مردم و جمعی از مسئولان برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
تظاهرات ضد استکباری یوم‌الله سیزدهم آبان امسال با فریاد رساتر و بلندتر مرگ بر آمریکا در تهران و در بیش از 770 شهر و شهرستان سراسر کشور ، حماسی و پرشورتر از قبل برگزار شد.

مراسم ویژه تظاهرات ضد استکباری یوم‌الله 13 آبان در تهران از ساعت 10 صبح آغاز و حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور در این مراسم سخنرانی کرد.

در تظاهرات 13 آبان امسال بالغ بر 3 هزار و 100 خبرنگار ،تصویربردار و عکاس خبری حضور خواهند داشت که 510 نفر از آنان در تهران اقدام به پوشش خبری و 106 نفر نیز از رسانه‌های خارجی اخبار مربوط به این تظاهرات را پوشش دادند.

در این میان به جز شبکه‌های داخلی شبکه‌های خارجی از جمله شبکه سی سی تی وی ، ان اچ کی، روزنامه یومیوری ژاپن ، تلویزیون فونیک و شینهوا ، شبکه‌ی تلویزیونی المنار، الاتجاه، سی ان‌ان‌ آمریکا، سی بی اس آمریکا، ای‌آر دی آلمان، تی‌آر‌تی ترکیه، زد دی اف آلمان، فلسطین الیوم، المیادین لبنان، الجزیره قطر، صدای افغان، آسوشیتدپرس آمریکا و غیره پوشش دادند.

آغاز راهپیمایی دانشجویان از دانشگاه تهران به سمت لانه جاسوسی
راهپیمایی تعدادی از دانشجویان بسیجی و سایر تشکل‌های دانشجویی از مقابل دانشگاه تهران به سمت لانه جاسوسی (سفارت پیشین آمریکا در تهران) دقایقی قبل از آغاز رسمی این مراسم آغاز شد.

دانشجویان از دانشگاه تهران به سمت لانه جاسوسی حرکت کردند و در طول مسیر به جمع دیگر شهروندان شرکت کننده در این راهپیمایی پیوستند.

نصب تصاویر و شعار "مرگ بر آمریکا" در مسیرهای منتهی به لانه جاسوسی
در مسیر منتهی به لانه جاسوسی محل برگزاری راهپیمایی 13 آبان در تهران، پلاکاردها و پارچه نوشته‌های زیادی از تقاطع طالقانی - نجات‌اللهی تا طالقانی - مفتح نصب شده بود.

غلب پلاکاردها حاوی تصاویر، کاریکاتور و شعارهایی به ویژه شعار "مرگ بر آمریکا بود.

در راهپیمایی امسال با توجه به فضای توافق هسته‌ای و تصویب برجام، شعار مرگ بر آمریکا بیشتر مورد توجه قرار گرفته ابود.

در تمام جایگاه برگزاری این مراسم به زبان‌های انگلیسی و فارسی شعار مرگ بر آمریکا نوشته شده و کاریکاتورهایی از باراک اوباما با این عنوان که "آمریکا مصداق اتم استکبار است" نصب شده بود.

"نفوذ سیاسی و امنیتی ممنوع"/"مرگ بر حسن علی منصورهای جدید"

در مراسم راهپیمایی 13 آبان تهران، پلاکاردهایی با مضامین مرگ بر آمریکا، مرگ بر صهیونیسم، مرگ بر انگلیس، مرگ بر داعش و مرگ بر سعودی نصب شده بود.

همچنین بر روی پلاکارهایی که در دست حاضران در راهپیمایی قرار داشت و یا پلاکاردهای نصب شده در جایگاه برگزاری مراسم، "مرگ بر حسن علی منصورهای جدید"، "مرگ بر میزا آقاخان‌های جدید"، نفوذ اقتصادی و فرهنگی ممنوع"، "نفوذ سیاسی و امنیتی ممنوع"، "احداث دفتر حافظ منافع آمریکا ممنوع"،"لبیک یا حسین" لبیک یا خامنه‌ای" نوشته شده بود.

راهپیمایان همچنین شعار الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس و داعش و سعودی سر دادند.

همچنین پلاکاردهایی با مضامین سیزده آبان یعنی مقابله با زورگویی دسیسه و استکبار، هیهات منا الذله؛ ما وذلت؟ هرگز!، ما تا اخرین نفس مقابل آمریکا ایستاده ایم،... و آخر تابع له علی ذلک در دست راهپیمایان قرار داشت.

در این مراسم همچنین پرچم های انگلیس، آمریکا، و رژیم صهیونیستی در مقابل جایگاه اصلی مراسم مقابل سفارت سابق آمریکا به آتش کشیده شد.

بیانیه دانشجویان و دانش‌آموزان حاضر در راهپیمایی 13 آبان

دانشجویان و دانش‌آموزان حاضر در راهپیمایی 13 آبان در بیانیه‌ای اعلام کردند که با وجود تمام تحریم‌ها و فشارها از پای نخواهند نشست و آماده نثار جان خود در راه ولی امر خود هستند.

نماینده دانشجویان حاضر در مراسم راهپیمایی 13 آبان، روز 13 آبان را روز ایستادگی ملت و اتحاد آنها دانست و گفت: با اتحاد مردم و رهنمودهای امام راحل در سال 57 شاه سرنگون شد و از طریق تسخیر لانه جاسوسی راه نفوذ آنها مسدود شد و به دنبال آن ملت‌های مظلوم جهان اعتماد به نفس پیدا کردند.

وی ادامه داد: ما با همدلی و همزبانی انقلاب خود را در برابر سناریوهای دشمن بیمه می‌کنیم و هرگز ذلت نخواهیم پذیرفت.

وی ضمن ابراز حمایت از انتفاضه سوم فلسطین گفت: سکوت جوامع بین‌المللی در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی و اقدامات این رژیم تهدیدی برای آرامش منطقه است.

وی گفت: ما خواهان خروج تروریست‌ها از سوریه و تعیین سرنوشت مردم سوریه به دست خودشان هستیم.

 نماینده دانش آموزان نیز در مراسم 13 آبان حضور یافت و طی بیانیه‌ای گفت: دولت جنایتکار آمریکا امروز تلاش می‌کند تا چهره‌ی سیاه خود را برای ملت ما تغییر دهد. ولی ما دانش آموزان طبق سخنان رهبری به مبارزه با استکبار ادامه خواهیم داد و آماده نثار جان خود در راه ولی امر خود هستیم.

همچنین با وجود تمام تحریم‌ها خم به ابرو نیاورده و به مقابله با یزیدیان می‌پردازیم و با آنها سازش نمی‌کنیم.

رئیسی: اکنون مصداق کامل استکبار ، آمریکای جنایتکار است

دادستان کل کشور در مراسم بزرگداشت یوم‌الله 13 آبان گفت: در این مراسم با توجه به جایگاهی که دارم می‌خواهم به برخی از جنایت‌های آمریکا اشاره کنم و ادعا نامه و کیفرخواستی را علیه ایالات متحده عرض کنم.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم که با حضور تعداد زیادی از دانشجویان و دانش آموزان و اقشار مختلف مردمی در مقابل لانه جاسوسی (سفارت پیشین آمریکا) در تهران برگزار شده بود با بیان اینکه راهپیمایی 13 آبان هر سال باشکوه‌تر از گذشته برگزار می‌شود به معنی استکبار در فرهنگ قرآنی اشاره کرد و گفت: استکبار در فرهنگ قرآنی و دینی ما به معنای امتناع از قبول حق به صورت عمدی و متکبرانه است.

وی افزود: در قرآن علت استکبار غرور و خودبینی عنوان شده است و اکنون مصداق کامل استکبار و شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار است.

رئیسی در بخشی دیگری از صحبت‌های خود به تبیین ابعاد مختلف استکبار اشاره کرد و گفت: 13 آبان برای ما درس آموز است و نشان‌گر طمع ورزی و خوی استکباری آمریکایی‌هاست.

وی با اشاره به تصویب قانون کاپیتولاسیون در کشور در آن مقطع زمانی تصریح کرد: بر اساس آن قانون سربازان و مستشاران نظامی آمریکایی در برابر دستگاه قضایی ایران دارای مصونیت بودند و در واقع باید گفت 13 آبان نماد روح تعدی‌گری و تجاوز آمریکاست. در آن مقطع امام فریاد عدالت خواهانه و استکبار ستیزانه‌ای را برآوردند و به عنوان یک مرجع تقلید زمان شناس ، دوست شناس و دشمن شناس فریاد مخالفت با این قانون را بلند کردند.

دادستان کل کشور در همین راستا ادامه داد: در آن ایام این فریاد پرخروش امام منجر به تبعید ظالمانه‌ی ایشان شد و در واقع ایشان را به جرم حق ‌گویی و حق خواهی تبعید کردند.

رئیسی با اشاره به حرکت استکبارستیزی دانش آموزان در 13 آبان گفت: در آن روز حرکت استکبار ستیزی با خون آنها در خیابان امضا شد و بصیرت و دشمن شناسی دانش آموزان را به نمایش گذاشت.

این مقام مسئول در قوه قضاییه با بیان اینکه امام حرکت دانشجویان در سال 58 را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول معرفی کردند ادامه داد:‌ در این انقلاب دوم دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی را تسخیر کردند. سفارتی که به دنبال بازگرداندن نفوذ از دست رفته خود در ایران بود و تلاش داشت که به توطئه‌های خود علیه انقلاب و ملت ایران ادامه دهد.

این مقام مسئول در قوه قضاییه با بیان این که باید به حق از 13 آبان به عنوان روز استکبارستیزی یاد کنیم گفت: در این روز شاهد رو در رویی حق و باطل با یکدیگر هستیم . در واقع هم حقیقت اسلام نشان داده می‌شود و هم حقیقت باطل.

وی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور در ارتباط با برجام و شروط نه گانه‌ای که در آن بیان کردند گفت: مقام معظم رهبری در این سند در ابتدا به برخی از جنایت‌های آمریکا علیه ایران اشاره کردند که در واقع می‌توان این جنایت‌ها را در کیفرخواستی بلند ارائه کرد.

وی با بیان این که پیام مقام معظم رهبری در مورد برجام به نوعی رمز مصونیت برجام است تصریح کرد:‌ در این اجتماع بزرگ با توجه به جایگاهم ( دادستانی کل کشور) و مکانی که حضور داریم ، می‌خواهم به بیان برخی از جنایت‌های نظام سلطه آمریکا در قالب ادعانامه و کیفرخواست با عنوان جایگاهی که جایگاه مدعی العموم است بپردازم.

رئیسی به عملکرد دولت آمریکا نسبت به اقلیت‌های نژادی از جمله سرخ پوستان و سیاه پوستان دراین کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که 12 درصد جمعیت آمریکا را سیاه پوستان تشکیل می‌دهند بیش از نیمی از زندانیان آمریکا، سیاه پوستان هستند و ما شاهد تبعیض نژادی و برده‌داری نوین در این کشور هستیم.

وی به نقض آشکار حریم خصوصی توسط آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: اگر آمریکایی قبلا به شنود مکالمات مقامات آمریکای لاتین و آفریقایی می‌پرداختند اکنون این اقدامشان فریاد اروپایی‌ها را نیز بلند کرده و آنها نسبت به این موضوع معترض هستند.

دادستان کل کشور با اشاره به نقض اعلامیه حقوق بشر در موارد بسیاری توسط آمریکایی ‌ها به جنایت‌های این کشور در عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: در جریان حمله آمریکایی‌ها به عراق 300 هزار عراقی به دست آمریکایی‌ها کشته شدند و 120 هزار نفر مجروح شدند.

به آتش کشیده شدن پرچم آمریکا و عربستان

راهپیمایان روز 13 آبان امسال همانند سالهای گذشته شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل سر داده و تصاویری از امام راحل و مقام معظم رهبری در دست داشتند.

 حاضران در این راهپیمایی نوشته‌هایی با مضامینی مانند امروز قدرت و ابهت آمریکا در چشم ملت‌ها فرو ریخته است، خطر آمریکا به حدی است که اگر کوچکترین غفلتی کنیم نابود می‌شویم، ما آمریکا را جمهوری اسلامی خواهیم کرد، شعار مرگ بر آمریکا ادامه نهضت حسین (ع) است و خواست امام حسین (ع) از ما شیعیان و عاشقان است ، تا 25 سال آینده چیزی به نام اسراییل باقی نخواهد ماند و شعار نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا در دست داشتند.

همچنین ماکت موشک عماد و بنرهایی که بر روی آنها علامت مارک‌های آمریکایی مانند کی‌اف سی ، مک دونالد، استارباکس و کوکاکولا بود و روی آنها خط قرمز و نوشته ممنوع به چشم می‌خورد در دست مردم دیده می‌شد. علاوه بر این تصاویر ماکت های رژیم صهیونیستی که به صورت شیطان در آمده بودند در دست تظاهرکنندگان بود.

همچنین فردی که لباس عموسام نماد آمریکا را به تن داشت و کلاه پرچم آمریکا را نیز به سر گذاشته بود و دستانش به زنجیر کشیده شده بود در بین تجمع کنندگان دیده می‌شد.

 در این تظاهرات پرچمی با مارک کوکاکولا و پرچم عربستان سعودی(که بدون نام لا اله الا الله درج شده بر روی آن، تهیه شده بود) به آتش کشیده شدند.

تظاهرات کنندگان در مراسم راهپیمایی روز 13 آبان ضمن گرامی داشتن یاد جان باختگان فاجعه منا شعارهایی را در رابطه با این حادثه سر دادند.

قطعنامه پایانی راهپیمایی سراسری 13 آبان

در تظاهرات سراسری یوم الله 13 آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی سال 1394 قطعنامه‌ای در 8 بند قرائت شد.

متن کامل این قطعنامه بدین شرح است:

السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

با سلام و درود بر سرور آزادگان عالم حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و گرامیداشت یاد و خاطره دانش‌آموزان و دانشجویان شهید و غیوری که با پیروی از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) سیزدهم آبان ماه را به یکی از مهم‌ترین روزهای عزت و افتخار و ایستادگی در مقابل ظلم و استکبار تبدیل نمودند، اینک که اقتدار عظیم حاصل از پیگیری استکبارستیزی ایران اسلامی و همراهان منطقه‌ای، مانع یکه‌تازی آمریکای مستکبر در منطقه راهبردی غرب آسیا شده است، ما شرکت‌کنندگان در تظاهرات سراسری یوم‌الله 13 آبان که روز تبلور خشم الهی و انقلابی ملت ایران علیه «شیطان بزرگ» آمریکای جنایتکار است، با اعتماد به نصرت الهی و اعتقاد بر استکبارستیزی عقلانی ملهم از عاشورای حسینی و ندای هیهات منا الذله، مرگ بر آمریکا، مواضع خود را با بانگ رسای الله‌اکبر و خامنه‌ای رهبر به جهانیان اعلام می‌داریم.

1 - ما شرکت‌کنندگان در این تظاهرات عظیم، وحدت و یکپارچگی و همدلی و همزبانی ملی ، حول محور «ولایت فقیه» و پیروی از آموزه های امام راحل و رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی را ضامن تثبیت عزت و پیشرفت کشور و مهم‌ترین عامل شکست و ناکامی‌های اردوگاه استکبار در همه عرصه‌ها می‌دانیم.

2 - ما شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ضد استکباری، آمریکا را همچنان شیطان بزرگ و مبارزه با استکبار را مبارزه‌ای منطقی، خردمندانه و متکی بر تجربیات تاریخی و اعتقادی خود دانسته و ضمن تأکید بر رعایت کامل شروط و ملاحظات دوراندیشانه و راهبردی مقام معظم رهبری در اجرای «برجام»، هرگونه تخطی از این امر را مصداق کامل نادیده گرفتن مصالح ملی و تضییع حقوق ملت عزیز ایران می‌دانیم.

3 - ملت بیدار ایران اسلامی، فتنه تروریستی «داعش» و ظهور «تروریسم تکفیری» در منطقه را مولود سیاست‌های خصمانه آمریکا در منطقه به‌منظور امنیت‌سازی برای رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی دانسته و اقدامات مداخله‌جویانه جبهه حامیان تروریسم در عراق و سوریه را محکوم می‌ کند.

4 - ملت مسلمان و انقلابی ایران، جان باختن تعداد زیادی از حجاج بیت‌الله الحرام در حوادث غم‌انگیز مکه و منا را نشانه سوء مدیریت و بی‌کفایتی رژیم آل‌سعود دانسته و با تأکید بر فراموش‌ناپذیری این جنایات بزرگ؛ چاره‌اندیشی کشورهای اسلامی برای مدیریت مناسک حج را ضرورتی برای تأمین امنیت همه‌جانبه حجاج می‌داند.

5 - ما تظاهرکنندگان یوم‌الله 13 آبان، کشتار مردم مظلوم و مسلمان یمن که در سایه سکوت مجامع بین‌المللی و حمایت‌ ظالمانه آمریکا انجام می‌شود را محکوم نموده و ادامه کودک‌کشی و جنایات وحشیانه آل‌سعود را مقدمه گسترش تنفر و انزجار مسلمانان و اضمحلال آن رژیم پلید و نابودی آنان می‌دانیم.

6 - ملت سرافراز ایران ، حمایت از ملل مظلوم و مسلمانان جهان به‌خصوص ملت مظلوم فلسطین، یمن، سوریه، عراق ، افغانستان و بحرین را وظیفه دینی و الهی خود دانسته و رفتار غاصبانه و خباثت‌آمیز رژیم منحوس و غاصب صهیونیستی در اهانت به حریم مقدّس مسجدالاقصی را شدیداً محکوم می‌نماید.

7 - ما شرکت‌کنندگان در این تظاهرات پرشور ، ضمن تأکید بر اجرای هرچه سریع‌تر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، از مسئولان کشور می‌خواهیم که منازعات درونی ، آنان را از دشمنان اصلی به‌ویژه آمریکای کینه‌توز غافل نساخته و بدون توجه به نرمش‌های ظاهری دشمن حیله‌گر با مسدود‌نمودن راه هرگونه نفوذ دشمن، هوشیارانه از منافع و آرمان‌های ملت و جمهوری اسلامی حفاظت و پاسداری نمایند.

8 - ما شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ملی، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند حضرت امام(ره) و شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی و بیعت مجدد با ولی امر مسلمین ، مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) منویات و رهنمودهای معظم‌له در عرصه‌های گوناگون را "فصل‌الخطاب" دانسته و بر لزوم تلاش قوای سه‌گانه و تمامی جریانات و جناح‌های سیاسی معتقد به انقلاب و نظام برای به‌کارگیری ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در جهت تحقق آن تأکید می‌کنیم.

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

13 آبان 1394 -21 محرم 1437 - 4 نوامبر 2015

مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر استکبار
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین