کد خبر: ۳۲۹۰۱۹
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۷
«بخشی از دروازه تاریخی مسجد - مدرسه سپهسالار (مدرسه عالی شهید مطهری) مورد دستبرد قرار گرفت و دو لنگه چُدنی دربِ ورودی غربی این بنای تاریخی و ارزشمند به سرقت رفت.»
آفتاب‌‌نیوز :
شهرام شهریار، دوستدار میراث فرهنگی تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: در صحبتی که با آقای ناصری، مدیر مالی و حراست مجموعه شهید مطهری داشتم، این خبر توسط آن‌ها تائید شده و برنزکاری‌های روی درِ چُدنی مدرسه به سرقت رفته و آسیب‌های جبران ناپذیری به این درِ ارزشمند وارد شده است.

وی ادامه داد: دو لنگه چدنی درِ سرمه‌ای این بنا که به سرقت رفته، با اَشکال مشبک و مارپیچ برنزی ویژه‌ای تزئین شده بودند. تنها نمونه مشابه آن دروازه باغ ملی است که طرح‌های گل و مرغ شبیه اژدها یا پرنده خیالی هما، طرح اسلیمی‌، شیر و خورشید، و سر شیر به شکل زیبایی روی آن مشبک کاری شده است‌، که این دروازه هم در گذشته مورد سرقت قرار گرفته بود.

دروازه تاریخی مسجد سپهسالار سرقت شد+تصاویر

شهریار تاکید کرد: «به گفته‌ مدیر حراست این مجموعه تاریخی، سارق توسط نیروی انتظامی دستگیر شده است، اما هنوز از وضعیت آثار سرقت شده اطلاعاتی در دست نیست . امیدواریم قبل از ذوب شدن آثار مشبک سرقت شده، برنزها پیدا و کار مرمتی دروازه شروع شود.»

براساس این گزارش، مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار) از نظر معماری و هنر، بی‌شک زیباترین مسجد شهر تهران است. این مسجد و مدرسه با زیربنایی در حدود هفت هزار متر مربع شامل دو شبستان، چهار ایوان عظیم، 60 حجره در دو طبقه، یک گنبد بزرگ و سه گنبد کوچک، 8 مناره، یک برج ساعت و شش محراب بنا شده است. عمارت تلفیقی از سبک معماری مسجد جامع اصفهان در قسمت هشتی و ورودی و مسجد اباصوفیه استانبول در نماسازی است.

در گذشته مسجد شش ورودی داشته که سه ورودی شمالی به علت احداث کتابخانه مجلس توسط هوشنگ سیحون در سال 1342 هجری خورشیدی مسدود و ارتباط این ضلع از بنا با باغ بهارستان قطع شد.

همچنین ورودی غربی مسجد و مدرسه عالی که درب اصلی بنا محسوب می‌شود دارای جلوخان و سردر عظیم و در دولَتی آهنی با شکوه بزرگی است که در حاشیه خیابان بهارستان (شهید مصطفی خمینی) قرار دارد. این فضا مسئولیت جذب و تقسیم و راهنمایی به فضای اصلی مسجد را بر عهده دارد و ورود و خروج مدرسه عالی نیز از همین فضا صورت می‌گرفته است. ورودی غربی جلوخان متناسب، دید مستقیم به داخل صحن(حیاط مرکزی) ندارد و به واسطه دالان متحدالشکل به داخل صحن مدرسه عالی راه پیدا می کند.

دروازه تاریخی مسجد سپهسالار سرقت شد+تصاویر

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین