کد خبر: ۳۲۹۴۱۲
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸
احمد آریایی‌نژاد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در رایانه‌های بدون کیس به دلیل فناوری‌های به روز نسبت به رایانه‌های سنتی که مطابق فناوری سال‌های گذشته تولید شده‌اند، میزان اثرات مضر بر چشمی کاهش یافته است که علاوه بر اهمیت موضوع از نظر سلامت جامعه، هر ساله از هزینه‌های جامعه و دولت برای درمان‌های مربوطه می‌کاهد.
آفتاب‌‌نیوز :
طبق برآوردها بیش از ۲ میلیون رایانه سنتی در ادارات دولتی وجود دارد که این رایانه‌ها به دلیل فناوری قدیمی، احتمال بیماری‌های چشمی به ویژه نزدیک‌بینی را افزایش می‌دهند.

به طور متوسط هر کارمند دولتی در سال ۲ بار برای معاینه چشم مراجعه می‌کند که در نتیجه بیماری‌های چشمی و رفع نقایص بینایی هر ساله میلیاردها تومان هزینه معالجه برای دولت و جامعه ایجاد می‌کند که با احتساب رایانه‌های نامناسب خانگی رقم این هزینه بسیار بیشتر خواهد شد.

احمد آریایی‌نژاد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این باره با اشاره به نقش پیشرفت فناوری در کاهش بیماری‌های چشمی ناشی از کار کردن با رایانه، اظهار داشت: در رایانه‌های بدون کیس به دلیل فناوری‌های به روز نسبت به رایانه‌های سنتی که مطابق فناوری سال‌های گذشته تولید شده‌اند، میزان بیماری چشمی کاهش یافته است و علاوه بر اهمیت موضوع از نظر سلامت جامعه، هزینه‌های درمان‌های مربوطه نیز کاهش می‌دهد. 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی درباره تولید بومی رایانه‌های بدون کیس مطابق با فناوری روز و مناسب برای ادارات و سازمان‌ها، گفت: با توجه به الزامی که تغییر فناوری ایجاد می‌کند، دولت می‌تواند هنگام نوسازی شبکه‌های رایانه‌ای زیرمجموعه‌های خود، از رایانه‌های بدون کیس تولید داخل استفاده کند و اتفاقا باید برای تجویز مصرف تولیدات داخلی، مشوق‌هایی را نیز در نظر بگیرد که برای مثال می‌تواند خرید از محصولات داخلی را معاف از ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده کند.

آریایی‌نژاد با تاکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی، مسئولان و چهره‌ها باید در استفاده از کالای ایرانی الگو باشند، تصریح کرد: قطعا تولیدکننده ایرانی نسبت به سلامت هم‌وطن خود حساس‌تر از دیگران است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ مطالعه جامع درباره اثرات رایانه‌ها بر سلامت چشم و محاسبه‌ای از هزینه‌های درمان آن که بر جامعه و دولت وارد می‌شود می‌تواند در تصمیم‌گیری دولت درباره استفاده از نوع رایانه‌ها بسیار مفید باشد و کمیسیون بهداشت و درمان مچلس از دریافت گزارش یا نتایج پژوهشی در این باره برای بررسی بیشتر موضوع استقبال می‌کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین