کد خبر: ۳۳۰۵۲۷
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
'پیتر داتون' وزیر مهاجرت استرالیا روز پنجشنبه تایید کرد شورش در بازداشتگاه پناهجویان در جزیره کریسمس 10 میلیون دلار استرالیا (بیش از 7 میلیون دلار آمریکا) به دولت خسارت وارد کرده است، اما سخنی از علت مرگ مهاجر ایرانی در این بازداشتگاه قبل از این آشوب ها نگفت.
آفتاب‌‌نیوز :
 شورش در بازداشتگاه جزیره کریسمس روز یکشنبه زمانی روی داد که جنازه 'فاضل چگینی' یک مهاجر غیرقانونی ایرانی در صخره های اطراف این جزیره پیدا شد. وی روز شنبه از این بازداشتگاه فرار کرده بود.

به گزارش ایرنا،وزیر مهاجرت استرالیا که پس از این شورش در بازداشتگاه مورد انتقاد نیوزیلند قرار گرفت، اعلام کرد: پشت این اختلال افرادی که با اتهامات جنایی روبرو هستند قرار دارند 'برخی از بدترین جنایتکاران کشورند'.

وی گفت حدود 7 میلیون دلار به این بازداشتگاه خسارت وارد شده است. تخمین اولیه حکایت از 800 هزار دلار خسارت داشت.

براساس گزارش تارنمای شبکه خبری 'ای.بی.سی' استرالیا، 7 نفر از 10 فرد بازداشت شده در این آشوب از جزیره کریسمس با پرواز به یک زندان امنیتی در شهر 'پرت' استرالیا منتقل شدند.

جزیره کریسمس در اقیانوس هند و در دو هزار و 650 کیلومتری شمال غرب 'پرت' و 380 کیلومتری جنوب جاوا اندونزی واقع است.

پنج نفر از این افراد که به زندان امنیتی پرت منتقل شدند نیوزیلندی، یک نفر از اتباع مجمع الجزائر 'تونگا' و یک افغان دیده می شوند.

آشوب در بازداشتگاه کریسمس در اقیانوس هند که از روز یکشنبه آغاز شده بود روز سه شنبه پس از دخالت پلیس و شلیک گاز اشک آور پایان یافت.

بازداشتگاه کریسمس سال 2003 به طور رسمی برای انتقال گروهی از پناهجویان که به صورت غیرقانونی قصد ورود به استرالیا را داشتند و پناهجویی آنان در حال بررسی است تاسیس شد و تاکنون چند بار شاهد ناآرامی هایی بوده است.

استرالیا می گوید تعدادی از تبهکاران و سارقان مسلح را نیز به این بازداشتگاه منتقل کرده است. 133 نفر از بازداشتی ها در کریسمس افراد خارجی هستند که حاضر به بازگشت به کشورشان نیستند.

بحث آشوب در این بازداشتگاه در حالی مطرح است که مقامات استرالیا و بخش مهاجرت آن در مورد مرگ 'فاضل چگینی' مهاجر ایرانی به استرالیا یک روز قبل از این آشوب در این جزیره سکوت کرده اند.

یک گروه مدافع حقوق پناهندگان در استرالیا خواستار انجام تحقیق قضایی کامل درباره مرگ این فرد شده است.

این یکی از تازه ترین موارد مرگ یک مهاجر غیرقانونی در داخل مراکز بازداشت پناهجویان در داخل و خارج از استرالیا است. مراکزی که کانبرا آن ها را اداره می کند.

وزارت مهاجرت استرالیا می گوید یک روز پیش از یافتن جسد این مرد ایرانی در روز شنبه از فرار یک نفر از این مرکز اطلاع داشته است. 

به نوشته تارنمای شبکه 'اس.بی.اس' استرالیا، یک گروه مدافع حقوق پناهندگان در استرالیا تاکید دارد مقام های مهاجرت باید زودتر از این در خصوص مفقود شدن این فرد واکنش نشان می دادند.
این گروه مدافع حقوق پناهجویان تصریح کرد 'شاید اگر تلاش بیشتری برای یافتن وی صورت می گرفت، جان خود را از دست نمی داد. این یکی از نمونه هایی است در آن وظیفه مراقبتی از این مرد به صورت مناسبی انجام نشده است'.

'فاضل چگنی' مهاجر کرد ایرانی حدود 10 هفته را در این بازداشتگاه در جزیره کریسمس سپری کرده بود و تاکید کرده بود دیگر نمی تواند در این بازداشتگاه بماند.

براساس گزارش 'اس.بی.اس'، چگنی بیش از دو سال پیش و در زمانی که در بازداشتگاه 'کورتین' در ایالت وسترن استرالیا بود، به عنوان یک پناهنده شناخته شد.

وی پس از ورود به استرالیا در سال 2010 در بازداشتگاه های داروین و ملبورن نیز تحت بازداشت بوده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x