کد خبر: ۳۳۵۱۰۸
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
رئیس‌جمهور آمریکا با بیان این که داعش نماینده اسلام نیست، اعلام کرد: کشور ما مشغول نبرد با تروریسم بوده و داعش را شکست خواهد داد.
آفتاب‌‌نیوز : باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در نطقی که در دفتر خود در کاخ سفید ایراد کرد، گفت: کشتارهای هفته پیش در سن برناردینوی کالیفرنیا یک اقدام تروریستی بود و هرچند تهدید ناشی از تروریسم واقعی است، اما بر آن چیره خواهیم شد.

اوباما گفت که آزادی نیرومندتر از ترس است، اما افزود که تفرقه در داخل جامعه آمریکا بهانه ای به دست افراط گرایان می دهد.

رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که کشورش با گروه های تروریستی در جنگ است و تلاش کرد که نشان دهد آمریکا با اسلام سر جنگ ندارد. وی تأکید کرد: جنگی که اکنون وجود دارد، جنگ بین آمریکا و اسلام نیست.

اوباما در سخنرانی خود تروریست‌های داعش را آدمکش نامید و تصریح کرد: تهدید تروریسم واقعی و جدی است اما ما بر آن فائق خواهیم آمد.

او گفت: داعش نماینده اسلام نیست. آنها اوباش و آدم‌کش هستند، بخشی از فرقه مرگ. به علاوه بخش اعظم قربانیان تروریسم در دنیا مسلمان هستند. اگر ما می خواهیم علیه تروریسم موفق شویم باید جوامع مسلمان را به عنوان یکی از مهم ترین متحدان خود جذب کنیم، نه این که آنها را مورد سوءظن و نفرت قرار دهیم و از خودمان دور کنیم.

اوباما اضافه کرد: همان طور که مسلمانان سراسر دنیا وظیفه دارند که نظرات گمراهی که باعث رادیکال شدن می‌شود را ریشه‌کن کنند، این مسئولیت آمریکایی ها از همه باورهای دینی است که تبعیض را رد کنند. این مسئولیت ماست که اشارات مبنی بر این که باید با مسلمانان آمریکا طور دیگری برخورد کرد را رد کنیم.

او گفت: اقدام آن ها یک اقدام تروریستی بود که برای کشتن مردم بی گناه طراحی شده بود. ما تا به حال مدرکی در دست نداریم که ثابت کند این قاتلان توسط گروهی تروریستی در خارج از کشور هدایت می شدند یا بخشی از یک توطئه بزرگ‌تر داخلی بودند اما واضح است که دو نفر آن ها وارد مسیر تاریک افراطی‌گری شده بودند.

اوباما ضمن صحبت درباره تلاش‌های آمریکا در خارج برای نبرد با تروریست‌هایی مثل داعش در سوریه، به تلاش های داخلی نیز اشاره کرد و گفت: ما در داخل آمریکا باید گام‌هایی را در کنار یکدیگر برداریم. باید کاری کنیم که تروریست ها نتوانند در داخل آمریکا سلاح بخرند.

رئیس‌جمهور آمریکا کنترل شدیدتر اسلحه را در این کشور پس از تیراندازی‌های کالیفرنیا خواستار شد و گفت، این کار باید با ممنوعیت خرید تفنگ توسط هر کسی که در فهرست ممنوعه دولت آمریکا قرار دارد، آغاز شود.

وی در ادامه از نمایندگان کنگره خواست که اقدامات لازم را انجام دهند و با تصویب قوانین اجازه ندهند که سلاح های قدرتمند خودکار به دست هر کسی بیافتد.

اوباما تأکید کرد، آمریکا وارد جنگ زمینی در سوریه یا عراق نخواهد شد و حتی اگر جنگ علیه داعش نیز تشدید شود، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

وی افزود: ما نباید وارد جنگ زمینی در سوریه یا عراق شویم چون این چیزی است که داعش می‌خواهد. اگر ما سرزمین‌های خارجی را اشغال کنیم آنها می‌توانند سال‌ها به کار خود ادامه دهند. راهبردی که ما اکنون انجام می دهیم شامل حملات هوایی، عملیات ویژه و نیروهای محلی و بهترین روش است. ما نباید اجازه دهیم که نبرد ما با تروریسم به نبرد آمریکا با اسلام تبدیل شود چون این چیزی است که داعش می خواهد.

اوباما گفت، میلیون‌ها مسلمان هستند که مخالف ایدئولوژی نفرت هستند. باید به یاد داشته باشیم مسلمانان زیادی لباس نظامیان آمریکایی را به تن کرده اند و برای ما نبرد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، وی افزود، جامعه مسلمان آمریکا باید بخشی از تلاش‌ها در جنگ علیه افراط‌گرایی باشد. مسلمانان می‌توانند پیام هایی معتبر و موثر ارسال و تبلیغات افراط‌گرایان را تضعیف کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین