کد خبر: ۳۳۶۵۹۱
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
امام موسی صدر که موسس جنبش شیعی امل در لبنان است در 31 ماه اوت سال 1978 و در جریان یک سفر رسمی در طرابلس پایتخت لیبی ‏با دو همراهش ناپدید شدند.‏
آفتاب‌‌نیوز : قاضی لبنانی زاهر حماده ، هانیبال قذافی، پسر معمر قذافی را به کتمان اطلاعات در باره سرنوشت امام موسی صدر و شیخ محمد یعقوب و خبرنگار عباس بدرالدین دو همراه ایشان متهم و دستور بازداشت پسر دیکتاتور مخلوع لیبی را صادر کرد.
 
به گزارش ایرنا، قاضی حماده مسئول تحقیقات قضائی پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان و دو همراهش در لیبی عصر دوشنبه و با پایان تحقیقات از هانیبال قذافی به عنوان شاهد، این حکم را صادر کرد.

قاضی حماده خاطرنشان کرده است که هانیبال قذافی در خصوص پرونده امام موسی صدر با دستگاه قضائی لبنان همکاری نکرده و اطلاعات خود را کتمان می کند.

قاضی حماده پرونده هانیبال قذافی را به دادستانی لبنان احاله و سپس به عنوان دادستان از او بازجوئی کرد.

براساس گزارش رسانه های لبنانی یک گروه مسلح هانیبال قذافی را در منطقه بقاع در شرق لبنان ربوده و سپش او را در جاده بین المللی بعلبک – حمص رها کرده و شعبه اطلاعات نیروهای امنیت داخلی (پلیس) لبنان او را تحویل گرفت و به بیروت منتقل کرده است.

در فیلمی که شبکه الجدید لبنان از هانیبال پخش کرد، او گفت که جای نگرانی نیست، گروهی خداترس دارای هدف و ملتزم به هدفش او را در اختیار گرفته و خواستار اطلاعاتی در باره سرنوشت امام موسی صدر و دوهمراهش هستند.

امام موسی صدر که موسس جنبش شیعی امل در لبنان است در 31 ماه اوت سال 1978 و در جریان یک سفر رسمی در طرابلس پایتخت لیبی ‏با دو همراهش ناپدید شدند.‏

امام موسی صدر به همراه شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین قرار بود در این سفر رسمی با مقام های ‏لیبی دیدار کنند.‏

از آنجا که این فیلم و خبر شائبه هایی را ایجاد کرد، قاضی حسن الشامی گزارشگر کمیته رسمی پیگیری پرونده امام موسی صدر و دو همراهش که در زمان قذافی در لیبی ربوده شده اند هرگونه ارتباط و آگاهی در این خصوص را نفی کرد.

حسن یعقوب از نمایندگان سابق مجلس لبنان و فرزند شیخ محمد یعقوب هم هرگونه رابطه با ربوده شدن فرزند قذافی را رد کرد و در عین حال گفت که امیدواریم این قضیه موجب خارج شدن پرونده امام موسی صدر و همراهانش از رکود شود.

خبرگزاری ملی لبنان خاطرنشان کرد که پسر قذافی روز پنجشنبه هنگام ورود از سوریه به منطقه بقاع لبنان در روستایی نزدیک بعلبک ربوده شده است.

روزنامه لبنانی السفیر نوشت که هنوز معلوم نیست آیا هانیبال قذافی با هدف دیدار با الین اسکاف یک مدل لباس و همسرش و فرزندانش از سلطان نشین عمان وارد لبنان شده است و یا خیر؟

هانیبال (40 ساله) بعداز سرنگون رژیم دیکتاتوری معمر قذافی به الجزائر فرار کرد و بعداز مدتی الجزائر او را به همراه مادرش صفه فرکاش اخراج کرد و سال ها است که در منطقه ای القرم شهر مسقط در پایتخت عمان در بازداشت خانگی زندگی می کنند.

روزنامه الاخبار هم نوشت: یک باند سوری سه روز قبل هانیبال کوچکترین پسر قذافی را می رباید هنگامی که در یکی از شهرهای استان لاذقیه بوده است.

الاخبار با بیان این که «هانیبال از ترس این که عمان او را به لیبی تحویل دهد به سوریه رفته بود»، نوشت: عملیات ربایش با هماهنگی یک گروه مسلح لبنانی صورت گرفته و این گروه هانیبال را از مرزهای غیرشرعی وارد لبنان کرده و در خانه ای در منطقه بقاع نگهداری شده است.

این روزنامه لبنانی به نقل از منابع امنیتی افزود: گروه رباینده با یک شخصیت سیاسی لبنانی ارتباط دارد و او با دقت جزئیات عملیات و طرفی را که در آن دست داشت، می شناسد و این گروه همچنین با یک رهبر نظامی معروف در زمان جنگ داخلی لبنان هم مرتبط است.

الاخبار خاطرنشان کرد: یکی از عناصر این گروه ظهر دیروز با شبکه الجدید از یک تلفن ثابت در منطقه جبل لبنان تماس می گیرد و مدعی می شود که عضو گروه رباینده پسر قذافی است و می تواند فیلمی ویدئویی را که ثابت می کند، هانیبال ربوده شده است در اختیار شبکه قرار دهد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین