کد خبر: ۳۳۶۷۴۱
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۷
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: قطعنامه امروز شورای حکام با بستن موضوع «مسایل گذشته و حال» یا به اصطلاح پی ام دی راه را برای تسریع روند تکمیل اقدامات برجام هموار خواهد ساخت.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وین، رضا نجفی نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در نشست فوق العاده شورای حکام آژانس ، با بیان این که قطعنامه شورای حکام با بستن موضوع «مسایل گذشته و حال»یا به اصطلاح پی ام دی راه را برای تسریع روند تکمیل اقدامات برجام هموار خواهد ساخت و تصمیم شورای حکام، در خاتمه دادن به رسیدگی به این موضوع و فسخ همه قطعنامه های قبلی آن، فصلی نوین از همکاری بین ایران و آژانس را خواهد گشود، از دولت های عضو شورا خواست تا با توجه به واقعیات مطروحه در گزارش آژانس، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی گروه پنج به اضافه یک که این موضوع را خاتمه یافته اعلام کرده است، تصویب کنند.

نجفی در این نشست گفت که برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) منعقده بین جمهوری اسلامی ایران و گروه پنج به اضافه یک، نشان دهنده گامی مهم برای حل و فصل بحرانی است که بصورت غیر ضروری به درازا کشیده شد.

وی افزود که اصل اساسی برجام، تعهدات متقابل ایران و گروه پنج به اضافه یک، تضمین ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران و به طور همزمان پایان دادن به کلیه قطعنامه های گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه لغو جامع و فوری کلیه تحریم های شورای امنیت و کلیه تحریم های هسته‌ای یک جانبه یا چند جانبه تحمیلی به ایران است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس تأکید کرد که ترجمه تغییر جهت بنیادین پیش بینی شده در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در شورای حکام، اتخاذ یک تصمیم مهم برای پایان دادن به کلیه قطعنامه های گذشته شورا خواهد بود.

نجفی با تأکید بر این که ایران با برخی بخش های گزارش ارزیابی نهایی آژانس کاملا مخالف است، اظهار داشت با این حال چندین ارزیابی گزارش در راستای اظهارات ایران هستند.

وی در عین حال مخالفت قاطعانه کشورمان را با برخی از بخش های گزارش از جمله بندهای نقل شده از گزارش نوامبر 2011 آژانس یا شمار معدودی از ارزیابی ها مانند بندهای 84 و 85 که به مطالعات علمی انجام شده بر روی برخی فناوری های دارای کاربرد دوگانه مربوط می شوند، اعلام نمود و گفت که در ایران، مطالعات علمی مرتبط به فناوری های دارای کاربرد دوگانه همیشه برای کاربردهای صلح آمیز غیر نظامی یا متعارف نظامی بوده است ضمن این که طبق مفاد معاهده عدم اشاعه (ان پی تی) مطالعات علمی در خصوص فناوری های دارای کاربرد دو گانه هرگز ممنوع نبوده است.

نجفی همچنین ادعای مربوط به وجود یک «ساختار سازمانی» مربوط به ابعاد نظامی احتمالی یا هر «کوشش هماهنگ» برای برخی فعالیت های ادعایی قبل از 2003 یا هر کوشش بعد از 2003 مربوط به ابعاد نظامی احتمالی را قاطعانه رد کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با تذکر این که هر چند ایران نمی تواند با برخی بخش های ارزیابی نهایی موافق باشد، با این حال به نظر ما کار عظیم انجام شده توسط کارشناسان ایران و آژانس باید مورد قدردانی قرار گیرد، تأکید کرد که ایران بارها و در سطوح مختلف اعلام کرده است که سیاست همیشگی جمهوری اسلامی ایران، تحت مفاد معاهده عدم اشاعه (ان پی تی)، درگیر نشدن در امر اکتساب، تولید،انباشت یا کاربرد سلاح های هسته‌ای بوده است.

وی تصریح کرد که برنامه هسته‌ای ایران همیشه برای اهداف صلح آمیز بوده است و چنین نیز باقی خواهد ماند و این حقیقت که «آژانس نشانه های معتبری از انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران نیافته است»، به روشنی نشان می دهد که برنامه هسته‌ای ایران همیشه برای اهداف صلح آمیز بوده و هرگز انحرافی نداشته است.

نجفی در فراز دیگری از بیانیه خود اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت به اجرای کامل تعهدات داوطلبانه خود به شرط وجود همین حسن نیت در اجرای کلیه تعهدات از جمله تعهدات دخیل در رفع کامل تحریم ها و تدابیر محدود کننده طبق برجام پای بند است و قطعنامه امروز شورا با بستن موضوع «مسایل گذشته و حال» یا به اصطلاح پی ام دی راه را برای تسریع روند تکمیل اقدامات برجام هموار خواهد ساخت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنرانی خود در پاسخ به ادعاهای واهی و تکراری نماینده رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای صلح آمیز علیه کشورمان، هدف این رژیم را از طرح ادعا علیه برنامه هسته ای ایران، مظلوم نمایی و ریختن اشک تمساح به منظور استتار برنامه سلاح‌های هسته‌ای خود و تأسیسات زیرزمینی مخفی آن بیان کرد و افزود که این رژیم که از زمان شکل گیری آن در منطقه دچار فقدان مشروعیت بوده است، اکنون با انعقاد برجام و بسته شدن مسایل باقی‌مانده، بیش از پیش منزوی گردیده ‌است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین