کد خبر: ۳۳۷۰۴۱
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
ایران برای بهره برداری از شرایط امنیتی دشوار روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق به منظور خریداری مواد شکافت پذیر هسته‌ای و دیگر تجهیزات برای ساخت یک بمب تلاش کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
واحدمرکزی خبر نوشت: روزنامه واشنگتن پست در نسخه اینترنتی خود با طرح این ادعاو در گزارشی به قلم رنز لی با عنوان «باید به حقیقت فعالیت های هسته‌ای ایران پی برد» نوشت: موارد مطرح شده در سرمقاله «امنیت هسته‌ای» این روزنامه در روز پانزدهم ماه دسامبر بر این حقیقت تأکید می کند که مواد شکافت پذیر هسته‌ای ظاهرا در روسیه -کمی پس از فروپاشی شوروی سابق- به فروش گذاشته شد.

در آن زمان ایران، در میان دیگر کشورها برای بهره برداری از شرایط امنیتی دشوار روسیه به منظور خریداری چنین مواد و همچنین دیگر تجهیزات برای ساخت یک بمب تلاش کرد. در حال حاضر، جامعه اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی کم و بیش

به ایران جواز عبور از مسئله پرداختن به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای را داده‌اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر با ایران به توافق هسته ای دست یافته است. آیا می توانیم به طور کامل مطمئن

باشیم که ایران هرگز در آزمون هسته ای خود موفق نبوده است؟ جامعه اطلاعاتی بیشتر توجه خود را بر موضوع غنی سازی سانتریفوژهای ایران و تلاش ها در جهت طراحی و الگوسازی متمرکز کرده است اما در مجموع فعالیت های خارجی خود را (که به صورت قابل توجهی بر شوروی سابق متمرکز بود) کاهش داده است، که همانا ابعاد کلیدی برنامه توسعه تسلیحاتی بود.

با ممانعت از اجرای تحقیقات گسترده درباره روابط هسته ای خارجی ایران و فعالیت های مرتبط، حجم برنامه کنونی هسته ای ایران و همچنین فعالیت های تسلیحاتی آن همچنان نامشخص باقی خواهد ماند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین