کد خبر: ۳۳۷۰۸۷
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۷
مراسم اختتامیه بیست و یکمین نمایشگاه الکامپ امروز 26 آذرماه برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
مراسم اختتامیه بیست و یکمین نمایشگاه الکامپ در سالن اجتماعات خلیج فارس در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

تشکیل کمیته مشترک برای حمایت شرکت های داخلی

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم اختتامیه با بیان اینکه فرصت های زیادی در حوزه ارتباطات وجود دارد اظهار کرد: بزودی کمیته ای مشترک بین معاونت علمی و فناوری و وزارت ارتباطات تشکیل خواهد شد.

سورنا ستاری با مهم خواندن بحث فضای مجازی در جامعه امروزی توضیح داد: فضای مجازی امروز سن و سال و تحصیلات نمی شناسد و این فضا تبدیل به یک فضای همگانی شده است.

ستاری با بیان اینکه فضای مجازی می تواند بهترین بازار را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته باشد گفت: در حال حاضر بیشترین فارغ التحصیلان در حوزه IT و ICT هستند که این حوزه توانسته علاوه بر مزیت های فراوان کاهش هزینه که از مهمترین موارد در زندگی اقتصادی مردم کشور است را به دنبال داشته باشد.

وی همچنین با تقدیر از فعالیت های متعدد وزارت ارتباطات در این حوزه وسیع خاطرنشان کرد: در حال حاضر در تلاشیم تا کمیته ای را تشکیل دهیم تا همراه و مستقیم با وزارت ارتباطات در تماس باشد و بتوانیم با تشکیل این نهاد حمایت های خود را از شرکت ها داخلی افزایش دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت پلتفرم دانش بنیان گفت: در حال حاضر امکانات زیادی در این پلتفرم وجود دارد نخبگان حاضر در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات می توانند با توجه به این امکانات بهترین فرصت ها را برای آینده خود و حوزه خود فراهم کنند.

قول ادامه الکامپ با مدیریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران هم گفت: به دلیل مدیریت خوب در نمایشگاه امسال این قول را می‌دهم که تا بنده رییس شرکت سهامی نمایشگاه‌ها هستم، الکامپ با مدیریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حسین اسفهبدی افزود: در دولت هشتم که مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌ها بودم، برنامه‌ریزی کرده بودیم ظرف دو سال جیتکس را پشت سر بگذاریم. اما دولت تغییر کرد و این امر اتفاق نیفتاد.

وی افزود: در سال گذشته نمایشگاه به اتاق بازرگانی واگذار شد و آنها نسبتا موفق بودند اما موفقیت آنها به اندازه موفقیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نبود.

وی با بیان این که شرکت نمایشگاه‌ها ارزیابی‌های ویژه‌ای را از هر نمایشگاه دارد گفت: براساس گزارشی که گرفتم، الکامپ امسال بسیار موفق بود. به ویژه بخش کسب و کارهای نوپا و حمایت از این شرکت‌ها بسیار ارزشمند بود. همچنین بخش رسانه‌ای نمایشگاه بسیار خوب عمل کرد و رسانه‌های داخلی و خارجی پوشش خوبی از نمایشگاه داشتند.

اسفهبدی با بیان این که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، سازمانی شخصی نیست و منافع حاصل از الکامپ به خود صنف باز می‌گردد گفت: با مدیریت خوبی که در نمایشگاه امسال دیدیم، نمایشگاه سال آینده نیز توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار می‌شود و از دوستان خواهش می‌کنم تا زمانی که بنده مسوولیت نمایشگاه‌ها را برعهده دارم، همین گروه نمایشگاه را برگزار کنند.

جسارت دولت، الکامپ 22 را پررونق‌تر خواهد کرد

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات هم گفت: الکامپ 22 زمانی می‌تواند پررونق‌تر باشد که دولت جسارت کافی را برای واگذاری سرویس‌ها به بخش خصوصی داشته باشد.

رضا باقری اصل با اشاره به این موضوع که حوزه فناوری تکنولوژی به سمت همگرایی می‌رود، گفت: بخش سرویس‌ها نقش بیشتری می‌تواند در اقتصاد ملی دنیا داشته باشد. همچنین اگر نگاهی بر اعداد و ارقام این حوزه در پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن داشته باشیم، متوجه می‌شویم که رشد این حوزه بیش از بخش‌ها بوده است و درنهایت می‌توانیم فضای بالقوه را تبدیل به فرصت‌های اقتصادی کنیم.

وی افزود: سهم آی سی تی در اقتصاد ملی ناچیز بوده و چیزی حدود دو درصد است و تا پایان برنامه ششم توسعه این رقم باید به 19.5 درصد افزایش یابد. بنابراین با وضعیت کنونی تحقق این رقم امکانپذیر نخواهد بود مگر اینکه شاهد تحولی در این حوزه باشیم.

مدیر پروژه دولت الکترونیکی تصریح کرد: فرصت‌های اقتصاد نفتی روبه پایان است و دیگر پولی وجود ندارد که دولت بخواهد مداخله‌ای در کسب و کار روز افزون داشته باشد. همچنین دولت باید حکمرانی و تنظیم مقررات را برای کسب و کار بخش خصوصی فراهم کند.

وی بیان کرد: فرصت بی نظیری برای کسب و کار در انبوهی از سرویس‌ها وجود دارد که می‌توان توسط بخش خصوصی محقق شود. همچنین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان یک سازمان مردم نهاد و بخش خصوصی می‌تواند جایگاه ویژه‌ای را در حوزه آی سی تی داشته باشد و فرصت تحول را محقق کند.

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: برجام به فرجام رسید اما قرار نیست که بخش خارجی سهمی از بازار ما را داشته باشد بلکه ما باید سهمی از بازار خارجی داشته باشیم. امیدوارم این فرصت بی نظیر محقق شود و اقتصاد 8000 میلیاردی به سمت بازارهای خارج از ایران رشد کند.

وی یادآور شد: هیات‌های خارجی از کشورهای همسایه به الکامپ آمدند، نباید از فرصت‌های اینچنینی دریغ کنیم و باید از فرصت‌های پیش رو بهره‌مند شویم.

باقری اصل گفت: سالن 18 که مربوط به کسب و کارهای نوپاست، نشان دهنده توانمندی و نوآوری‌های جوانان است. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هم باید در این زمینه پررنگ باشد و مورد حمایت ویژه دولت قرار بگیرد.

وی افزود: غرفه وزارت ارتباطات در سالن 41، دستورالعملی را در غرفه‌اش قرار داده که امیدواریم فرصتی فراهم شود تا بخش خصوصی برای ارائه سرویس‌ها حضوری پررنگ داشته باشد.

مدیر پروژه دولت الکترونیکی تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی از بی‌پولی مینالند اما برای تحقق فعالیت‌ها باید قوانین و مقررات را تسهیل کنند و ما هم اجرایی کنیم. اکثر سرویس‌ها با مشارکت بخش خصوصی محقق خواهد شد درحالی که هنوز دولت جسارت کافی را برای واگذاری سرویس‌ها به بخش خصوصی ندارد. اگر دولت این جسارت را یابد فضای 40 هزار متری برای الکامپ 22 کافی نخواهد بود و نام سالن دولت الکترونیکی باید به نام همکاری بخش خصوصی و دولتی تغییر نام دهد.

مسیر توسعه شرکت‌های فاوا با دیگر صنایع متفاوت است

در ادامه معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ایده در کسب و کارهای فناوری اطلاعات ظرف دو سال به محصول تبدیل شود.

امیر حسین دوایی اظهار کرد: توسعه شرکت‌های IT مسیر متفاوتی نسبت به سایر صنایع دارد که اگر آن را درک نکنیم دچار اشتباه می‌شویم.

دوایی با ذکر مثالی ادامه داد: در سالن 18 الکامپ امسال که کسب و کارهای نوپا محصولات خود را عرضه کرده‌اند، متوجه شدم که اغلب این کسب و کارها از خدمات ضروری از جمله مشاوره بی‌بهره هستند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به مدت زمان رسیدن به موفقیت در کسب و کارهای مختلف گفت: این که یک کسب و کار چقدر زمان نیاز دارد که از ایده به محصول موفق در بازار تبدیل شود، یکی از معیارهای تجاری است. این دوره در برخی حوزه‌ها پنج سال و در برخی حوزه‌ها تا 10 سال به طور می‌انجامد که به طور مشخص درباره شرکت‌های IT و به ویژه شرکت‌های فعال در حوزه اپلیکیشن دو سال است.

وی با اشاره به دیگر نیازهای شرکت‌های IT در مسیر توسعه گفت: نیاز به تجدید و به روز شدن در این کسب و کارها بالاست. برای مثال شرکت‌های IT در سال یک بار به آپگرید اساسی و چندین بار به به‌روزرسانی جزیی نیاز دارند که این سرعت بالای نیاز به تغییر، هزینه‌های زیادی را به آنها تحمیل می‌کند و به مجموعه بزرگی از فعالیت‌ها نیاز دارد که شاید در ابتدای راه اندازی یک کسب و کار نوپا، به چشم نیامده باشد.

الکامپ آینده، نیازمند 40 هزار متر مربع فضا

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور هم در این مراسم وعده داد: الکامپ سال آینده، بهترین نمایشگاه بین‌المللی ایران خواهد شد.

ناصر علی سعادت اظهار کرد: این نمایشگاه آغاز دوباره‌ای برای الکامپ است تا به جایگاه ملی و بین‌المللی واقعی خود برسد و در این راه با حمایت شرکت سهامی نمایشگاه‌ها، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان سازمانی مردم نهاد، برای نخستین بار دبیرخانه دایم نمایشگاه الکامپ را دایر کرده است.

وی ادامه داد: سال جاری 500 غرفه در 23 هزار متر مربع در نمایشگاه الکامپ برپا شد که از این تعداد 50 شرکت خارجی بودند. این موضوع را نیز باید تاکید کنم که تقاضا برای حضور در نمایشگاه بیش از 30 هزار متر مربع بود.

رییس سازمان نصر کشور گفت: در نمایشگاه امسال چندین هیات خارجی به بازدید از نمایشگاه پرداخته و برای حضور در نمایشگاه سال آینده اعلام آمادگی کرده‌اند. از سوی دیگر با توجه به حل مساله هسته‌ای و برجام، فضای مورد تقاضا برای شرکت‌های خارجی برای الکامپ 22 چند برابر خواهد بود.

سعادت با بیان این که امسال 80 شرکت نوپا به رایگان در نمایشگاه حضور یافتند وعده داد: سال آینده یک سالن کامل به این شرکت‌ها اختصاص خواهد یافت و امیدواریم پذیرای 500 کسب و کار نوین فناورانه در نمایشگاه باشیم.

وی با بیان این که در سه روز نخست نمایشگاه بیش از 100 هزار نفر از الکامپ بازدید کردند گفت: ما برای نمایشگاه سال آینده چند خواسته مشخص داریم. یکی این که نمایشگاه به جای آذرماه در مهر برپا شود چرا که فاوا از صنایع محوری کشور است و استقبال مردم از نمایشگاه بسیار زیاد است و همین امسال هم مردم در برف و آلودگی و ترافیک به نمایشگاه آمدند.

سعادت گفت: خواسته دیگر ما این است که حداقل 40 هزار متر مربع فضا به الکامپ اختصاص داده شود و همچنین ساعت بازدید از نمایشگاه تا ساعت 19 باشد.

وی با تشکر از دبیر شورای عالی فضای مجازی، وزیر و مدیران وزارت خانه و رییس شرکت سهامی نمایشگاه‌ها گفت: امسال کار بی‌نظیری در ستاد خبری انجام شد و بیش از 100 رسانه داخلی و 10 رسانه خارجی اخبار الکامپ را پوشش دادند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین