کد خبر: ۳۳۷۸۶۲
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۶
معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه‌ای به طالب ریفاعی، دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی محدودیت سفر اتباع برخی کشورها به ایران را در تعارض اساسی با اهداف صلح‌طلبانه‌ی گردشگری دانست.
آفتاب‌‌نیوز :
در نامه مسعود سلطانی‌فر خطاب به دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی آمده است: «همانگونه که مستحضرید، متاسفانه دولت آمریکا در اقدامی مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد خود، با تصویب لایحه‌ای اتباع 38 کشور جهان را که با آنان لغو روادید منعقد کرده بود، ملزم کرده تا در صورت سفر به کشور کهن و پرجاذبه ایران برای ورود مجدد به خاک آمریکا درخواست روادید کنند.

این اقدام سیاسی آمریکا که با هدف ایجاد محدودیت سفر به ایران و در نتیجه آسیب به صنعت گردشگری ایران اتخاذ شده است، صرف‌نظر از این‌که مغایر قواعد و حقوق بین‌المللی است، در تعارضی اساسی با اهداف صلح‌طلبانه‌ای است که گردشگری همواره در پی آن بوده است.

تصدیق می‌کنیم که گردشگری نقشی بی‌بدیل و بی‌رقیب در گسترش و تعمیق دوستی و نزدیکی ملت‌ها و حتی دولت‌ها ایفا کرده و قادر است تفاوت‌ها را به جاذبه و متعاقب آن محل مفاهمه و دوستی بدل کند، بر همین اساس است که سازمان جهانی جهانگردی تمامی دولت‌ها را تشویق می‌کند تا با تسهیل جابجایی آزادانه گردشگران و تامین دسترسی همگانی و آسان برای این طیف زمینه لازم برای تحقق این مهم را فراهم آورند.

ما نیز بر این باوریم که روح و ذات گردشگری با ارتباط و احترام متقابل عجین بوده، فلذا ماهیتا با هرگونه خشونت‌ورزی و افراط‌گرایی در تضاد است و از همین رو تبعات و پیامدهای هر نوع ناامنی و تنش در وهله اول معطوف به صنعت پویا، انسانی و صلح مدار گردشگری می‌شود.

تصویب چنین قوانینی، فضای آرام‌بخش گردشگر و برنامه‌های معطوف به توسعه پایدار جوامع محلی را به تلاطم و چالش جدی می‌اندازد، مگر آن‌که مدیران و صاحب‌نظرانی همانند جناب‌عالی که برای سالیان متمادی نقش ممتاز و سازنده‌ای در این عرصه داشته‌اید، هم‌صدا با افکار عمومی جهانی نسبت به این‌گونه تصمیمات نادرست واکنش جدی نشان دهند.

وظایف خطیر آن سازمان، به عنوان تنها نهاد مسؤول سازمان ملل متحد در عرصه توسعه گردشگری دنیا، ایجاب می‌کند که در دفاع از صلح جهانی، آزادی و حق انتخاب گردشگران به صراحت و با صدای رسا تبعات نادرست این اقدام ناعادلانه آمریکا علیه جامعه جهانی گردشگری را گوشزد کند. این حداقل انتظاری است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی فعال و موثر از خانواده بزرگ گردشگری می‌تواند از سازمان متبوع جنابعالی داشته باشد.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین