کد خبر: ۳۳۸۳۴۲
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۹
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: اعداد و ارقام چمران در مورد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای تهران صحیح نیست.
آفتاب‌‌نیوز :
 محمد هادی حیدرزاده گفت: با توجه به اهمیت موضوع مصوبه هیئت وزیران در خصوص کاهش آلودگی هوا، کارگروه های استانی در 8 کلانشهر آلوده هوا نیز در جلسات خود به بررسی و پیگیری برش های استانی پرداخته اند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه ملی آلودگی هوا هر ماه بطور منظم توسط ریاست سازمان حفاظت محیط زیست برگزار و مصوبات و پیشرفت برنامه های مربوطه بررسی می گردد، افزود: در این مصوبه درچند محور اقدامات مناسبی صورت گرفته، از جمله آن ارتقاء کیفیت سوخت، که می توان با اطمینان گفت هم اکنون بنزین توزیعی در 8 کلانشهر از استاندارد لازم برخوردار است.

وی ادامه داد: بر اساس آزمایشاتی که شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران و آزمایشگاههای معتمد بین المللی در بنزین توزیعی در جایگاههای پخش سوخت به انجام رسانیده اند، میزان بنزن و ترکیبات آروماتیک حتی مقداری پایین تر از حد استاندارد بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین با بیان اینکه در بحث استاندارد خودروها نیز اقدامات مناسبی صورت پذیرفته گفت: بعد از چندین سال وقفه در انجام تعهدات شرکت های خودروساز داخلی و پیگیری های صورت گرفته توسط سازمان حفاظت محیط زیست، از سال گذشته تمام خودروهای تولید داخل دارای استاندارد یورو 4 می باشند.

وی با اشاره به اینکه در بحث از رده خارج کردن خودروهای فرسوده با توجه به اینکه طی چند سال قبل از آغاز بکار دولت تدبیر و امید، میزان از رده خارج کردن خودروهای فرسوده تقریباً نزدیک به صفر بوده است، اظهار داشت: فقط در سال 93 ، چهارصد هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده که از این میزان سهم شهر تهران صدهزار خودرو بوده است.

حیدرزاده ادامه داد: الیته اعتقاد داریم این اعداد نسبت به تعداد خودروهای فرسوده کماکان پایین بوده و تلاش بیشتری باید در این حوزه صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تدوین استانداردهای جدید معاینه فنی خودرو و آلودگی صوتی درمراحل پایانی خود قرار دارد، بیان داشت: در بحث معاینه فنی خودروها تمام تلاش دولت متقاعد کردن مجلس برای بازگرداندن سن معاینه فنی به دو سال می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین گفت: در بحث حمل و نقل عمومی اعتقاد بر این است که کلید کاهش آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگسازی استفاده از آن است که امیدواریم هم دولت و هم شهرداری ها در این حوزه اقدامات جدی تری صورت دهند.

وی افزود: در این زمینه رئیس جمهور دستورات لازم را در خصوص حمایت از حمل و نقل عمومی شهرتهران درمراسم افتتاح خط 3 مترو تهران صادر نموده است.

حیدرزاده ادامه داد: همچنین با توجه به آسیب شناسی های صورت گرفته نیاز به قانون هوای پاک که متناسب با وضعیت فعلی آلودگی هوا باشد، احساس گردید که در این راستا لایحه هوای پاک بعد از چندین ماه بررسی کارشناسی و فنی به مجلس ارائه گردید.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست تهران؛وی گفت:این لایحه پس از بررسی در کمیسیون های مرتبط، آماده ارائه به صحن علنی مجلس می باشد که امیدواریم این اتفاق تا آغاز بکار مجلس جدید تحقق یابد و برگ زرینی در کارنامه مجلس فعلی رقم خورد.

پاسخ به چمران

حیدرزاده در ادامه ضمن استقبال از حساسیت شورای اسلامی شهر تهران نسبت به موضوعات حوزه محیط زیست، اظهارنظرهای چندروزه گذشته رئیس شورای شهر تهران در حوزه آلودگی هوا را غیرفنی دانست و افزود: براساس قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تنها مرجع اعلان نقش آلودگی هوا در سلامت شهروندان و آمار مرگ و میر صرفاً وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و اظهارنظرهای غیررسمی و احساسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی می تواند تبعات قانونی داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه گفت: بر اساس گزارش رسمی نماینده اورژانس تهران در جلسه اخیر کمیته هماهنگی مواقع اضطرار، میزان مراجعه به اورژانس در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته حدود 3درصد افزایش در مأموریت های ذاتی اورژانس داشته که بر اساس نظریه همین مرجع، برودت بیشتر هوا نسبت به سال گذشته و شیوع بیماری های ویروسی در افزایش این میزان تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: اگرچه اعتقاد داریم، آلودگی هوا در بحث تهدید سلامت شهروندان اثر مستقیم دارد و به همین دلیل دولت در این حوزه دغدغه جدی و برنامه عملیاتی دارد.

حیدرزاده گفت: در حوزه معادن شن وماسه به عنوان یکی از کانون های ایجاد آلودگی هوا، سازمان حفاظت محیط زیست از منظر قانونی صرفاً در مواردی می تواند نقش حاکمیتی و نظارتی خود را ایفا نماید که این معادن دارای بار آلودگی زیست محیطی باشند.

وی ادامه داد: موضوعاتی از جمله میزان عمق برداشت، پروانه بهره برداری و میزان آن اساسا در حوزه مأموریت های این سازمان نمی باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: البته حسب وظایف ذاتی، دهها معدن طی سه ماهه گذشته در محدوده استان تهران مورد پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران قرار گرفته و بسیاری از آنها به علت دارا بودن معضلات زیست محیطی با برخورد قانونی و حاکمیتی این دستگاه مواجه شده اند.

حیدرزاده با اشاره به اینکه معادن شن و ماسه منطقه 18 تهران نیز عمدتاً دارای مشکلاتی می باشند، اظهار داشت: موضوعات این معادن در حوزه مأموریت های اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نبوده، البته در بحث آلودگی های زیست محیطی با این معادن نیز برخورد خواهد شد.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه کمیته هماهنگی مواقع اضطرار آلودگی هوا صرفاً جهت اجرای برنامه های فوری و کوتاه مدت طبق دستورالعمل شرایط مواقع اضطرار اختیار تصمیم گیری دارد،گفت: تعطیلی این معادن در شرایط هشدار و اضطرار به جهت کاهش بار آلودگی ذرات معلق، تصمیمی درست، فنی ، کارشناسی و قانونی بوده است.

حیدرزاده افزود: به نظر می رسد عدم اشرافیت ریاست شورای اسلامی شهر به حوزه اختیارات کمیته هماهنگی مواقع اضطرار می تواند ناشی از عدم حضور نماینده شورای اسلامی شهر تهران علی رغم دعوت های مکرر در جلسات مربوطه باشد، گرچه حضور نماینده رسمی شهرداری تهران در جلسات و تصمیم گیری ها، مبین مشارکت مدیریت شهری تهران در تصمیم گیری های قانونی و کارشناسی این کمیته است.

تخریب باغ‌ها، ساخت و ساز و جمعیت، عوامل آلودگی هوا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: در اینجا لازم می دانم به این موضوع اشاره کنم که قدرت خودپالایی شهر تهران به علت بارگذاری جمعیت شدید ، ساخت و سازهای لجام گسیخته و تخریب باغات به شدت کاهش پیدا کرده بطوریکه بعد از بارش های مقطعی بلافاصله کیفیت هوای تهران افت چشمگیری حتی در روزهای تعطیل پیدا می کند.

حیدرزاده گفت: پیشنهاد می دهم چمران علاوه بر پیگیری مأموریت های دستگاههای حاکمیتی، گزارشی از تراکم فروشی های مکرر، تخریب باغات و ساخت و سازهایی که باعث مسدود شدن کریدورهای هوای تهران شده است، را در دوران مختلف ریاست شورای شهر تهران اعلام کنند.

به گزارش خبرآنلاین، وی در پایان ضمن تأکید مجدد به سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری درحوزه محیط زیست به عنوان نقشه راه ، خاطرنشان کرد: با توجه به سیاستهای ابلاغی ایشان و قرارگرفتن در سال "دولت، ملت همدلی و هم زبانی" معتقدم عزم ملی در حوزه حل بحرانهای زیست محیطی لازم و ضروری است، ضمن اینکه در شرایط فعلی و نزدیکی به انتخابات استفاده ابزاری از این مقولات شایسته نظام دینی و مردم سالاری نیست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین