کد خبر: ۳۳۸۵۹۸
تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۳
نشریه فارین پالیسی در گزارشی نوشت: وزیر امور خارجه ایران در مذاکرات اخیر درباره سوریه، خواستار قرار گرفتن نام سازمان سیا در فهرست گروه‌های تروریستی شد.
آفتاب‌‌نیوز :
آمریکا، روسیه، ایران و عربستان سعودی بر سر این‌که این که کدام‌یک از شورشیان سوری باید تروریست محسوب شوند و به آنها شلیک شود و این‌که کدامیک باید میانه رو تلقی شوند، اختلاف دارند.

بحث‌های بین‌المللی برای مستثنی کردن گروه‌های شبه نظامی سوریه از گفت‌وگوهای صلح منجر شد تا محمد جواد ظریف دیپلمات ارشد ایران، هفته گذشته پس از آن که دولت یک کشور رقیب پیشنهاد داد نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد،تهدید کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گیرد.

فارین پالیسی در ادامه نوشت: این بحث که در روز جمعه گذشته پشت درهای بسته در هتل پالاس نیویورک انجام شد، بعید است به قرار گرفتن نام هر دو سازمان در فهرست گروه‌های تروریستی منجر شود اما نشان دهنده چالش‌هایی است که دولت اوباما، رییس جمهور آمریکا و دیگر قدرت‌ها برای انتخاب گروه‌های سوری با آن مواجه هستند.

هرچند مشخص نیست که کدام دولت تلاش کرده است نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد.

ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن که ماموریت داشت فهرستی از گروه‌های تروریستی در سوریه را ارائه کند، رونوشت فهرست اولیه خود را روز جمعه گذشتته به وزیران امور خارجه داد تا درباره آن در بین اعضای گروه حمایت از سوریه صحبت شود. این فهرست شامل گروه‌هایی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و دیگر متحدان دولت سوریه تا یگان‌های حفاظت از خلق متعلق به شبه نظامیان کرد که مورد حمایت آمریکا است و گروه‌های اسلامی تندرو مانند احرار الشام و جیش الاسلام بود.

وزیر امور خارجه ایران بلافاصله برخواست و با عصبانیت هشدار داد که اگر گفت‌وگو درباره تروریسم سوریه به سمت ایران معطوف شود ما آماده هستیم فهرست خود را معرفی کنیم.

وی گفت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در صدر فهرست او قرار دارد و این انتقاد محمد جواد ظریف نخستین بار در روزنامه الحیات منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نوشته نشریه فارین پالیسی، نشریه فارین پالیسی همچنین نوشت: اما ظریف تنها کسی نبود که اعتراض کرد. دو دیپلمات از لبنان و عراق نیز پس از قرار گرفتن یک حزب سیاسی متعلق به نبیه بری رئیس مجلس لبنان و شبه نظامیان از جمله عصائب اهل الحق مرتبط با دولت عراق نیز اعتراض کردند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد که گروه‌های در حال جنگ با نیروهای روسیه در سوریه، شامل جیش‌الاسلام نیز باید در فهرست تروریست‌ها قرار گیرند.

این بحث‌ها سبب شد تا جوده در نهایت در تلاش برای بازگرداندن نظم به نشست، از مقامات خواست از بحث درباره فهرست تروریستی دست بردارند و رونوشت‌هایی را که وی تحویل داده بود بازگردانند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین