کد خبر: ۳۳۸۹۳۲
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۰
مسئول مرکز پزشکی سازمان لیگ با اشاره به لغو دیدارهای روز یکشنبه لیگ برتر از سوی کمیته اضطرار آلودگی هواگفت: بر اساس معیارهای جهانی برگزاری مسابقات مشکلی نداشت ولی این موضوع تحمیل شد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش تابناک، زهره هراتیان پیرامون بحث های صورت گرفته پس از لغو دیدارهای روز یکشنبه لیگ برتر فوتبال عنوان کرد: ارگانی مثل فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ دارای یک مرکز پزشکی است که خوشبختانه برای نخستین بار همه اعضای آن پزشک ورزشی هستند که در واقع موضوعاتی مثل آلودگی یا گرمای هوا مورد توجه ویژه اعضای آن قرار دارد. پزشکان هم احساسی تصمیم نمی گیرند بلکه بر اساس داده‌ها تصمیم‌گیری می کنند. مشکل ما این است که طبق استانداردها تصمیم‌گیری نکرده ایم.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که آیا بر اساس استانداردهای جهانی می شد بازی‌ها را برگزار کرد، گفت: مشکل اصلی ما ذرات زیر ۲/۵ میکرون است نه مونوکسیدکربن یا دی‌اکسیدگوگرد. ما همواره بر اساس یک جدول استاندارد از کالج پزشکی ورزشی آمریکا شاخص‌ها را در نظر می گیریم که برای هر شاخص یک تعریف ویژه در نظر گرفته شده است.

عضو کمیته پزشکی AFC ادامه داد: بر اساس این جدول، میزان شاخص‌ها تا زیر ۱۵۰ هیچ توصیه و نگرانی را به دنبال نداشته است که چون به این عدد هنوز نرسیده‌ایم ما مشکلی برای برگزاری بازی نداریم. در این جدول آمده که اگر این عدد بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرد کسانی که مشکل دارند بیرون نیایند یا بهتر است کودکان از منزل خارج نشوند. حرف ما این است که آنها چرا روی فوتبال تاکید کرده‌اند.

هراتیان در خصوص اینکه اگر از شما نظرخواهی می شد مجوز برگزاری بازی‌ها را صادر می کردید، گفت: بله چون بر اساس استانداردها شرایط برگزار بازی مهیا است. متاسفانه طوری با آقای تاج صحبت کردند که چاره‌ای جز لغو بازی‌ها نبود. آنها تاکید کردند اگر اتفاقی رخ بدهد مسئولیتش با سازمان لیگ است که این رفتار درست نیست. اگر می خواهند شاخص ها را در نظر بگیرند باید دستگاه‌ها را به ورزشگاه ببرند و آن منطقه را بررسی کنند نه اینکه بخاطر یک موضوع  کلی فقط فوتبال را مورد خطاب قرار دهند.

وی با بیان اینکه همه در معرض آلودگی قرار دارند، یادآور شد: فردی که در ورزشگاه حضور پیدا می کند با آن فرد که در مرکز شهر قرار دارد هیچ تفاوتی ندارد. سوال ما این است که آیا تیم ها این روزها تمرین نمی‌کنند؟ آیا رشته های دیگر در معرض خطر قرار ندارند و آلودگی فقط برای فوتبال دردسرساز شده است. آنها گفته اند یک ورزشکار سه، چهار برابر فرد عادی نیاز به اکسیژن دارد به عنوان یک پزشک از دوستان می خواهم که اسناد این ادعا را در اختیار ما قرار دهند یا بگویند منبع این اظهار نظر کجا بوده است.

هراتیان همچنین گفت: ما به تصمیمات وزارت بهداشت برای حفظ سلامت عمومی جامعه احترام می‌گذاریم و می‌پذیریم ولی اینکه تنها به فوتبال تاکید کنند و بدون دلیل علمی این کار صورت گیرد چندان مناسب نیست.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین