کد خبر: ۳۳۹۰۰۹
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۷
دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: اسرائیلی‌ها در داخل و خارج باید نگران باشند. مساله مهم داشتن امید به زوال اسرائیل است. ما خواهان پول عرب‌ها و ارتش‌هایشان نیستیم، فقط کسانی که در سوریه می‌جنگند برای از بین بردن اسرائیل در عرصه هستی کافی هستند.
آفتاب‌‌نیوز : به نقل از سایت شبکه المنار لبنان، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان امروز (یکشنبه) در ساعت 14:30 به وقت محلی در سالن مجتمع شاهد- بیروت سخنرانی خود را به مناسبت هفتمین روز شهادت سمیر قنطار، از رهبران مقاومت ایراد کرد.

سید حسن نصرالله عنوان داشت: من مجددا شهادت کسانی که به همراه سمیر قنطار در جرمانا به شهادت رسیدند، تسلیت می‌گویم.

وی تصریح کرد: باید در لبنان نیز یادآور شویم که ما نیز چند روز یک بار با شهیدانی که به خاطر وظیفه مقدس به شهادت می‌رسند، وداع می‌کنیم و به خانواده‌هایشان تبریک و تسلیت می‌گویم.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین عنوان داشت: دو عید مبارک مسلمانان و مسیحیان که میلاد حضرت مسیح (ع) و میلاد پیامبر (ص) است، تبریک می‌گوییم و این همزمانی در این مناسبت را تبریک می‌گوییم، هرچند که ما خواهان روزی بودیم که در آن مسیحیان و مسلمان با شادی واقعی این عیدها را به سر برند.

دبیرکل حزب الله لبنان عنوان داشت: ما از سال‌ها قبل در منطقه نه طعم عید و نه شادی عید را نچشیده‌ایم، به ویژه در سالهای اخیر که منطقه ما دچار جنگ‌های ویران گری شد که به رژیم صهیونیستی خدمت می رساند. در هر حال ما تلاش می‌کنیم که از این عید و از هر عیدی برکت‌های آن را بگیریم و معنای این امر این است که ما علی رغم اندوه‌ها تلاش می‌کنیم که شادی را بکاریم.

وی افزود:‌ در این مناسبت گرانقدر دوست دارم که زمانی را به صحبت در مورد شهید قنطار اختصاص دهم تا برخی از حق وی را ادا کرده باشم و با اشاره به برخی از ویژگی‌های وی مسئولیت خود را ادا کنیم و شهید قنطار خود یک مکتب و نماد بود.

سید حسن نصرالله افزود: از زمانی که وی جوان بود به صورت یک جوان جدی و مسئول و مومن به مسأله فلسطین را داشت و وی هم و غم مسأله فلسطین را داشت و به خاطر آن جنگید. این نخستین صفت است و این آغاز همان چیزی است که مردم از طریق آن قنطار را شناختند. شهید قنطار می توانست که در میان خانواده‌اش و مردم روستایش باقی بماند، اما وی از جوانی مسیر مقاومت را انتخاب کرد و ویژگی‌های او بیانگر ویژگی‌های بسیاری از جوانان لبنان و کشورهای عربی است که به گروه‌ها و سازمان‌های فلسطینی پیوستند و ما بسیاری از جوانان عرب را به یاد می‌آوریم که به لبنان آمدند و به این تشکیلات پیوستند. سمیر قنطار در این امر نماینده آن نسل مسؤول و آگاه است که به فلسطین ایمان داشت و به خاطر فلسطین جنگید و بسیاری از آن‌ها در فلسطین شهید شدند.

وی افزود: این یک مسئولیتی را مترتب می‌شود، چراکه از دهه‌ها قبل برنامه‌های فرهنگی و تربیتی در چارچوب جنگ نرم وجود دارد تا جوانان امت ما از مسائل بزرگ و از رفتارهای جدی دور شوند و غرق در اندوه‌ها و مسائلی شوند و سرگرم اموری گردند که نه سرنوشت و آینده‌ای را نمی‌سازد.

وی در ادامه گفت: ما به این روحیه مسئولانه و جدی نیاز داریم که سمیر قنطار از زمان پیوستنش به مقاومت فلسطین تا شهادتش در خاک سوریه آن را بیان کرد. از ویژگی‌های سمیر قنطار جان فشانی بی حد و مرز وی بود. عملیاتی که وی در آغاز راه خود انجام داد، از آن دست عملیاتی بود که به شهادت یا به اسارت منتهی می‌شد. کاملا مثل آنچه که در این روزها در عملیات با سلاح سرد در فلسطین صورت می‌گیرد و کسانی که به این نوع عملیات می‌پردازند بسیار شبیه کسانی هستند که دست به عملیات استشهادی می‌زنند و این روحیه است که بیانگر جوهره مقاومت است و مقاومت بدون جان فشانی و بدون بخشیدن معنا ندارد.

وی افزود: برخی ممکن است اندیشه مقاومت و آرمان آن را بپذیرند، اما آماده جان فشانی نیستند و حتی برخی منکر مقاومت می‌شوند. ما در سالگرد قنطارها نیازمند باز پس‌گیری روحیه جان فشانی هستیم، چرا که این شرطی اساسی برای قیام مردم و ادامه مقاومت و ساختن آینده و عزت امت است.

قنطار هیچگاه تسلیم نشد

سید حسن نصر الله خاطر نشان کرد: ویژگی سوم پایداری در زندان در طول 30 سال بود. همگان باید بیاندیشند و کمی در مورد این مسأله فکر کنند که اسارت به مدت 30 سال به چه معنا است. کلمه‌ای است که گفته می‌شود، اما در واقع عمری مملوء از پایداری، تحمل و صبر است و وی علیرغم این در چهره‌اش جز پایداری و تحمل و به چالش کشیدن را نمی‌دیدیم و وی عقب نشینی نکرد و تسلیم نشد و در مقابل زندانبان‌هایش و در مقابل سال‌های طولانی حبس ضعف نشان نداد و ناامید نگشت و این مسأله بسیار مهم است.

سید حسن نصر الله تصریح کرد: برخی وارد زندان‌ها شدند و از زندان‌ها در میان اسیران عرب و فلسطینی‌ خارج شدند، اما با هر دسته‌ای که از زندان خارج می‌شد، سمیر قنطار در زندان مانده بود. این کوه در واقع کوه اراده و پایداری است. این مراحل کافی بود که قلب هر مردی را بشکند، اما این مسائل در مقابل سمیر قنطار ناتوان ماندند.

وی افزود:‌ داشتن پویایی حتی در سال‌های زندان از دیگر ویژگی‌های سمیر قنطار بود. برخی افراد احتمالا دچار یأس و ناامیدی می‌شوند، اما سمیر قنطار مدرسه‌ای در طلب علم و آموختن بود و تلاش‌هایی را در داخل زندان صرف کرد و بیشترین حدی که یک اسیر در زندان انجام دهد، کار کرد و وی نیروهای مقاومت را خطاب قرار می‌داد و آن‌ها را به صبر و پایداری و ادامه راه فرا می‌خواند و این کاری بود که در طی این سال‌ها به ویژه سال‌های اخیر انجام می‌داد.

صدها تریبون رسانه‌ای برای فرونشاندن همت مقاومت تلاش می‌کنند

وی افزود: امت،‌ ملت‌ها و نیروهای مقاومت همواره نیازمند گفتمانی برای ترغیب و خیزش مقاومت هستند، چرا که در مقابل این گفتمان، ما شاهد صدها تریبون رسانه‌ای هستیم که هم و غم آن‌ها فرو نشاندن همت‌ها و سست کردن اراده‌ها و سوق دادن مجاهدان و هر محیط خاستگاه مقاومت و جهاد به سمت عقب‌گرد و شانه خالی کردن از مسئولیت است.

وی افزود: سمیر قنطار دارای پویایی و فعالیت بود و هیچ روزی کسالت از خود نشان نداد و در هیچ روزی آرام نگرفت. در مورد پنجمین ویژگی قنطار که از مهمترین ویژگی‌های نیروهای مجاهدت است و قنطار از آن برخوردار بود، ویژگی از خود گذشتگی است. در هر مقاومتی زمانی که خودبینی وارد شود و شخص خودش را در نظر و در روشش در اولویت ببیند و زمانی که منافع و حفظ جان وی و نامش اولویت داشته باشد، این امر به این معنا است که این مقاومت در حال خطر است و مقاومتی که این شخص متنسب به آن است، در خطر روحی و موجودیتی به سر می‌برد.

سمیر قنطار مشکل آزادسازی اسیران را حل کرد

وی افزود: از مسائل اساسی برای نیروهای مقاومت این است که آن‌ها از یکدیگر حمایت می‌کنند و در خطوط مقدم مسئولیت را می پذیرند و در آن پیش می‌روند. من با صراحت هر چه تمامتر می‌گویم که مهمترین موضع در سال‌های گذشته که در من و در برادرانم اثر بزرگی را بر جای گذاشت، این است که زمانی که در مورد بازداشت شدگان بعد از یک سال مذاکره می‌کردیم و در آن هنگام مقاومت سه تن از افسران اسرائیلی را از مزارع شبعا و پس از آن یک افسر را به اسارت گرفت و ما وارد مذاکرات طولانی مدت شدیم، از اولین روز تا آخرین روز مشکل اساسی سمیر قنطار بود، چراکه اسرائیل آزادی وی را نمی‌پذیرفت. مذاکرات زمان طولانی به طول انجامید و مشخص بود که اسرائیل یا این تعداد از اسیران از جمله عبید و الدیرانی را آزاد می‌کند که آن‌ها نیز سال‌های طولانی در بازداشتگاه‌ها گذرانده بودند و عملیات در این جا متوقف می‌شد و ما پایبندی در مقابل تمامی بازداشت شدگان داشتیم. ما در این جا از یک سو در مقابل مشکل اخلاقی قرار گرفتیم و از سوی دیگر مشکل در زمینه عمل کردن و واقع بینی بود.

سید حسن نصرالله گفت: این عملیات متوقف شد و ما یا باید این گزینه را انتخاب می‌کردیم که سمیر قنطار را در زندان رها کنیم و یا عملیات را رد کنیم و همگان در زندان باقی بمانند. اوضاع واقع برای ما بسیار دشوار بود، اما کسی که این موضع را حل کرد، سمیر قنطار بود که مسئولیت خود را بر عهده گرفت و ما را از این تعهد اخلاقی آزاد کرد و او پیامی برای ما فرستاد که محتوایش این بود که وی مشکلی با این مساله ندارد اگر مساله به دلیل وی متوقف شده است. این در زمانی بود که هر شخصی می‌توانست خواهان اعمال فشار بیشتر و مذاکره برای آزادی خود شود.

وی افزود: سمیر قنطار از آغاز به صورت شریفانه و با سطح اخلاقی والایی رفتار کرد و حتی زمانی که اسیران از زندان خارج شدند به آن‌ها تبریک گفت و از نظر من این از مهمترین ویژگی‌هایی بود که می‌بایست در چنین مناسبتی بر روی آن تامل می‌کردیم. مساله ششم اصرار وی برای ادامه راه بود. وی زمانی که از زندان خارج شد می‌توانست بگوید که من تحمل کردم و ادای دین کردم و هیچ کس نیز در این شرایط بر وی خرده نمی‌گرفت و وی می‌توانست در این دامنه باقی بماند، اما وارد عرصه نظامی نشود که وی را در دامنه خطر قرار می‌داد. من به وی پیشنهاد کردم که می‌تواند یک نقش نمادگرایانه را پس از گذشت 30 سال زندان ایفا کند و می‌تواند نقش بسیار گسترده‌ای را در برانگیختن مقاومت ایفا کند و او گفت که مانعی ندارد ،اما گفت که می‌خواهد مبارز باشد و از فلسطین آمده است تا به فلسطین باز گردد و او خواهان پیوستن به دوره‌های نظامی شد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اسرائیلی‌ها همانطور که در حال حاضر نگران هستند، وظیفه‌شان این است که در داخل و خارج نگران باشند و ترساندن ما فایده‌ای ندارد و اگر کسی باشد که در برآورد اشتباه کرده باشد، این اسرائیل است، نه ما.

وی افزود: این سمیر قنطار بود که می‌خواست در خطوط مقدم باشد تا اینکه تحولات سوریه حاصل شد و چشم انداز را برای این باز کرد که مقاومت مردمی سوریه وجود داشته باشد و وی دید که می‌تواند کمک کند و دست به اقدام برجسته‌ای در اینجا بزند و خواهان اجازه به وی برای پیوستن به نیروهای مقاومت در سوریه شد.

اسرائیل تلاش می‌کند نام ایران را بر هر مقاومتی بزند

سید حسن نصرالله گفت: اسرائیل خواهان از بین بردن هر طرح مقاومت مردمی سوریه در جولان بود و به همین دلیل تمامی افرادی را که منتسب به این مقاومت بودند، تحت تعقیب قرار می‌داد و هر شخصی فقط به صرف وابسته بودن به این مقاومت بازداشت یا کشته می‌شد. این مسأله دلالت بر حساسیت این امر برای اسرائیل دارد. اسرائیل تلاش می‌کند تا نام ایران را بر مقاومت بزند، چراکه اسرائیل هویت ملی را به رسمیت نمی‌شناسد و معتقد است آن کسی که با اسرائیل می‌جنگد جاسوس ایران است.

وی افزود: از آغاز هر آنچه که رخ داد صرفا مسأله سوری بود، سمیر قنطار و برادرانش نقش کمکی را ایفا کردند و تجربه را به مقاومت جوان سوریه انتقال دادند که امیدها بر آن بسته شده بود و دشمن از آن می‌ترسید به همین دلیل سطح تهدید اسرائیل را بسیار بالا دیدیم.

وی افزود: با مسأله جولان با این حساسیت برخورد می‌کنند، چراکه آن‌ها نمی‌خواهند دری از این دست در مقابل آن‌ها باز شود و علت آن فقط ترسشان از آزادسازی جولان نیست، بلکه به دلیل بازگرداندن جولان به نقشه سیاسی است. اسرائیل می‌خواست مقاومت سوریه و طرح جدید مقاومت زنده به گور شود.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: برخی معتقد بودند که اسرائیل در برآوردش اشتباه کرده است، اما در هر حال اسرائیل بر این اساس رفتار می‌کند که این پرونده بسیار حساس است و امکان گذشت در آن وجود ندارد و این امر این برخورد را از سوی همگان ملزم می‌سازد که در برخورد با این پرونده سطح بالایی از اهمیت را قائل شوند و مقاومت می‌تواند جولان اشغالی را به نقشه سیاسی باز گرداند و این در حالی است که دشمن خواهان ملحق کردن جولان به اراضی اشغال شده خود است.

ایمان به زوال اسرائیل عمق نبرد است

سید حسن نصر الله عنوان کرد: ویژگی هفتم امید به آزادسازی فلسطین و ایمان به زوال اسرائیل است. این عمق نبرد است و در این جا و در این عرصه نزاع قوی و روحی میان جبهه مقاومت با دشمن اسرائیلی برقرار است. دشمن از روزهای نخست غصب فلسطین به خاطر این مسأله تلاش می‌کرد و همچنان این کار را می‌کند تا فلسطینی‌ها و ملت‌های منطقه هر امیدی برای از بین رفتن اسرائیل را از دست بدهند و اسرائیل بر روی آگاهی ما و عقل ما و اراده ما کار می‌کند و این جنگ فرهنگی و فکری است، چراکه کسی که امید را از دست بدهد، همه چیز را از دست داده است و در هر جبهه‌ای که خواهان ضرر رساندن به دشمن باشیم کافی است که به اراده نبرد در این ارتش لطمه وارد شود و امید پیروزی در میان دشمن پایان یابد تا این دشمن در مقابل تو فروبپاشد.

اسرائیل می‌خواهد بگوید که این رژیم ابدی است

سید حسن نصرالله گفت: اسرائیل می‌خواهد ما را به جایی برساند که بگوید نتیجه تمامی تحولات این است که دیگر شما هیچ امیدی ندارید و این رژیم باقی می‌ماند و ابدی است و قدرتمند است و کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار دارد و قدرتمندترین ارتش در منطقه و قوی ترین نیروی هوایی در منطقه را در اختیار دارد و پشتش آمریکایی قرار دارد که حتی این مسأله را نمی‌پذیرد که اسرائیل به خاطر جرم‌ها و اقدامات تروریستی‌اش محکوم شود.

دبیرکل حزب الله لبنان عنوان کرد: در هر رفتار اسرائیل از آغاز این مسأله نمایان بود که اسرائیل می‌خواهد به هر کسی که مسأله فلسطین برایش اهمیت دارد، بگوید که هیچ امیدی نداشته باشید و منتظر چیزی نه از سوی شورای امنیت و نه از جامعه بین‌المللی و نه از سوی اعراب نمانید و منتظر طوفان قاطعیتی از عرب‌ها و نه بازگردان امید و نه ائتلاف اسلامی عربی و نه ائتلاف بین‌المللی ضد تروریست نباشید که اسرائیل شریکی است که جهان آن را در جنگ علیه تروریست حتی در نزد برخی از نظام های تروریستی به رسمیت می‌شناسد و آنچه که باید از نظام‌های عربی انتظار داشته باشید آن چیزی است که ظرف سال‌های مدید گذشته دیده‌اید، اما مکتب سمیر قنطار و مقاومت می‌گوید که جایی برای ناامیدی وجود ندارد.

هر دولت اشغالگری در پایان از بین می‌رود

وی افزود: بر اساس تجربه‌های تاریخ و ملت‌ها هر دولت اشغالگر می‌تواند برای صدها سال باقی بماند اما در پایان از بین خواهد رفت، هر چند که ممکن است بخشی از یک امپراتوری بزرگ باشد، اما از بین می‌رود. دولتی که به قدرت ذاتی و درونی خود متکی نیست بلکه وابسته به آمریکایی است که هرگونه حمایتی را به آن ارائه می‌دهد در‌ آینده این رژیم مستهلک خواهد شد و از بین بردن آن آسان می‌شود.

وی افزود: مقاومت در لبنان و فلسطین با امکانات محدودی که داشت توانست پیروزی‌ها و پایداری‌هایی را در مقابله با دشمن اسرائیلی رقم بزند و این امکانات ناچیزی بود، پس اوضاع در صورت استفاده از امکانات امت اسلامی چگونه می‌شد.

ما خواهان پول عرب‌ها و ارتش‌هایشان نیستیم

سید حسن نصر الله گفت: ما خواهان پول عرب‌ها و ارتش‌هایشان نیستیم، فقط کسانی که در سوریه می‌جنگند برای از بین بردن اسرائیل در عرصه هستی کافی هستند.

وی افزود: ما نیازمند تقویت امید هستیم و به همین دلیل امروزه به مقاومت و پایداری و ثبات در سرزمین دعوت می‌کنیم و یکی از جنگ‌های آزادی که امروزه وارد آن شده‌ایم ماندن در سرزمین یعنی ماندن فلسطینی‌ها در سرزمینشان است. حتی اگر دست به هیچ مقاومتی نزنند و این امر باید برای باقی ماندن مسأله فلسطین ادامه داشته باشد.

وی افزود: مسئولیت امت این است که به فلسطینی‌ها برای ماندن در سرزمین و خانه‌هایشان کمک کند. این مسئولیتی بسیار بزرگ و خطیر است.

وی اظهار کرد: یقینا و بی هیچ تردیدی به ترور قنطار پاسخ خواهیم داد. شاهد مرزها از ناقوره تا آخرین پایگاه اسرائیل در جولان اشغالی باشید. سربازان دشمن کجایند؟ آیا همچون موش‌هایی در لانه خود مخفی شده‌اند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: ما از هیچ تبعات و تهدیدهایی نمی‌ترسیم. ما نمی‌توانیم در قبال ریختن خون مجاهدانمان و برادرانمان در هر مکانی از این جهان ساده بگذریم. ما خون شهیدانمان را احیا می‌کنیم و نبرد را به خاطر لبنان، فلسطین و سوریه و امت اسلامی ادامه می‌دهیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین