کد خبر: ۳۳۹۲۹۸
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
انتقال اورانیوم ایران به روسیه/تاکید آمریکا بر تعهد خود نسبت به رفع تحریم‌ها
درحالي که ما به روز اجرا نزديک تر مي شويم - که مرحله بعدي مهم در برجام است - من خشنودم گزارش بدهم که ما نشانه‌هاي مهمي از پيشرفت چشمگير به سمت اجراي تعهدات کليدي ايران در توافقنامه را شاهد بوده‌ايم.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس سیاسی- با نزدیک‌شدن به روز اجرای برجام و انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه، وزیر خارجه آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی که با عنوان «گزارش بروزرساني پيشرفت به سمت روز اجراي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)» در پايگاه اينترنتي وزارت خارجه آمريکا منتشر شده، نوشته است: پنج ماه پس از آنکه ما، اتحاديه اروپا و شرکاي ما در پنج بعلاوه يک، برنامه جامع اقدام مشترک با ايران(برجام) را نهايي کرديم، من همچنان به تيم ما در دستيابي به آن چيزي که واقعا يکي از مهمترين دستاوردها در سال دوهزار و پانزده بود، افتخار مي‌کنم ( اين دستاورد) تضمين مي‌کند که برنامه هسته‌اي ايران در ادامه، منحصراً صلح‌آميز است.

به گزارش آفتاب، جان کری در ادامه این بیانیه می‌نویسد: درحالي که ما به روز اجرا نزديک‌تر مي شويم - که مرحله بعدي مهم در برجام است - من خشنودم گزارش بدهم که ما نشانه‌هاي مهمي از پيشرفت چشمگير به سمت اجراي تعهدات کليدي ايران در توافقنامه را شاهد بوده‌ايم.

جان کري افزود: روز اجرا زماني فرا خواهد رسيد که آژانس بين المللي انرژي اتمي تائيد کند که ايران به همه تعهدات هسته‌اي خود عمل کرده است که(عمل به اين تعهدات) افزايش زمان گريز هسته‌اي ايران در دستيابي به مواد هسته‌اي کافي براي توليد يک بمب اتم، را باعث خواهد شد و آن را به يک سال افزايش خواهد داد درحاليکه اين زمان( گريز) قبل از برجام ، کمتر از نود روز بود.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: امروز يکي از مهترين گام هاي ايران به سمت اجراي تعهدات( اين کشور)، زماني برداشته شد که يک کشتي حامل بيش از بيست و پنج هزار پوند (حدود يازده هزار و سيصد و چهل کيلوگرم) مواد اورانيوم غني شده با درصد کم، ايران را به مقصد روسيه ترک کرد. اين محموله شامل حذف تمام مواد هسته اي ايران به ميزان غني شدگي بيست درصد را شامل مي شود که هنوز به شکل صفحات سوخت براي راکتور تحقيقاتي تهران در نيامدند. انتقال اين مواد غني شده به خارج از ايران، گامي مهم به سمت عمل کردن ايران به تعهدات خود است که براساس آن، اين کشور تا روز اجرا نبايد بيشتر از سيصد کيلوگرم اورانيوم غني شده با درصد کم ، داشته باشد. انتقال محموله امروز، زمان گريز هسته اي ايران به سمت دستيابي به اورانيوم قابل بکارگيري در توليد يک سلاح هسته اي را که دو تا سه ماه بود، به سه برابر افزايش مي دهد و بخشي مهم از معادله فني است که تضمين مي کند زمان گريز احتمالي تا روز اجرا، دست کم به يکسال برسد.

وزیر امورخارجه آمریکا افزود: تعدادي از معاملات تجاري باعث شدند که (انتقال) اين محموله امکانپذير شود، بسياري از کشورها نيز نقش‌هاي مهمي را در اين تلاش ايفا کردند. روسيه به عنوان يکي از کشورهاي حاضر در برجام و به عنوان کشوري که تجربه قابل توجه در انتقال و تامين مواد هسته‌اي دارد، با انتقال اين مواد به خارج از ايران و دادن اورانيوم طبيعي در ازاي آن، نقشي اساسي ايفا کرده است. قزاقستان نيز با فراهم کردن اورانيوم طبيعي که ايران در ازاي مواد غني شده دريافت کرده است، و نيز با کمک به تسهيل انتقال محموله، به اين تلاش کمک زيادي کرد. کمک قزاقستان علاوه بر ميزباني اين کشور در دورهاي اوليه گفتگوهاي پنج بعلاوه يک است که منجر به انعقاد موفقيت آميز برجام شد. من امروز با ادريسوف وزير امور خارجه ( قزاقستان) صحبت کردم تا تشکر آمريکا از همه اين تلاش ها را اعلام کنم. آذربايجان نيز نقشي کليدي و مهم در تسهيل اين محموله ايفا کرد.

براساس گزارش واحدمرکزی خبر، در ادامه بيانيه جان کري آمده است: من همچنين مي‌خواهم مراتب تشکر کامل و صادقانه آمريکا را از پادشاهي نروژ اعلام کنم، کشوري که مدت هاي مديدي است که متعهد به عدم اشاعه است و با اقدام خود به اين تعهد عمل مي کند. نروژ در اين مورد بسيار مهم، معاملات بازرگاني براي کاهش ميزان اورانيوم غني شده در ايران را تامين مالي کرد ، نروژ همچنين تخصص لازم براي مديريت برخي از اين معاملات را تامين کرد. اين تلاش ها نشان دهنده کمک مهم نروژ به يک دنياي امن‌تر است.

جان کری در ادامه با ذکر اینکه "همکاري بين آمريکا و نروژ در اين تلاش، ادامه يک سابقه ديرينه از همکاري در زمينه عدم اشاعه مواد هسته‌اي است. من امروز با «برنده» ( Brende ) وزير امور خارجه نروژ گفتگو کردم تا شخصا از او به علت رهبري‌اش در اين موضوع تشکر کنم"، نوشته است: اکنون بايد آژانس بين المللي انرژي اتمي راستي‌آزمايي کند که ميزان ذخاير اورانيوم غني شده ايران سيصد کيلوگرم يا کمتر است، همچنين بايد تائيد کند که ايران به همه گام هاي هسته اي مهم خود در برجام قبل از فرا رسيدن روز اجرا، عمل کرده است. اين گام ها شامل برچيدن بخش زيادي از زيرساخت غني سازي اورانيوم مي شود. براساس آنچه که ما مي دانيم ايران سريعاً براي دستيابي به آن حرکت مي کند. ايران همچنين بايد هسته ي راکتور اراک را بردارد و غير عملياتي کند ، و عملا مسير پلوتونيوم براي سلاح هسته اي را مسدود کند. ما درحاليکه به سمت راستي آزمايي آژانس بين المللي انرژي اتمي از عمل کردن ايران به همه تعهدات هسته اي کليدي اش حرکت مي کنيم، همچنان اقدام به مشورت نزديک با آژانس بين المللي انرژي اتمي و ديگر اعضاي پنج بعلاوه يک خواهيم کرد. آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز به آمادگي هاي خود براي اجراي رژيم گسترده نظارت و راستي آزمايي از کل برنامه هسته اي ايران ، طبق آنچه که در برجام مشخص شده است، ادامه مي دهد.

این بیانیه می‌افزاید: در پانزدهم دسامبر، شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي قطعنامه اي را با اجماع تصويب کرد تا تمام تلاش هاي آژانس را به سمت اجراي کامل برجام و ابزارهاي راستي آزمايي و نظارت پيشرفت، معطوف کند. همه تاسيسات هسته اي اعلام شده ايران شامل آسياب هاي اورانيوم و تاسيسات توليد سانتريفوژ، تا روز اجرا، تحت نظارت گسترده خواهند بود که يک الزام برجامي است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در اين تلاش نظارتي همچنين از فناوري هاي مدرن مثل مهر و موم هاي الکترونيک بهره خواهد برد و شمار بازرسان علي الارض(ميداني) در ايران را افزايش خواهد داد.

کري افزود: زماني که ما به روز اجرا مي‌رسيم ، آمريکا به طور کامل متعهد باقي خواهد ماند و در مسير اجراي تعهدات مرتبط با تحريم ها براساس برجام و نيز همه تعهدات ديگر ما در برجام ، باقي خواهد ماند. تيم ما سخت کار مي کند تا براي روز اجرا آماده باشد، و زماني که آن روز فرا برسد، برداشتن تحريم‌هاي مرتبط با هسته‌اي براساس برجام اجرايي خواهد شد. سياست آمريکا جلوگيري از فعاليت‌هاي تجاري مجاز با ايران نيست.

وزير خارجه آمريکا ادامه داد: در حالي که ما به روز اجراي برجام نزديک مي شويم، ما همچنان هوشيار باقي خواهيم ماند تا اطمينان حاصل کنيم که اجراي (برجام) دقيقا دستيابي به همان چيزهايي است که ما در آغاز اين مذاکرات تعيين کرده بوديم، يعني اطمينان حاصل کنيم که برنامه هسته اي ايران صرفاً براي مقاصد صلح آميز است و هميشه نيز اينگونه باقي خواهد ماند.

مسکو انتقال اورانیوم ایران به روسیه را تایید کرد

وزارت خارجه روسیه نیز گزارشهای مربوط به انتقال محموله اورانیوم ایران به این کشور از طریق حمل و نقل دریایی را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شب گذشته وزارت خارجه آمریکا از انتقال بیش از 25000 پوند (حدود 11 تن) اورانیوم ایران به روسیه، به عنوان بخشی از تعهدات ایران در «برجام» خبر داده بود.

«جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز جزئیاتی از خروج اورانیوم غنی‌شده ایران و تبعات آن را با خبرنگاران در میان گذاشت.

کربی گفت که ایران کاری جز عمل به تعهدات برجامی خود نکرده و حالا با خروج این محموله 25 هزار پوندی که با کشتی راهی روسیه شد، زمان گریز ایران (مدت زمان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای) از 3 ماه به یکسال رسیده «که این راه را برای رسیدن به روز اجراء، هموار می‌کند.ما هم متعهدیم که بر اساس تعهدات خود ذیل برجام، تحریم‌های ایران را با رسیدن به روز اجراء، برداریم؛ البته رسیدن به روز اجرا بر اساس راستی‌آزمایی آژانس مشخص می‌شود.»

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز از تایید تکمیل روند تبادل اورانیوم غنی شده ایران به روسیه خبر داد.

علی‌اکبر صالحی در پاسخ به این پرسش که امروز (دوشنبه) یک منبع دیپلمات روس به خبرگزاری تاس گفته است که روسیه انتقال اورانیوم غنی شده ایران را که بخشی از توافق هسته‌ای این کشور با گروه 1+5 است تکمیل کرده است با تایید این خبر به خبرگزاری ایسنا گفته است: روند تبادل سوخت انجام شده است.

بنابراین گزارش بر اساس برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران که حدود هشت تن است به جز 300 کیلوگرم به روسیه انتقال و در ازای آن اورانیوم طبیعی دریافت شده است.

بر اساس اطلاع منابع ایرانی و روسی، میزان اورانیوم منتقل شده به روسیه بیش از 8.5 تن بوده است و ایران حدود 140 تن در ازای آن اورانیوم طبیعی دریافت کرده است.

از آنجایی که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان مسئولیت یافت تا به طور تضمین شده انتقال سوخت را انجام دهد 140 تن اورانیوم طبیعی در ازای اورانیوم غنی شده ایران قبل از آن که اورانیوم غنی شده به روسیه منتقل شود، به کشور وارد شد.انتقال سوخت یکی از مهم‌ترین اقدامات هسته‌ای ایران است که تا قبل از اجرای برجام باید صورت گیرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین