کد خبر: ۳۳۹۵۰۱
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
روزنامه صهیونیستی جروزالم پست به نقل از کارشناسان نوشت: ایران در توافق هسته ای به یک پیروزی بزرگ دست یافته است.
آفتاب‌‌نیوز : این روزنامه انگلیسی زبان از کارشناسانی که به پرونده هسته ای ایران پرداخته اند، نقل کرد که روز سه شنبه به جروزالم پست گفته اند که انتقال بیش از 25 هزار پوند اورانیوم غنی شده ایران با خلوص پایین به روسیه نمی تواند در ابعاد بزرگ اهمیت چندان زیادی داشته باشد.
طبق توافقنامه هسته ای قرار است برخی از تحریم های امریکا ، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران برداشته شود.

'مارک دوبوویتز ' مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی های یک اندیشکده مستقر در واشنگتن به جروزالم پست گفت: ایران با تبادل امتیازهایی که براحتی قابل بازیابی است نظیر اورانیوم غنی شده و از دور خارج کردن سانتریفیوژهای نسل اول به یک پیروزی بزرگ دست یافته است .
یک شرط کلیدی توافق مورد بحث ایران با امریکا ، انگلیس ، چین ، فرانسه ، روسیه و المان تعهد ایران برای کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده اش با خلوص پایین است.

درهمین حال ، یک استادیار پژوهشی و مدیر کنترل تسلیحات و برنامه امنیت منطقه ای در موسسه مطالعات امنیت ملی در دانشگاه تل آویو نیز به این روزنامه گفته است که درحالی که بعضی انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه را جشن گرفته اند مسائلی در پس زمینه بزرگتر توافق وجود دارد.

وی گفت : بدیهی است که انتقال اورانیوم از ایران گامی در جهت درست بود ولی ' دور از انتظار نبود. انتظار نمی رفت که مانعی در سر راه آن وجود داشته باشد. '
در گزارشی با عنوان ' ارزیابی نهایی مسائل گذشته و باقیمانده مربوط به برنامه هسته ای ایران ' که ارائه آن طبق توافق لازم بود ، آژانس بین المللی انرژی اتمی صریح ترین ارزیابی خود را در مورد فعالیت های ایران طی متجاوز از یک دهه تحقیق عرضه کرده است .

لاندو پرسید خارج کردن پرونده هسته ای ایران حامل چه پیامی است.
وی سپس خاطرنشان می کند که اگر در مرحله ای ایران تصمیم به ترک توافقنامه بگیرد یا تا پایان دوره ده ساله توافق صبر کند ، این کشور دوباره می تواند از نو به ذخایر هسته ایش دست یابد.
علاوه بر این به گفته کارشناس مزبور ، استفاده ایران از سانتریفیوژهای قدرتمند تر باعث خواهد شد تا سرعت دستیابی به ذخایر اورانیوم را افزایش دهد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین