کد خبر: ۳۳۹۷۹۴
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۸
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: اصلاح سیستم بانکی در اولویت کاری دولت قرار دارد و به سمت سالم سازی سیستم بانکی حرکت می کنیم.
آفتاب‌‌نیوز :
«محمد نهاوندیان» پنجشنبه شب در گفت و گوی زنده تلویزیونی در سیمای مرکز قم اظهار داشت: متاسفانه در سال های گذشته بدهی های انباشته ای در سیستم بانکی ما به دلیل برخی عدم دقت ها و نیز تحمیل برخی شرایط بر فعالان اقتصادی را شاهد بودیم که موجب پدیده پرهزینه ای به عنوان بدهی های معوقه شد، این در حالی است که دولت بین بدهی معوقه مقصر و غیر مقصر تمایز قائل شده و نحوه رفتار با کسانی که منابع بانکی را گرفته و در جای غیر مولد از آن استفاده کردند متفاوت است.

وی افزود: وظیفه و ماموریت بانک ایجاد ارتباط بین سپرده های خرد و مصرف های مولد است لذا اگر بانک خود بنگاه دار شود بدلیل شرایط تورمی و غیر واقعی بودن نرخ مشارکت، گرفتن تسهیلات از بانک شغلی پردرآمد می شود و کسی دنبال کار و ابتکار نخواهد رفت.

وی با اشاره به این که اصلاح سیستم بانکی در اولویت دولت قرار گرفته است گفت: در برنامه ششم توسعه کشور یکی از محورهای جدی، اصلاح سیستم بانکی است.

به گزارش ایرنا، نهاوندیان ادامه داد: موسساتی پیش از این به صورت قارچ گونه بدون این که مجوزی از مرجع رسمی دریافت کرده باشند سپرده های مردم را جذب کردند و هنوز هم در این زمینه با مشکل مواجه هستیم.

وی افزود: با تقویت نظارت در بانک مرکزی به سمت سالم سازی سیستم بانکی می رویم که در این صورت سیستم بانکی جز خادمی برای تولید کالا و خدمات نخواهد بود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری بیان داشت: قرار نیست کشور با تکیه بر نفت اداره شود و باید به سمتی برویم که سیستم مالیاتی سالم، متوازن و عادل داشته باشیم و با اجحاف های مالیاتی برخورد شود؛ گرچه معتقدیم کسانی که فعالیت اقتصادی می کنند باید سهم ملت و بیت المال را بپردازند.

وی تاکید کرد: سعی دولت بر گسترش پایه مالیاتی است و قرار نیست نرخ مالیات افزایش پیدا کند و دولت به این سمت حرکت نمی کند.

وی یادآور شد: تعداد زیادی از فعالیت های اقتصادی درآمد زیادی دارند اما مالیات مناسبی نمی دهند و مردم هم توقع دارند که آن ها در اداره کشور و تامین هزینه بهداشت و درمان، امنیت عمومی و آموزش و پرورش کمک کار دولت باشند و نظام مالیاتی عادلانه متوازن لازمه اقتصاد سالم است. 

نهاوندیان هم چنین تاکید کرد که اگر بنگاهی به دلیل غیر ارادی در شرایط نامناسبی قرار گرفت باید به او کمک شود.

به گزارش ایرنا، نهاوندیان ادامه داد: اگر برای خود بازار صادراتی ایجاد نکنیم به اهداف خود دست نخواهیم یافت.
وی بیان داشت: اگر بخواهیم اقتصاد رشد مستمر درون زا پیدا کند باید به صورت مرتب بنیه سرمایه گذاری آن اقتصاد را افزایش دهیم و از این رو اتکای صرف به صندوق توسعه ملی دولت با امکانات محدود معنای کاملی برای درون زایی نیست و باید خود اقتصاد هر استان نگاهی به سرمایه گذاری که سود و صرفه دار باشد، داشته باشد و صندوق توسعه ملی تنها یکی از منابع برای تامین مالی طرح هاست.

وی اظهار داشت: یکی از ضررهای تحریم اقتصادی آن بود که دسترسی به منابع تامین مالی گسترده ای که در دنیاست برداشته شد و صندوق توسعه ملی زمانی کارنامه قابل قبول و درخشان دارد که با هر دلار پنج دلار دیگر از جاهای دیگر بیاورد و صندوق توسعه ملی تنها یک محل مصرف نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: در سال های پردرآمد نفتی باید بنیه صندوق توسعه ملی افزایش پیدا می کرد اما به جای این که برای سال هایی که قیمت نفت به یک چهارم تقلیل پیدا کرده و فروش نفت به حدود یک سوم و کمتر تنزل پیدا کرد می اندیشیدم نگاهی مصرفی داشتیم.

وی ادامه داد: اکنون با تجربه گذشته باید مجموعه بنیه استفاده از منابع مالی را افزایش داده و هدف خود را به صندوق توسعه ملی محدود نکنیم. 

وی ابراز داشت: اکنون در پس انداز ملی ما ظرفیت بسیار بالایی در پول هایی است که ایرانیان در خارج از کشور دارند و در حالی که طی سال های گذشته محیط کسب و کار غیر رقابتی با انواع محدودیت ها وجود داشت مقداری از منابع کشور به خارج از کشور رفته بود و سرمایه های ایرانیان خارج از کشور رفت.

نهاوندیان ادامه داد: اگر اقتصاد ایران پربازده، شکوفا و امن با قیمت پایین شده فراوان باشد سرمایه ها به سمت ایران سرازیز می شود.

وی افزود: امنیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی لازمه یک اقتصاد با رشد پایدار است و فضای سرمایه گذاری باید فضایی همراه با امنیت باشد و سرمایه گذار باید بداند هیچ مقام حکومتی از وی بازخواستی نمی کند که پیش از آن تذکری به سرمایه گذار نداده باشند.

** فضای فعالیت برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری باز خواهد شد

رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: فضای فعالیت برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری و اشتغال باز خواهد شد و هزینه های اضافی کلانی که بر تولید، صادرات و واردات ما به دلیل تحریم ها وارد می شد با حذف هزینه های اضافی، امیدواری فراوانی داریم که کالاها و خدمات ایران در صحنه رقابت جهانی جلوه و نمود بیش از گذشته داشته باشد و همه این ها به معنای رونق و ایجاد فرصت کار و ابتکار خواهد بود.

وی افزود: یکی از سرمایه هایی که در سال های گذشته چالش ایجاد کرده بود سرمایه جوانان دانشگاهی بود که در اقتصادی سالم می توانند مولد و فرصت شغلی باشند و این که جوان فارغ التحصیل بعضا تا دو سال منتظر شغل باقی بماند مایه ناراحتی است.

وی ادامه داد: علت این معضل آن بود که به اندازه کافی سرمایه گذاری صورت نگرفته است و در شرایطی بودیم که منابع درآمدی زیاد با نگاه سرمایه گذارانه میان مدت و بلند مدت به چشمه ای زاینده ایجاد نشد و با نگاهی مصرفی هزینه شد. 

نهاوندیان گفت: به فرصت های پساتحریم بسیار امیدواریم تا فرصت های سرمایه گذاری در قم و سایر استان های کشور افزایش پیدا کند.

وی بیان داشت: خوشبختانه با سرمایه گذاری هایی که روی نیروی انسانی و زیرساخت ها در طول سه دهه گذشته در اقتصاد ایران صورت گرفت کسی توقع ندارد به اقتصاد ایران کالای مصرفی زیادی بفروشد و اگر روی فرهنگ مصرفی داخلی کار کنیم بنیه اقتصادی کشور می تواند اکثر نیازها را برطرف کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ابراز داشت: اگر با نگاه واقع بینی به اقتصاد ایران نگاه کنیم باید اذعان کنیم که هیات های اقتصادی خارجی با نگاه به سرمایه انسانی تحصیل کرده و ظرفیت جغرافیایی ممتاز وارد ایران می شوند. 

وی افزود: یکی از هدف های طرفین در مذاکرات با ما دسترسی به فناوری پیشرفته برای مشارکت با ایران است و هر فعال اقتصادی نفع اقتصادی خود را دنبال می کند ولی مهم آن است که اشتراک منافع را مدیریت کنیم و در تعامل سازنده، ایران و شریکان خارجی توامان بهره خواهند برد و ما از فناوری آن ها و آن ها از قیمت تمام شده پایین نسبی در ایران استفاده می کنند و قسمتی از محصولات علاوه بر قرارداد صادر و دسترسی به منابع ارزی برای ایران ایجاد می شود.

نهاوندیان اظهار داشت: با تجربه طولانی که داشته ایم و مشکلاتی را که در صادرات پیش روی ما گذاشتند پختگی در سطح کلان سیاستگذاری و در سطح خرد در بنگاه ها ایجاد شده است و برخی هیات هایی که وارد ایران می شوند از پختگی مذاکره کنندگان ایرانی در سیاست گذاری و اتاق های بازرگانی ما ابراز شگفتی می کردند.

** انتخابات جلوه اخلاق دینی باشد

نهاوندیان در ادامه سخنان خود با اشاره به انتخابات پیش روی اسفند ماه گفت: در این انتخابات امیدواریم شور و نشاط درصحنه را شاهد باشیم و ملت وحدت را به نمایش بگذارند و انتخابات منجربه تفرقه و شکاف نشود.

وی با تاکید بر این که انتخابات باید جلوه اخلاق دینی باشد افزود: در این انتخابات باید شاهد ادب و متانت و بدون تخریب باشیم و نمایشی از انسجام و اعتماد مردم به نظام را به نمایش بگذاریم.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می شود.

وی گفت: در زمانی هستیم که ملت باید بیش از هر زمانی وحدت و همدلی خود را به نمایش بگذارد و این در حالی است که در اطراف کشور آتش تفرقه، دشمنی ها و فتنه گری ها زبانه کشیده است اما ایران محب اهل بیت است و جمهوری اسلامی در سایه امن و امان الگویی برای امنیت و مقابله با تروریسم و خشونت است.
وی گفت: با نگاهی به اوضاع منطقه در می یابیم که اهمیت و ضرورت وحدت و همدلی بیش از هر زمان دیگر احساس می شود.

** دولت سرمایه خوبی برای صندوق نوآوری و شکوفایی قرار داده اشت

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه گفت: در رابطه به بنگاه های دانش بنیان از دو سال قبل، صندوق نوآوری و شکوفایی تاسیس شده بود اما سرمایه ای برای آن گذاشته نشده بود لذا دولت سرمایه خوبی قرار داد و تعداد قابل توجهی بنگاه شناسایی شده و بنگاه های قم نیز مورد حمایت صندوق قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در بحث مربوط به صادرات خدمات فرهنگی نیز ظرفیت بالایی برای قم می بینیم و باید هماهنگی ها و راهنمایی هایی صورت گیرد و آشنایی، تماس و راهنمایی در بازاریابی های کالا و خدمات در بازارهای بالقوه دنیا می تواند بسیار به اقتصاد کمک کند.

وی ادامه داد: در منابعی که در صندوق نوآوری و شکوفایی قرار داده ایم هدف خود را سرمایه انسانی می دانیم و برای افزایش کارایی در مدیریت دولتی باید ساختار اصلاح شود ولی متاسفانه در برخی قوانین و مقرارتی که روی هم انباشته شده اند امکان تحرک و پرداخت مبتنی بر نوآوری، انگیزه و کارکرد بسیار کم شده است.

** قم امروز با 20 سال پیش قابل مقایسه نیست

نهاوندیان در ادامه با اشاره به هدف خود از سفر به استان قم بیان داشت: قم ویژگی های ممتازی دارد و این استان آثار معنوی بسیاری دارد و حوزه علمیه قم کانون تشعشع فرهنگ دینی به تمام جامعه ایران بلکه همه جهان تشیع است و سفر به این استان با هدف دیدار با مراجع تقلید صورت گرفت تا فرصتی برای ارائه گزارشی از مسائل کشور بوجود آید.

وی ابراز داشت: در دیدارهای خود مسائل و چالش های پیش رو را با مراجع تقلید مطرح کردیم و استفاده از تذکرهای دلسوزانه و تشویق هایی که صورت می گیرد خستگی را از تن به در می کند و به ادامه کار خود امیدوار می شویم.

وی گفت: استان قم علاوه بر جنبه فرهنگی جنبه اقتصادی قابل توجهی دارد و از این رو فردا جلسه ای با فعالان اقتصادی این استان خواهیم داشت و مسائل اقتصادی و ظرفیت های توسعه ای را با آن ها درمیان می گذاریم.

نهاوندیان ابراز داشت: قم به عنوان یک شهر فرهنگی است و اولین شهرک چاپ و نشر در قم ایجاد شده است و این شهر می تواند صادرات فرهنگی قابل توجهی در دنیا داشته باشد و لازمه آن گسترش مناسبات بین المللی است. 

وی افزود: زمینه برای سرمایه گذاری معدنی در قم وجود دارد و قم بعنوان استانی است که محور مواصلاتی استان های کشور می باشد و باید از ظرفیت های منطقه های اقتصادی آن چون سلفچگان استفاده شود و این در حالی است که ظرفیت های قم بالفعل نشده و امیدواریم با بهبود محیط کسب و کار و جذب سرمایه داخلی و خارجی استان قم نیز بهره مند شود.

وی تاکید کرد: قم امروز با قم 20 سال قبل قابل مقایسه نیست و گسترش و توسعه ساخت و سازی که دیده می شود حاصل توجه و اعتنا به این شهر است اما به هر حال متناسب با جمعیت جوانی که رشد کرده است باید فرصت های شغلی و درآمدزایی ایجاد شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری، روز پنجشنبه و جمعه در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو می کند.

وی عصر امروز (پنجشنبه) با حضرات آیات مراجع تقلید سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، حسین نوری همدانی، جعفر سبحانی، عبدالله جوادی آملی و سید محمد علی علوی گرگانی دیدار کرد.

دیدار با آیات عظام ناصر مکارم شیرازی، لطف الله صافی گلپایگانی، موسی شبیری زنجانی و حسین وحید خراسانی نیز از برنامه های روز جمعه نهاوندیان می باشد. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین