کد خبر: ۳۴۰۹۲۷
تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۹
ثبت تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی در چند متری محیط‌بانان در اقدامی نادر انجام شد.
آفتاب‌‌نیوز : رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان مهدی‌شهراظهار داشت: مأموران اجرایی شهرستان مهدی‌شهر موفق به رؤیت و ثبت تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی شدند.

به گزارش فارس، عباس زارع گفت: محیط‌بانان حوزه پاسگاه صیدوا در منطقه حفاظت‌شده پرور حین گشت و کنترل مناطق و در اطراف پاسگاه، متوجه لاشه یک رأس قوچ وحشی که توسط یک حیوان گوشت‌خوار شکار شده بود، شدند و برای عکس‌برداری در بالای سر لاشه حضور یافتند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان مهدی‌شهر ادامه داد: در ادامه صدایی از پشت سر توجه محیط‌بانان را جلب کرده و مشاهده کردند که پلنگ ایرانی در فاصله چند متری آن‌ها در حال نظاره است.

وی گفت: در ادامه، مأموران آرام خود را به خودرو رسانده و از این‌گونه ارزشمند جانوری عکس و فیلم تهیه کردند.

زارع اضافه کرد: نکته جالب درباره این پلنگ ایرانی، عدم ترس و وحشت این جانور از حضور انسان بود؛ در فیلم ضبط‌ شده مشاهده می‌شود که این‌گونه ارزشمند و حمایت ‌شده که ظاهراً از گوشت شکار شده رفع گرسنگی کرده بود و در کمال آرامش به مسیر خود ادامه داده و از محل دور می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌‌زیست شهرستان مهدی‌شهر افزود: به گفته محیط‌بانان این منطقه تا به‌ حال چندین مرتبه این پلنگ ایرانی در اطراف پاسگاه محیط‌بانی مشاهده شده است.

وی تصریح کرد: فیلم‌برداری از پلنگ ایرانی در طبیعت به خاطر تراکم پایین و رفتار مخفی کارانه این جانور بسیار دشوار بوده و مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در سال 2008، پلنگ ایرانی در فهرست سرخ و به‌عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد و خوشبختانه ایران از مهم‌ترین پناهگاه‌های جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود.

پلنگ‎ایرانی درچند متری محیط‌بانان+تصاویر

پلنگ‎ایرانی درچند متری محیط‌بانان+تصاویر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین