کد خبر: ۳۴۱۰۱۹
تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳
حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح مهم‌ترین محورهای گزارش عملکرد نظارتی مجلس از 7 خردادماه سال جاری تا 6 آذرماه گفت: در 6 ماه اول اجلاسیه چهارم مجلس نظارت‌های قوه مقننه، در چند زمینه صورت گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز : نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین در 6 ماهه اول اجلاسیه چهارم 33 قانون به رئیس جمهور ابلاغ شده که البته یک عنوان قانون تا زمان تهیه این گزارش، برای انتشار در روزنامه رسمی ابلاغ نشده است.

مظفر در خصوص نظارت‌های مجلس بر اجرای قوانین و عملکرد مسئولان و دستگاه های اجرایی کشور گفت: با توجه به ارزیابی مصوبات دولت تاکنون آئین نامه‌های مربوط به بخش زیادی از قوانین مصوب مجالس هشتم و نهم تصویب نشده است.

نمایندگان از ظرفیت‌های نظارتی ماده 206 آئین نامه داخلی استفاده‌ای نکرده‌اند


معاون نظارت مجلس در این رابطه ادامه داد: از تعداد 83 آئین نامه مربوط به قانون برنامه توسعه پنجم نیز تاکنون 38 مورد تهیه نشده و در اجرای ماده 44 آئین نامه داخلی مجلس یک فقره گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و همچنین در ماده 49 آئین نامه داخلی مجلس، 2 مورد گزارش از کمیسیون‌های اجتماعی و عمران قرائت شده است اما باید توجه داشت نمایندگان از ظرفیت‌های نظارتی ماده 206 آئین نامه داخلی استفاده‌ای نکرده‌اند.

1674 فقره تذکر کتبی به وزراء و رئیس جمهور


مظفر در خصوص تعداد تذکرات کتبی نمایندگان به وزراء و رئیس جمهور گفت: در 6 ماهه اول از اجلاسیه چهارم جمعا 1674 فقره تذکر کتبی به وزراء و رئیس جمهور داده شده که از این تعداد 247 فقره از تذکرات خطاب به رئیس جمهور بوده است.
وی ادامه داد: وزیر اطلاعات تنها در 6 ماهه مذکور 7 فقره تذکر دریافت کرده و نکته دیگر اینکه از 247 تذکر رئیس جمهور تنها 25 مورد مربوط به عملکرد ایشان بوده و مابقی تذکرات در خصوص عملکرد دستگاه های زیرمجموعه‌ رییس جمهور بوده است.

782 فقره تذکر شفاهی به وزرا و مسئولان اجرایی

مظفر درخصوص تذکرات شفاهی نمایندگان به وزرا، مسئولان اجرایی و رئیس جمهور گفت: نمایندگان مجلس در 6 ماهه اول از اجلاسیه چهارم جمعاً 782 فقره به وزرا و مسئولان اجرایی تذکر شفاهی داده‌اند که از این تعداد 656 مورد تذکر شفاهی به هیات وزیران بوده و رئیس جمهور با دریافت 108 فقره تذکر بیشترین مخاطب تذکر شفاهی بوده است.

وزرای اطلاعات و دفاع با دو فقره تذکر کم‌ترین تذکرات را از مجلس دریافت کرده اند


وی ادامه داد: وزرای اطلاعات و دفاع هر کدام با دریافت دو فقره تذکر کمترین تذکر را از نمایندگان مجلس دریافت کرده‌اند.

از 108 تذکر به رئیس جمهور تنها 10 مورد به عملکرد وی ارتباط دارد

مظفر تصریح کرد:البته از 108 تذکر به رئیس جمهور تنها 10 مورد به عملکرد وی ارتباط دارد و مابقی تذکرات درخصوص عملکرد دستگاه‌های زیرمجموعه رئیس جمهور بوده است.

مجموعا 452 سوال نمایندگان از وزراء به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد


مظفر درخصوص سوال نمایندگان از وزرا افزود: در مجموع 452 سوال به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده که به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شده و از مجموع سوالات به 59 سوال در کمیسیون رسیدگی و در آنجا موضوع خاتمه یافته است. البته یک سوال با درخواست نماینده سوال‌کننده به حالت تعویق درآمده و مابقی سوالات در کمیسیون در دست رسیدگی است. در بین کمیسیون‌ها، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با 60 سوال بیشترین و کمیسیون برنامه و بودجه با 3 سوال کمترین سوالات ارجاعی را به خود اختصاص داده‌اند.

تقدیم 10 تقاضای تحقیق و تفحص به هیات رییسه مجلس در شش ماهه نخست/131 پرونده تحقیق و تفحص همچنان مفتوح است

وی درخصوص تحقیق و تفحص گفت: در 6 ماهه مذکور در مجموع 10 تقاضای تحقیق و تفحص جدید به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده و جمعا درخواست‌های تحقیق و تفحص از ابتدای دوره نهم مجلس 182 فقره بوده است که از این تعداد درخواست تحقیق  و تفحص پرونده 131 تقاضا مفتوح و پرونده 51 تحقیق و تفحص مختومه است که گزارش نهایی 6 پرونده نیز در صحن علنی مجلس قرائت شده است.

استیضاح دو وزیر و رای اعتماد مجدد به هر دو

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درخصوص رأی اعتماد یا سلب اعتماد از وزیران گفت: در 6 ماهه نخست اجلاسیه چهارم طرح استیضاح دو وزیر دولت یازدهم مطرح شد و نمایندگان مجلس وزرای آموزش و پرورش و راه و شهرسازی را استیضاح کردند و مجدداً به این وزیران رأی اعتماد دادند.

مظفر درخصوص حضور وزرا و مسئولان اجرایی برای ارائه گزارش و تبادل‌نظر در صحن علنی افزود: در بازه زمانی گزارش مذکور وزرای بهداشت و همچنین امور خارجه در صحن علنی حضور یافتند.

در 6 ماهه مذکور هیچ گزارشی از عملکرد دستگاه‌ها به صحن علنی مجلس ارائه نشده است


معاون نظارت مجلس درخصوص قرائت گزارش‌های واصل شده از سازمان‌ها در صحن علنی مجلس تصریح کرد: در 6 ماهه مذکور هیچ گزارشی از عملکرد دستگاه‌ها به صحن علنی مجلس ارائه نشده است و همچنین در این مدت در نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس 364 جلسه نظارتی در مورد عملکرد مسئولان و دستگاه‌های اجرایی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

71 سفر و بازدید در راستای نظارت بر نحوه اجرای قوانین

وی درباره بازدیدهای نظارتی کمیسیون‌های تخصصی مجلس ادامه داد: در 6 ماهه اولیه اجلاسیه چهارم در مجموع 71 سفر و بازدید در راستای نظارت بر نحوه اجرای قوانین در دستگاه‌های اجرایی و بررسی مشکلات عمومی از سوی کمیسیون‌های تخصصی گزارش شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص انتخاب ناظران مجامع، هیات‌ها و شوراهای ملی افزود: در 6 ماهه نخست اجلاسیه چهارم طبق آیین‌نامه داخلی پس از معرفی حداقل 2 برابر مورد نیاز نامزدهای واجدشرایط توسط کمیسیون، 8 مورد رأی‌گیری در صحن علنی برای انتخاب ناظران صورت گرفته که 12 نماینده برای نظارت بر فعالیت مجامع، هیات‌ها و شوراها انتخاب و احکام و ابلاغ منتخبین با امضای رئیس مجلس جهت معرفی به دستگاه مربوطه صادر شده است. همچنین احکام 31 نفر از نمایندگان به‌عنوان ناظران شوراهای فرهنگی استان به وزارتخانه‌های کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شد.
مظفر درخصوص گزارش نمایندگان ناظر در مجامع، هیات‌ها و شوراها و تصمیمات متخذه گفت: در 6 ماهه مذکور 20 فقره گزارش از نمایندگان ناظر دریافت شده که در چند فقره از گزارش‌ها، نماینده ناظر مجلس از عدم دعوت و تشکیل نشدن به موقع جلسات ابراز نارضایتی نموده‌اند.

وصول 32 فقره گزارش از دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط درخصوص تشکیل جلسات و مصوبات مجامع، هیات‌ها و شوراها

وی درخصوص گزارش دستگاه‌ها از تشکیل جلسات و مصوبات و تصمیمات مجامع هیات‌ها و شوراها افزود: در باز زمانی این گزارش تعداد 32 فقره گزارش از دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط درخصوص تشکیل جلسات و مصوبات مجامع، هیات‌ها و شوراها واصل شده است.

مظفر درخصوص گزارش نظارتی ناظران و دبیرخانه‌های شوراهای استانی در بازه زمانی گزارش گفت: تعداد 15 فقره گزارش از ناظران و دبیرخانه‌های شوراهای برنامه‌ریزی استان و تعداد 12 فقره گزارش از شورای فرهنگ عمومی استان، 8 فقره گزارش از هیات‌های حل اختلاف و رسیدگی به شکایت استان و همچنین تعداد 12 فقره از کمیته اشتغال استان‌های کشور واصل شده است.

ثبت 1576 فقره شکوائیه در کمیسیون اصل 90  در شش ماهه مذکور

مظفر درباره عملکرد کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس گفت: در بازه زمانی مذکور 1576 فقره شکوائیه در کمیسیون اصل 90 به ثبت رسیده و جهت رسیدگی به شکایاتی که در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده شده 1791 فقره مکاتبه با دستگاه های ذی ربط صورت گرفته و 1994 فقره جوابیه اعم از واسطه ای و قطعی برای پاسخ  به این شکایات ثبت شده و 255 فقره پاسخ دستگاه ها برای شکایات ارسال شده است.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی یادآور شد:  باید توجه داشت موارد ارجاعی از ریاست و هیات رئیسه مجلس و همچنین موضوعات خاص نظارتی که علاوه بر امور جاری در دستور پیگیری‌های معاونت نظارت قرار داشته است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین