کد خبر: ۳۴۱۰۷۳
تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۲
ابوترابي فرد با بيان اينکه اين امر باعث هدايت فعالان اقتصادي به سمت رانت نفت و گريز از حوزه هاي مولد مي شود گفت: رانت نفتي باعث حذف مردم در تصميم گيري هاي اقتصادي و مديريت اقتصادي است.
آفتاب‌‌نیوز : نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: از قطع رابطه با عربستان کمترين آسيبي نمي بينيم.

به گزارش خبرگزاري صد او سيما محمدحسن ابوترابي فرد در دومين همايش ملي تفکر بسيجي، پژوهش و اقتصاد مقاومتي در صنعت نفت در جمع خبرنگاران افزود: با قدرت دفاعي بازدارنده به امنيت منطقه و کشورهاي آن فکر مي کنيم و بر همين اساس به گسترش روابط با کشورهاي اسلامي مي انديشيم.
 
وي گفت: اقدام يکجانبه عربستان را هرگز اقدام صحيحي در جهت منافع ملل مسلمان نمي دانيم.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: رابطه ما قبلا با کشورهاي بزرگ غربي قطع شد اما جمهوري اسلامي ايران با قدرت راه خود را ادامه داد.
 
وي گفت: اما ما دغدغه کشور عربستان و کشورهاي منطقه را داريم و به وحدت امت اسلام فکر مي کنيم.
 
ابوترابي فرد تصريح کرد: اين رفتار را نمي پسنديم و معتقديم اين رفتار در چارچوب منافع ملت و کشور عربستان نيست.
     
نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: تعرض به سفارت عربستان را به طور جدي محکوم مي کنيم و مسئوليني که در اين جهت کوتاهي کردند مورد بازخواست مجلس هستند.
 
محمدحسن ابوترابي فرد افزود: مجلس از کنار اين موضوع نخواهد گذشت و معتقد است حراست از سفارت خانه ها جزء وظايف قطعي دولت و مسئولان ذيربط است که بايد به وظايفشان درست عمل کنند.
 
وي با بيان اينکه مجلس درباره قطع رابطه عربستان و تعرض به سفارت آن بحث و بررسي خواهد کرد؛و به خصوص در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي درباره رفتاري که در سفارت عربستان شد بررسي مي شود گفت: کساني که در اين جهت گرفتار تقصير و قصور بودند از نظر ما بايد شناسايي و مواخذه شوند.
     
نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ريشه مشکلات اقتصادي و معيشتي کشور را مي توان در دولت هاي گره خورده با رانت نفت خلاصه کرد.
 
ابوترابي فرد افزود: در طول يک قرن گذشته و حتي بعد از انقلاب اسلامي دولت ها در تامين منابع مالي خود کاملا به درآمدهاي نفتي متکي هستند و اين ريشه تمامي مشکلات اقتصادي و مديريتي امروز ماست.
 
وي گفت: اين امر باعث بزرگ شدن دولت مي شود و دولت خود را مجري و متولي اقتصاد ، فرهنگي و خلاصه همه عرصه ها مي داند.
 
ابوترابي فرد با بيان اينکه اين امر باعث هدايت فعالان اقتصادي به سمت رانت نفت و گريز از حوزه هاي مولد مي شود گفت: رانت نفتي باعث حذف مردم در تصميم گيري هاي اقتصادي و مديريت اقتصادي است.
 
وي با اشاره به فضاي پسا تحريم هم گفت: اين فضا مي تواند باعث فرصت براي کشور شود و ما بايد از آن نهايت استفاده را بکنيم.
 
نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: ما بايد از فرصت کاهش قيمت نفت و تهديدات تحريم به عنوان فرصت استفاده کنيم و مثلا اگر حتي نفت به صد دلار هم رسيد باز هم آن را 30 دلار در بودجه ببنديم و 70 دلار باقيمانده را در صندوق توسعه ملي بريزيم.
 
ابوترابي فرد گفت: ما زماني کشور را با صدميليارد دلار اداره مي کرديم و الان آن را با 18 ميليارد دلار اداره مي کنيم و کار به پيش مي رود اما کشورهايي مثل عربستان در اين شرايط مي ميرند.
 
وي گفت: بايد شايسته سالاري را در همه کارها و انتصاب مديران در دستور کاري خود قرار دهيم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین