کد خبر: ۳۴۱۲۳۴
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
بعد از قطع روابط دیپلماتیک با ایران
مسئول کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال عربستان در ادامه جوسازی مدیران فوتبالی این کشور گفت: با توجه به قطع روابط دیپلماتیک با ایران به هیچیک از ورزشکاران و تیم های فوتبال ایرانی روادید ورود به کشورمان را نمی دهیم و خواستار بازی با تیم های ایرانی در کشور بی طرف هستیم.
آفتاب‌‌نیوز :
بعد از اعتراض های گسترده در ایران نسبت به اقدام دولت عربستان در به شهادت رساندن شیخ النمر روحانی برجسته شیعه این کشور، برخی از باشگاه های فوتبال عربستان با آغاز حاشیه سازی ها و رفتارهای تحریک آمیز خود اعلام کردند که در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیم های ایرانی در داخل ایران، بازی نخواهند کرد.

به گزارش آفتاب، در ادامه این جوسازی ها، مسئول کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال عربستان در اظهاراتی که امروز (پنجشنبه ) در تارنمای خبری ورزشی اسپرت 24 منتشر شده، با تکرار ادعای ناامن بودن ایران گفته است: «تیم های سعودی در هر شرایطی حاضر به سفر به ایران و بازی با تیم های ایرانی نیستند.»

صالح المسیلیم افزود: ما این موضوع را با دلایل کافی به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارجاع داده ایم و انتظار می رود در مدت یکی دو هفته آینده نتیجه تصمیم نهایی آنها اعلام شود. در یادداشت فدراسیون فوتبال عربستان به کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC ) پیشنهاد کردیم که به جای ایران بازی های رفت تیم های سعودی در یک کشور بی طرف برگزار شود. 

وی در حالی مدعی ناامنی در ایران شده که کنفدراسیون فوتبال آسیا در ماه های اخیر به دلیل شرایط مطلوب امنیتی و امکانات و تجهیزات مناسب ورزشگاه های ایران، رقابت های تیم های باشگاهی و ملی عراق، سوریه و افغانستان را به دلیل ناامنی در این کشورها به ایران واگذار کرده و از میزبانی تهران راضی نیز بوده است. 

این مقام فدراسیون فوتبال عربستان، کشورهای حوزه خلیج فارس را برای میزبانی دیدار با تیمهای ایرانی پیشنهاد کرده و گفته «حاضریم همه هزینه های میزبانی را بپذیریم اما درهیچ شرایطی حاضر به اعزام تیمها به تهران نیستیم؛ با تمام توان در کنفدراسیون فوتبال آسیا و جهان برای متقاعد کردن آنان به محروم کردن ایران از میزبانی تیم های عربستانی رایزنی می کنیم ضمن اینکه از این بعد حتی برای یک ورزشکار ایرانی روادید سفر به سعودی را صادر نمی کنیم.» 

به گزارش ایرنا، این ادعاهای مسئولان فدراسیون فوتبال عربستان نشان می دهد که آنها در تلاشند بازی های رفت و برگشت تیم های فوتبال باشگاهی در کشور بی طرف برگزار شد.

پیش از این نیز مسئولان چهار باشگاه عربستانی (الاهلی، الهلال، النصر و الاتحاد ) که همگروه تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا هستند، بعد از تنش های سیاسی و قطع روابط دیپلماتیک دو کشور با ادعاهای بی پایه و اساس خواستار برگزاری دیدارهای خود در کشوری بی طرف شده بودند.

این باشگاه ها با همراهی رسانه های خود قصد دارند با ناامن جلوه دادن ایران، دیدارهای خود را در کشوری بی طرف انجام دهند تا باشگاه های ایرانی نتوانند از امتیاز میزبانی خود به نحو احسن بهره ببرند.

مطبوعات سعودی نیز سه شنبه گذشته دو کشور قطر یا اردن را محل برگزاری دیدارهای تیم های عربستانی در لیگ قهرمانان آسیا معرفی کردند تا مقدمه چینی های لازم را در این زمینه انجام دهند. 

بدنبال جوسازی باشگاهای عربستانی، رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال به ایرنا گفته بود که علیه عربستانی ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت خواهند کرد. ما شکایت نامه خود از عربستانی ها را آماده کرده ایم و آن را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال خواهیم کرد.

رئیس سازمان لیگ با تاکید بر اینکه باشگاه های عربستانی نباید خود را دستاویز سیاسیون کشورشان قرار دهند، گفت: مواد 3 و 4 اساسنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به صراحت اعلام کرده که نباید منافع سیاسی در حوزه ورزش تسری یابد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران نیز درباره جوسازی های رسانه ای مقام های فوتبال عربستان برای گرفتن حق میزبانی از ایران در بازی های آسیایی و بین المللی نیز گفته بود، تا زمانی که در این خصوص چیزی مکتوب نشود ما نمی توانیم نظری دهیم. 

علی کفاشیان با بیان اینکه اظهارات مقام های سعودی مبنی بر ناامن بودن ورزشگاه های ایران را در هیات رئیسه فدراسیون مطرح خواهیم کرد، تاکید کرد که کشور ما ناامن نیست و این را بارها ثابت کرده ایم؛ درباره اظهارات نادرست عربستانی ها در هیات رئیسه تصمیمی قاطع می گیریم.

وی افزود: عربستانی ها این موضوع را به صورت رسانه ای مطرح کرده اند و به طور حتم اگر آنها اعلام کنند که در کشور ما بازی نمی کنند و به اینجا نیایند ما نیز مقابله به مثل خواهیم کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از جنجال آفرینی و سیاسی کاری عربستانی ها در بیانیه ای اعلام کرد که AFC مسایل سیاسی بین دو کشور ایران و عربستان سعودی و تاثیر آن بر فوتبال را زیرنظر دارد و هرگونه تصمیم گیری، براساس مقررات این کنفدراسیون و از طریق کمیته های مربوطه اتخاذ خواهد شد. 

آیین قرعه کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا چند روز پیش برگزار شد و در آن نمایندگان فوتبال ایران با تیم هایی از عربستان در گروه های خود قرار گرفته اند.

براساس این قرعه کشی، الهلال با تراکتورسازی تبریز همگروه است، النصر عربستان با ذوب آهن، فولاد به احتمال خیلی زیاد با الاتحاد و الأهلی نیز در صورت برنده شدن نفت برابر الجیش با این تیم ایرانی همگروه خواهد شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین