کد خبر: ۳۴۱۹۹۰
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۴
به اتهام فساد مالی و تقلب مالیاتی
«کریستینا د بوربون» خواهر «فیلیپ» ششم پادشاه کنونی اسپانیا امروز به همراه همسرش «اینیاکی اوردانگارین» به اتهام تقلب مالیاتی و فساد مالی محاکمه می شوند.
آفتاب‌‌نیوز :
کریستینا 50 ساله به دست داشتن در تقلب مالیاتی متهم شناخته شده و همسر وی نیز با اتهام هایی چون کلاهبرداری و اختلاس مواجه است. 

«خوسه کاسترو» قاضی دادگاه شعبه 3 پالما د مایورکا در شرق اسپانیا یک سال پیش تصمیم گرفت پس از مطالعه تمامی اسناد مدعی العموم ،وکیل مدافع و دادستانی ، شاهزاده اسپانیا را به دلیل کلاهبرداری مالیاتی محاکمه کند.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه ال پاییس، کاسترو در حکم خود گفت که معتقد است کریستینا در دو جرم مالیاتی دست داشته و از طریق یک شرکت قلابی ، به همسرش در کلاهبرداری مالیاتی به مبلغ 337 هزار و 138 یورو کمک کرده است.

قاضی بر این باور است کریستینا و اوردانگارین از طریق موسسه «آیزون» که هر کدام مالک نیمی از سهام آن هستند، به این کلاهبرداری ها پرداختند، به گونه ای که اوردانگارین باید به دلیل کار خصوصی خود به عنوان مشاور مالی و اقتصادی خارج از موسسه مذکور، مالیات پرداخت می کرد اما درآمدهای خود را به حساب آیزون می گذاشت تا مالیاتی پرداخت نکند.

به گفته کاسترو، آیزون به عنوان پوششی برای کلاهبرداری های موسسه «نوئوس» که اوردانگارین با شریک خود «میگل تورس» داشت، عمل می کرد، طوری که اوردانگارین و تورس، از طریق آیزون به اختلاس و پولشویی مبالغی که از نهادهای دولتی دریافت می کردند، می پرداختند.

کاسترو در چهارم تیرماه سال 1393 تصمیم گرفته بود اتهام علیه کریستینا را به دلیل پولشویی و کلاهبرداری مالیاتی تایید و وی را دادگاهی کند.

در این راستا ، قاضی پرونده مذکور که از پنج سال قبل گشوده شده ، اوردانگارین را به ارتکاب جرائم کلاهبرداری، فرار مالیاتی، پولشویی و اختلاس متهم کرد و قصد داشت در چارچوب پرونده آیزون ، کریستینا را به دست داشتن در جرائم دیگر همسرش در کلاهبرداری، پولشویی و فرار مالیاتی متهم کند.

این امر باعث شد دادستانی کشور و وکیل مدافع اوردانگارین و کریستینا علیه تصمیم قاضی اعتراض کنند و پرونده به دادگاه استانی کشیده شود تا چند قاضی دیگر در این مورد نظر دهند .

در شانزدهم آبان ماه سال 1393 سه قاضی دادگاه استانی تجدیدنظر تصمیم کاسترو را بررسی کردند و در این راستا به دلیل اعتراض دادستان و وکیل های مدافع ، کریستینا را از اتهام پولشویی مبرا اما اتهام کلاهبرداری مالیاتی علیه وی حفظ شد ، موردی که به کاسترو اجازه می داد پای کریستینا را به نیمکت دادگاه بکشاند .

وکیل های مدافع کریستینا و دادستانی کشور پس از تصمیم سه قاضی امید داشتند کاسترو در مورد کریستینا به اعمال دکترین بنام «بوتین» که بر اساس آن قاضی می تواند یک متهم به جرم مالیاتی را از نشستن بر روی نیمکت دادگاه آزاد کند ، بپردازد و حتی دادستانی کشور گفته بود کاسترو مجبور است و باید این دکترین را اعمال کند .

این موردی است که امروز وکیل های مدافع کریستینا و دادستانی می خواهند انجام دهند ، یعنی اینکه قاضی پرونده ، به اعمال این دکترین بپردازد و وی را تبرئه کند .

در همین حال کاخ پادشاهی اسپانیا در مورد تصمیم قاضی اعلام کرد قوه قضاییه ارگانی مستقل است و آنها به تصمیم دادگاه احترام می گذارند .

این در حالی است که پادشاه اسپانیا ، رابطه خود را با خواهرش قطع کرده و کریستینا حتی در اسپانیا نیز زندگی نمی کند بلکه به همراه همسر و فرزندان اش در ژنو به سر می برند .افزون بر آن، کریستینا در هیچ یک از مراسمی که دربار در آن شرکت داشته باشند ، حضور ندارد .

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین