کد خبر: ۳۴۲۰۸۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۲
برنامه‌ششم و بودجه ٩٥ آماده شد/دولت از عاملان حمله به سفارت‌عربستان شکایت می‌کند
محمدباقر نوبخت با بیان اینکه در سال ٩٥ بیشترین رقم سرمایه گذاری توسط دولت در تاریخ اقتصاد کشور انجام خواهد شد، گفت: در بودجه سال آینده ٢٠١ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط دولت پیش بینی شده که از این مقدار ١٤٢ هزار میلیارد آن توسط شرکت های دولتی و ٥٩ هزار و ٤٠٠ میلیارد آن مستقیما توسط دولت انجام خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
سخنگوی دولت با محکوم کردن اقدام عربستان در به شهادت رساندن شیخ نمر عنوان کرد: دولت حتما به خاطر خسارت بزرگی که عده ای در حمله به سفارت عربستان به کشور وارد کردند از عاملان این اتفاق شکایت خواهد کرد.

به گزارش آفتاب، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: اقدام عربستان قابل نکوهش و محکومیت بود و ما هم از سوی دولت اتفاقی که برای شیخ نمر پیش آمد را محکوم کردیم اما از طرفی دولت به هیچ وجه رفتارهای غیرقانونی و غیر مدنی را تائید نمی کند. اتفاقی که در حمله به سفارت عربستان به وجود آمد در جهان یک چهره غیرواقعی از ملت بزرگ ، فهیم و با تمدن ایرانی ترسیم کرد و دولت حتما از عاملان این اتفاق شکایت خواهد کرد.

برنامه ششم و بودجه ٩٥ آماد شد/دولت از عاملان حمله به سفارت‌عربستان شکایت می‌کند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا ممکن است این اتفاق به عوامل ماورایی ارتباط داده و پرونده آن بی نتیجه مختومه شود، گفت: باید در ماهیت کسانی که این کار را انجام دادند و مسیر را به نفع بهره برداری عربستان عوض کردند تردید کنیم. عقل ایجاب می‌کند که انسان تردید کند که کسانی حساب شده و نفوذی این کار را انجام داده اند؛ چرا که هیچ ایرانی غیرتمندی سفارتی را که در پناه کشور ماست و خاک آن کشور محسوب می‌شود مورد حمله قرار نمی دهد البته ممکن است بعضی ها هم تحت تاثیر قرار گرفته و احساسی شده باشند.

نوبخت اضافه کرد: طبیعی بود که رئیس جمهور از رئیس محترم قوه قضاییه بخواهد که به این مسأله رسیدگی ویژه شود و برای پیگیری نیز به وزیر کشور ابلاغ کند؛ چرا که خسارت بزرگی از نظر حیثیتی به کشور ما وارد شد. اگر لطمه اقتصادی را هم کنار بگذاریم از نظر حیثیتی خسارت به وجود آمد و چهره ای از ملت ما ترسیم شد که درست نیست و کشوری که باید محکوم می‌شد ما را محکوم کرد. باید جدی وقانونی با این مسأله برخورد شود و برخورد نیز به عهده مرجع قضایی است. انتظار داریم با قاطعیت بااین موضوع برخورد کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال محدودیت روحانی، علوی، پورمحمدی و انصاری که در انتخابات خبرگان کاندیدا شدند یادآور شد: قبل هم همین شکل مرسوم بوده و این عزیزان در وظایفشان منع قانونی خاصی ندارند و تبلیغات نیز باید در چارچوب قانون عمل شود.

سخنگوی دولت همچنین درواکنش به سوالی درباره احتمال امنیتی شدن انتخابات تصریح کرد: امیدواریم با تبیینی که مقام معظم رهبری درباره حق الناس انجام دادند انتخابات قانونی داشته باشیم و قطعا شورای نگهبان نیز فضای قانونی را پیش خواهد برد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تهیه شدن لایحه بودجه 95 و برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: بنا به دلایلی که به وقت اش اعلام خواهیم کرد امروز برنامه و بودجه را تقدیم مجلس نکردیم ولی برنامه با پیوست هایش آماده است و در زمان مناسب با تدبیری که داریم متناسب عمل خواهیم کرد. احتمال می دهم بودجه بعد از اجرایی شدن برجام به مجلس برود.

نوبخت با بیان اینکه در سال 95 بیشترین رقم سرمایه گذاری توسط دولت در تاریخ اقتصاد کشور انجام شد گفت:‌ در بودجه سال آینده 201 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط دولت پیش‌بینی شده که از این مقدار 142 هزار میلیارد تومان آن توسط شرکت های دولتی و 59 هزار و 400 میلیارد تومان آن مستقیما توسط دولت انجام خواهد شد.

وی همچنین از افزایش بیش از دو برابری بودجه برای تحقیقات خبر داد و افزود: مقرر شده که یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای تحقیقات در نظر گرفته شود که این میزان نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافت و با استقبال دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی روبرو شده است.

سخنگوی دولت در ادامه خاطر نشان کرد: برای ارائه لایحه بودجه باید ابتدا گزارشی از سال آینده از وضعیت شاخص‌های قبل تهیه می کردیم که این گزارشات در سه جلد آماده شده و تقدیم نمایندگان می‌شود از طرفی به دلیل اینکه سال اول برنامه ششم است تمامی مبانی بودجه 95 نیز در دو جلد آماده شده است. همه احکام جدید است و اعداد هیچ کدام اعداد سال گذشته نیست و به احترام مجلس که می خواهند به یک ماده واحده رای بدهند، این اطلاع رسانی انجام شده است. دولت همچنین مستند دیگری که مرتبط با اسناد فرادستی ، سیاست های اقتصاد مقاومتی و کلی برنامه ششم است تهیه کرده است.

وی با بیان اینکه در بودجه 95 به دو بخش رشد و عدالت توجه شده است، عنوان کرد: در بخش رشد با توجه به اقتصاد مقاومتی هم باید سرمایه گذاری مالی کنیم و هم فعالیت دانش بنیان اقتصادی داشته باشیم. در بخش عدالت نیز در دو عرصه تلاش کردیم بودجه عادلانه توزیع شود. اول در پرداخت های پرسنلی و دوم در توازن منطقه‌ای.

رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی ادامه داد: از قبل هم گفته ایم عدم تعادل در پرداخت های کارکنان دولت وجود دارد و مناسب ترین زمانی که می توانیم این تعادل را جبران کنیم در سال 95 است که هم برای شاغلین و هم برای بازنشستگان مبالغ قابل توجهی منابع قائل شدیم. بیش از یک میلیون نفر از بازنشستگان زیر یک و نیم میلیون تومان دریافتی دارند. ما ضمن اینکه برای همه کارکنان دولت به اندازه نرخ تورم افزایش دوازده درصدی در نظر گرفته‌ایم برای آنهایی که زیر یک و نیم میلیون دریافتی دارند متوسط بیش از 20 درصد اضافه کرده ایم و تصمیم داریم هر سال به همین ترتیب تا پایان برنامه ششم پیش برویم.

برنامه ششم و بودجه ٩٥ آماد شد/دولت از عاملان حمله به سفارت‌عربستان شکایت می‌کند

وی اضافه کرد:‌ برای شاغلین دریافت ها از دو محل حقوق ثابت و فوق العاده پرداخت حقوق صورت می گیرد. بند ده ماده 68 به دولت اجازه می داد که تا 50 درصد حقوق ثابت را اضافه کند. بنا به هر دلیلی تا قبل از دولت یازدهم فقط چند دستگاه از این بند استفاده می کردند و بقیه از این بند برخوردار نبودند که عدم تعادل به وجود می آید. در بودجه 95 برای تمامی دستگاه ها که از این بند استفاده نمی کردند منابع کافی دیده ایم و این عدم پرداخت ها را جبران می‌کنیم و دستگاه هایی هم که از این بند استفاده نمی کردند تا 25 درصد می‌توانند حقوقشان اضافه شود.

نوبخت همچنین بیان کرد: حدود 4 هزار و پانصد میلیارد تومان که تا 5 هزار میلیارد نیز قابل افزایش است در بودجه 95 برای پرداخت پاداش بازنشستگی به فرهنگیان و همچنین کسانی که از ما طلب دارند در بودجه در نظر گرفته ایم تا بتوانیم تسویه حساب کنیم. البته از نظر قانونی حقوق هیأت علمی و قضات از قوانین خاصی پیروی می‌کند و حقوق بازنشستگی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

برنامه ششم و بودجه ٩٥ آماد شد/دولت از عاملان حمله به سفارت‌عربستان شکایت می‌کند

وی درباره در نظر گرفتن توازن منطقه‌ای در بودجه 95 نیز گفت: در برنامه ششم برای سواحل مکران و جنوبی با توجه به اینکه از نظر مکانی مزیت دارند، اما از نظر عمران وتوسعه نیاز به بودجه بیشتر دارند ، بیش از 1200 میلیارد تومان علاوه بر اعتبارات عمرانی که برای همه استان ها درنظر گرفته شده به طور خاص اعتبار قائل شده‌ایم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی طبق مواد 184 و186 آیین نامه داخلی مجلس فرصت رسیدگی به برنامه ششم و بودجه 95 را خواهد داشت را یادآور شد:‌ ما اگر در تاریخ 27 دی هم این لوایح را تقدیم مجلس کنیم با فرض ده روز فعالیت انتخاباتی نمایندگان باز هم بررسی بودجه قابل انجام است. تردید ندارم با همکاری دولت و مجلس بودجه می‌تواند از اول فروردین 95 برای مردم عزیزمان قابل استفاده باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تاریخ اجرای برجام و اینکه آیا قلب راکتور اراک بیرون آورده شده است گفت:‌تاریخ اجرای برجام همانطور که رئیس جمهور دیروز گفت، نزدیک است و در روزهای آینده باید منتظر به ثمر نشستن این تلاش ملی باشیم. این موفقیت هیچ جناحی نیست، بلکه با همکاری همه قوا و تحت حمایت مقام معظم رهبری به دست آمده است.

وی ادامه داد: درباره راکتور اراک نیز در راستای توافقات کار در حال پیشرفتن است و چون درآنجا بحث های کارشناسی دقیق است و ساعتی کار انجام می‌شود ، الان دقیق نمی توانم بگویم چه کاری صورت گرفته است، ولی به هر حال ما تعهداتی درباره اراک، فردو ونطنز داشته ایم که باید انجام دهیم تا روز اجرای برجام برسد.

نوبخت همچنین درباره سفر رئیس جمهور چین به ایران و سفر رئیس جمهور کشورمان به فرانسه و ایتالیا گفت:‌ سفر رئیس جمهور چین در آینده نزدیک به ایران صورت خواهد گرفت و قطعا در جهت توسعه مناسبات دو کشور موثر خواهد بود.سفر آقای روحانی به دعوت روسای جمهور فرانسه و ایتالیا نیز در آینده انجام می‌شود که گامی در جهت توسعه روابط و آماده تر شدن فضا برای همکاری‌ها خواهد بود.

وی در واکنش به سوالی درباره وعده ای که رئیس کل بانک مرکزی در مورد قیمت ارز داده است، اظهار کرد: طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی دوستان در حال تلاش برای تنظیم قیمت ارز هستند . قیمت ارز می‌تواند شاخص های اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد و دولت خواهان افزایش قیمت ارز نیست؛ چرا که ما مایل نیستیم سایر شاخص ها تحت تاثیر این قضیه قرار بگیرند و ان شاء الله وعده رئیس کل بانک مرکزی تحقق خواهد یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین درباره کارت خرید کالا یادآور شد: اساسا این کارت برای یک دوره کوتاه مدت تا پایان امسال بود تا قدرت خرید مردم را افزایش دهد. درباره کالاهای بادوام و خودرو استقبال خوبی صورت گرفت درباره این کارت 10 میلیونی نیز در فاز اول برای اینکه حجم زیاد نشود و زحمتی برای مردم به وجود نیاید تدریجی عمل خواهیم کرد و ابتدا افراد تا حقوق یک و نیم میلیون تومان را در نظر گرفتیم و چون این افراد 4 برابر حقوقشان می‌توانند کارت بگیرند 6 میلیون تومان می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه دولت برنامه و بودجه را با هم به مجلس تقدیم خواهد کرد خاطرنشان کرد: عیدی و پاداش ارتباطی به این ها ندارد و مصوبه ای است که سازمان مدیریت آماده و هیأت دولت تصویب می‌کند که هنوز‌آماده نیست و به وقت اش اطلاع رسانی خواهد شد. درباره ارائه لایحه بودجه و بررسی آن هم همه چیز آماده است و فکر نکنم نیاز به ارائه بودجه چند دوازدهمی برای سال آینده باشد؛ چرا که مجلس می‌تواند در زمان قانونی آن را بررسی و تصویب کند . کار برای عزیزان در مجلس آماده است و قطعا همه ما علاقه‌مند به مصالح ملی کشور هستیم و نیازی نیست در این زمینه کشور از نظر اقتصادی به آشوب کشیده شود و این مسئله به سال بعد بیفتد.

سخنگوی دولت درباره بررسی پرونده کرسنت در شورای عالی امنیت ملی و برخی حاشیه های ایجاد شده در این زمینه تصریح کرد: این پرونده علاوه بر شورای عالی امنیت ملی در قوه قضاییه هم مطرح است و مربوط به چهارده - پانزده سال پیش است. بعضی اوقات ما برخی صحبت ها را فی مابین هم انجام می دهیم و دیگرانی هستند که از آن سوء استفاده می‌کنند. شورای عالی امنیت ملی مصالح را اینگونه تشخیص داد که تا وقتی این پرونده به درستی ودقیق پیگیری نشده ما خیلی آن را باز نکنیم تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

وی همچنین درباره پیگیری‌هایش از دبیر شورای عالی امنیت ملی در رابطه با مصوبه ای برای ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات تاکید کرد:‌ من این مسأله را به آقای شمخانی گفتم و بیشتر از آن هم صحبت کرده ایم که اطلاع رسانی شده و خواهد شد.

نوبخت در واکنش درباره این سوال که آیا ثبت سفارش واردات 18 میلیون دلار برنج از آمریکا صورت گرفته است تصریح کرد:‌امکان اش هست که ما از کشورهای همسایه برنج وارد کنیم ولی درباره آمریکا من پیگیری و اطلاع رسانی خواهم کرد.

وی همچنین درباره پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی در آمریکا و احتمال مبادله آن‌ها با زندانیان آمریکایی در ایران عنوان کرد:‌فعلا چیزی خاصی غیر از آن‌چیزی که بوده وجود ندارد. وظیفه وزارت خارجه صیانت از حقوق همه شهروندان است و با توجه به مصالح ملی و رعایت حقوق شهروندان ممکن است تمهیدات مختلفی اندیشیده شود.

سخنگوی دولت در واکنش به انتقاد از هیأت های اجرایی انتخابات درباره تائید صلاحیت‌ها که صورت گرفته است، تاکید کرد:‌ همواره اعلام کرده ایم که دولت در انتخابات قانون را اجرا می‌کند قانون برای تائید صلاحیت افراد به هیأت های اجرایی اجازه اجتهاد شخصی نداده است و مشخصا بر اساس اطلاعات مراجع چهارگانه عمل می‌کند. این نقطه قوت دولت به حساب می آید که بر اساس سلایق شخصی خود عمل نکرده است. گزارشی هم که وزیر کشور به هیأت دولت داد مبنی بر این بود که هیأت های اجرای فارغ از گرایش های سیاسی و جناحی عمل کردند و امیدوارم در فضای بی تنشی انتخابات آینده را برگزار کنیم.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا در دولت کارگروهی برای ارتباط با مراجع در قم تشکیل شده است گفت: همه دستگاه ها ارتباطات خود را با مراجع بزرگوار دارند، ولی کارگروه ویژه‌ای نیست ما معمولا وظیفه داریم که هراز چند گاهی به مراجع عالی مقام گزارش‌های کشور را بدهیم و از آن‌ها راهنمایی می گیریم. سفرها به قم کار مستندی است که دولت انجام می‌دهد و مشکل خاصی هم نیست که بخواهیم در قم آن را حل کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برنامه دولت خروج از رکود بیان کرد: بسته خروج از رکود کوتاه مدت برای پایان سال 94 بود. از آغاز سال 95 به برنامه دسته کم میان مدتی نیاز داریم که برنامه ششم می‌تواند ما را از وضع موجود به وضع مطلوب برساند. در این برنامه تحلیلی از روند گذشته ،‌تبیین وضعیت موجود، چالش های موجود، اقدامات در برخی چالش ها اهداف کلی و همچنین راهبردها ، سیاست ها و اقدامات اساسی در نظر گرفته شده و در هر حوزه دقیقا مشخص است که چه کاری صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد:از طرفی افزایش بیش از صد در صد از اعتبارات تحقیقات انجام می شود و ناوگان تجهیزات آزمایشگاهی ،‌نوسازی خواهد شد و توجه به تولید داخلی صورت خواهد گرفت. این‌ها تنها بخش هایی از مواردی است که در بودجه 95 ی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال تقلیل مرحله به مرحله سود تسهیلات بانکی است، اظهار کرد: بانک مرکزی در شعبه پول و اعتبار می خواهد این مسأله را تسریع بدهد و سود بین بانکی را تقلیل دهد.

سخنگوی دولت همچنین به احتمال کاهش قیمت نفت و درنظر گرفته شدن این قضیه در بودجه اشاره کرد و افزود: اراده های سیاسی وجود دارد که برای در مضیقه قرار دادن ملت ایران قیمت نفت را پایین تر ببریم اما ما غیر از پیش‌بینی های همیشه می توانیم بودجه را بر اساس تخصیص های سه ماهه انجام دهیم ودر آغاز هر سال برآورد کنیم. ما عمل بودجه ریزی غلتان را خواهیم داشت و عملا با یک بودجه ریزی منعطف پیش می رویم پس نباید نگران باشیم اگر قیمت نفت تحقق پیدا نکرد بر اساس اعداد جدید پیش برویم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت حقوق بازنشستگان و مشکلات صندوق بازنشستگی خاطر نشان کرد: صندوق سازمان بازنشستگی مشکلاتی دارد و ما هم در برنامه و بودجه یکی ازمعضلات‌مان بحث صندوق‌ها است و اگر به آن رسیدگی نکنیم ممکن است به بحران بربخوریم. امسال در بودجه بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی را در صندوق بازنشستگی ریختیم که البته باز هم کافی نبود. هم ماه گذشته و هم همین ماه دولت از خزانه خودش حقوق بازنشستگان را داد چون وظیفه خود می‌داند و دولت برای همه ماه ها هر مقدار که صندوق کسری داشته باشد پرداخت انجام خواهد داد.

نوبخت همچنین در واکنش به اظهارات برخی مقامات عربستانی تاکید کرد:‌ما سیاست تنش زدایی را از مدتها قبل به عنوان تعامل سازنده در دستور کار قرار دادیم. حالا ممکن است عربستان کاری را شروع کند و پروژه ای در ذهن اش باشد که بخواهد آن را اجرا کند. آن‌ها می‌توانند هر چه بخواهند بگویند اما سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران روابط مطلوب و برادرانه با همسایه هاست حالا عربستان می‌تواند حاشیه سازی کند وزیان اش را هم خواهد دید.

سخنگوی دولت در پایان با اشاره به وظیفه بانک مرکزی در تقویت پول بانکی گفت:‌ بانک مرکزی حتما باید بتواند قیمت شناور ارز را مدیریت کند به همین دلیل باید روشی بینابین روش "میخکوب و شناور" در ارز در پیش بگیریم تا قیمت ارز از حد خاصی بالاتر نرود و قیمت ارز شناور مدیریت شده باشد.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
1
13
چطور تا وقتیکه فقط و فقط حرف تحریم پیش میومد قیمت دلار و کالاهای روزمره مردم یک شبه می رفت بالا ولی الان نباید انتظار کاهش اونا رو داشته باشیم، از گرونی دلار فقط صادر کننده سود میبره.
مرتضی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
3
3
دولت تدبیر و امید با تاکید بر خرد جمعی و استفاده از جایگاه نخبگان جامعه چه اقدام موثری را در راستای ارتقای رفاه نخبگان جامعه داشته است؟ نخبگان معذوریت ها و محدودیت های دولت را درک می کنند لیکن انتظار میرود دولت محترم فکری هم برای ارتقای کیفیت زندکی نخبگان و دانشگاهیان داشته باشد که در ده سال گذشته ظلم های مضاعفی به آنان شده است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
0
3
چرا اونایی که زیر ۱.۵ حقوق میگیرن بیش از ۲۰ درصد افزایش حقوق میدن؟ یعنی حقوق بگیرای ۱,و پانصد وپنجاه خیلی پولدارن؟ با این حساب حق بقیه خورده میشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین