کد خبر: ۳۴۲۲۷۹
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۷
دعوت از چامسکی برای سفر به ترکیه
به دنبال انتشار یک طومار اعتراضی از جانب بیش از هزار دانشمند و روشنفکر بین‌المللی و داخلی علیه عملیات‌های امنیتی آنکارا در مناطق جنوب شرقی این کشور رجب طیب اردوغان شدیدا نسبت به این طومار واکنش نشان داد.
آفتاب‌‌نیوز :
به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه واکنش شدیدی به طومار اعتراضی امضا شده از جانب بیش از هزار دانشمند بین المللی و داخلی که از دولت ترکیه تقاضای پایان دادن به عملیات‌های امنیتی در مناطق جنوب شرقی و ازسرگیری مذاکرات برای حل مساله کردها را داشته واکنش نشان داد. اردوغان در اظهاراتی کسانی که این طومار را امضا کردند "نادان" خواند.

همچنین یک نهاد آموزشی به نام کمیته آموزش عالی ترکیه نیز اعلام کرده که علیه آن دسته از دانشمندان و استادان دانشگاه این کشور که این طومار را امضا کردند دست به اقدام قانونی خواهد زد. 128 دانشمند و استاد دانشگاه متعلق به 89 دانشگاه مختلف که شامل چهره‌های سرشناسی همچون نوآم چامسکی، دیوید هاروی و امانوئل والر اشتاین بودند این طومار را با عنوان "ما بخشی از این جرم نخواهیم بود" امضا کرده و از آنکارا خواستند به قتل عام و کشتار علیه کردها پایان دهد.

به گزارش ایسنا، اردوغان در سخنرانی برای سفیران ترکیه که در کنفرانسی سالانه حضور پیدا کرده بودند گفت: نقض حقوق بشر در مناطق جنوب شرق ترکیه از جانب تروریست‌ها انجام می‌شود نه از جانب دولت ترکیه.

اردوغان اظهار کرد: به رغم همه این حقایق این افراد که خودشان را استاد دانشگاه می‌خوانند از طریق یک بیانیه دولت ترکیه را متهم کرده‌اند. آنها نه فقط چنین کاری انجام دادند بلکه از خارجی‌ها دعوت کردند تحولات را رصد کند. این ذهنیت استعمارگری است.

رئیس جمهوری ترکیه با شبیه دانستن وضعیت امروز این کشور با جنگ استقلال ترکیه گفت: ترکیه بار دیگر با خیانت به اصطلاح روشنفکران روبه رو شده است.

وی افزود: خطاب به شمایی که خودتان را به اصطلاح روشن فکر می‌خوانید میگویم شما افراد روشن فکر نیستید بلکه افراد تاریک اندیشی هستید. شما هیچ نسبتی با روشنفکران ندارید. شما نادان و تاریک اندیش هستید و حتی از وضعیت شرق یا جنوب شرق هیچ چیز نمی‌دانید. ما این مناطق را مثل آدرس خانه خودمان می‌دانیم.

وی تاکید کرد که مساله ترکیه اکنون مساله کردها نیست بلکه مساله تروریسم است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از امضا کنندگان خارجی این طومار دعوت کرد که برای مشاهده وضعیت به ترکیه سفر کند.

وی اظهار کرد: آنها باید به ترکیه بیایند و نباید چنین اعلامیه‌هایی را بیهوده امضا کنند. ما حاضر هستیم که به آنها درباره اتفاقات جنوب شرق ترکیه از اول تا آخر آن توضیح دهیم. آنها باید با چشمان خودشان ببینند که آیا مساله مربوط به نقض حاکمیت قانون از سوی دولت ترکیه است و یا دزدیده شدن حقوق و آزادی‌های شهروندان ترکیه از سوی سازمان تروریستی پ ک ک.

اردوغان اظهار داشت: می‌خواهیم سفیر ما در آمریکا از نوآم چامسکی که درباره عملیات‌های ترکیه علیه این سازمان تروریستی بیاناتی را داشته دعوت کند که به ترکیه بیاید. ما می‌خواهیم میزبان او در منطقه باشیم.

این اظهارات اردوغان در حالی مطرح شدند که بلافاصله بعد از آن کمیته آموزش عالی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اعلامیه منتشر شده از سوی گروه استادان دانشگاه که مبارزه کشور ما با تروریسم را به عنوان کشتار و قتل عام توصیف کرده سبب شده که کل نظام آموزشی ما مورد سوء ظن باشد. این بیانیه هیچ ارتباطی به آزادی آکادمیک ندارند. تامین امنیت شهروندان مسئولیت اول دولت ترکیه است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین